رئیس دانشگاه در مراسم بزرگداشت مقام استاد: قرائت و تفسیر افراطی و نابخردانه از متون اسلامی چالشی برای جهان اسلام
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در مراسم بزرگداشت مقام استاد:
قرائت و تفسیر افراطی و نابخردانه از متون اسلامی چالشی برای جهان اسلام
بداندیشان دنیا طلب دنبال تحمیل اسلامِ تحریف شده و دینِ محو شده به جامعه اسلامی هستند
رسالت سنگین دانشگاه مذاهب اسلامی در برابر اندیشه های افراطی و تنویر افکار نسل جوان
در خواست‌های زیاد از داخل و خارج کشور برای ایجاد شعب دانشگاه مذاهب اسلامی

 
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در مراسم بزرگداشت مقام استاد، گفت: در تلاش هستیم دانشگاه مذاهب اسلامی آنطور که مورد انتظار نظام و رهبری است و از این دانشگاه انتظار می رود، باشد و شأن و منزلت علمی، دانشگاهی و حوزوی خود را حفظ کند.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، طی مراسمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری(ره) و گرامیداشت مقام معلم از خدمات، زحمات و تلاش های استادان فرهیخته و ارجمند دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد حسین مختاری رئیس دانشگاه تجلیل به عمل آمد.

دکتر مختاری ریاست دانشگاه در این مراسم طی سخنانی ضمن تبریک روز استاد و گرامیداشت مقام والای معلم به تبیین برنامه های دانشگاه در دوره مدیریت جدید پرداخت و تاکید کرد: ما در تلاش هستیم دانشگاه مذاهب اسلامی آنطور که مورد انتظار نظام و رهبری و آنگونه که شایسته است و از این دانشگاه انتظار می رود باشد و شأن و منزلت علمی، دانشگاهی و حوزوی خود را حفظ کند.
 

قرائت و تفسیر افراطی و نابخردانه از متون اسلامی چالشی برای جهان اسلام/  جریان های افراطی می خواهند برداشت ناقص و نسبی خود از متون را به جای حقیقت مطلق اسلام بنشانند

وی با بیان اینکه امروز جهان اسلام با دو چالش بزرگ مواجه است گفت: یک چالش، نوع نگاه، قرائت و تفسیر افراطی و نابخردانه از متون است  که در حقیقت دین خدا از دو جهت در معرض تهدید بوده و هست و خواهد بود. از یک سو از جانب کج اندیشان تنگ نظر که درک و قرائت نادرست و ناقص خود از متون اسلامی را به جای حقیقت زلال و مطلق اسلام ارائه می‌دهند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: این گروه در تلاش هستند به این نوع نگاه و تفکر که برخاسته از عادات ذهنی و آداب مأنوس زمانه می باشد به اصول و مبانی وحیانی اسلام از این طریق تقدس ببخشند.

دکتر مختاری با اشاره به این که دین خدا امری فرازمانی و متعلق به همه انسانها بوده و مخاطب آن فطرت انسان است، اظهار داشت: امروز دین خدا در قلمرو فرد و جامعه در تنگنای قشریت و تحجر قرار گرفته است و گروه های افراطی و متحجر  تلاش می‌کنند از همه امکانات بهره بگیرند تا این برداشت ناقص و نسبی خود از متون را به جای حقیقت مطلق اسلام بنشانند.

بداندیشان دنیا طلب دنبال تحمیل اسلامِ تحریف شده و دینِ محو شده به جامعه اسلامی هستند
 
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه به چالش بزرگ دیگر در برابر امت اسلامی پرداخت و گفت: از طرف دیگر چالش تعرض بد اندیشان دنیا طلب نسبت به احکام نورانی اسلام را داریم که میکوشند اسلام را با منافع شخصی و گروهی و با هواهای نفسانی خود انطباق دهند و اسلام را به‌ صورت تحریف شده و دین را به نوع محو شده به جامعه اسلامی تحمیل کنند.

وی تاکید کرد: این دو جریان فکری در کنار هم هجمه‌ای علیه اسلام ناب و اصیل هستند که در مقابل آن عالمان متعهد و دلسوز و استادان از مذاهب مختلف اسلامی با تحمل سختی ها و مرارت ها در برابر این دو جریان فکری به مبارزه و مجاهدت برخاستند و در این مسیر جان خود را نیز تقدیم کردند تا اسلام و تعالیم وحیانی اسلام برای تنویر افکار جامعه منتقل شود.

دکتر مختاری با اشاره به نقش متفکران و استادان بسیاری همچون شهید مرتضی مطهری و علامه اقبال لاهوری و... در مسیر مبارزه با کج اندیشان، افزود: علما، متفکران و مصلحان دینی بسیاری در این راه مبارزه و مجاهدت کردند و در برابر اندیشه های افراطی و نابخردانه ایستادند و با فکر و اندیشه ناب اسلامی در برابر این تفکر  جامد که مانع تحرک و پویایی میشد ایستادند و امروز با توجه به اینکه در دنیای اسلام گروه‌هایی با تفکرات التقاطی و افراطی بروز کردهاند می طلبد که معلمان و صاحبان قلم در مقابله با آنها برخیزند.
 

دانشگاه مذاهب اسلامی رسالت سنگینی در برابر اندیشه های افراطی و تنویر افکار نسل جوان دارد

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین به رسالت سنگین این دانشگاه در برابر اندیشه های افراطی و تنویر افکار عمومی به ویژه نسل جوان نیز اشاره کرد و بیان داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی در این زمینه وظیفه و مسئولیت سنگینی بر دوش دارد که در برابر انحرافاتی که در جامعه اسلامی پدید میآید با اصول عقلانی و آکادمیک بایستد و دانشگاه مذاهب اسلامی می‌خواهد همه مذاهب و تفکراتی که در قلمرو اسلام جای می‌گیرند را به رسمیت بشناسد و نقطه نظرات عالمان اسلامی را بشنود و در فضای علمی و دانشگاهی به نقد و بررسی بگذارد.

وی اظهار داشت: ما در تلاش هستیم دانشگاه مذاهب اسلامی آنطور که مورد انتظار نظام و رهبری و آنگونه که از آن انتظار می رود باشد و آن شأن و منزلت علمی، دانشگاهی و حوزوی خود را حفظ کند.

دکتر مختاری همچنین به رویکردهای جدید این دانشگاه در عرصه های بینالملل، پژوهشی، فرهنگی و آموزشی تاکید کرد و گفت: در دوره جدید مدیریت دانشگاه مذاهب در عرصه های مختلف به ویژه
حوزه بین الملل فعالیت‌هایی را شروع کرده‎ایم و می‌توانیم در دنیای امروز به گونه‏ای ظاهر شویم که از طلایه داران تقریب به شمار بیاییم. در بخش پژوهش نیز بنا داریم پژوهش محوری را در دانشگاه در پیش بگیریم و از اساتید درخواست کمک داریم تا با نشست‌های علمی و ارتباط با دانشگاههای خارج و داخل کشور مأموریتهای دانشگاه را محقق کنیم.

در خواست‌های زیاد از داخل و خارج کشور برای ایجاد شعب دانشگاه مذاهب اسلامی

وی ادامه داد: امروز در خواست‌ها و مطالبات زیادی در داخل و خارج کشور برای ایجاد شعب دانشگاه مذاهب اسلامی به دست ما رسیده است که از مطالبات آنان محسوب می‌شود و ما با وجود کمبود امکانات در تلاش هستیم این ارتباطات شکل بگیرد که خیره ۷ تفاهمنامه با کشورهای مختلف به امضا رسیده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی راه اندازی رشتههای جدید با توجه به اولویت ها و نیازهای مناطق مختلف در شعب را از دیگر برنامه‎های پیش رو عنوان کرد و افزود: با مجموعه این اقدامات امیدواریم شاهد اقبال عمومی به ویژه نسل جوان از دانشگاه مذاهب اسلامی باشیم هرچند ما مشکلات زیادی در حوزه های مختلف داریم که در بخش اساتید نیز این مشکلات را پیگیری می‌کنیم و حل خواهیم کرد.

گفتنی است در ابتدای این مراسم جناب آقای مولوی اسحاق مدنی، دکتر هرندی و سرکار خانم دکتر دانش پور به نمایندگی از استادان دانشگاه دقایقی به سخنرانی پرداختند و در پایان این مراسم هدیه ای از طرف دانشگاه به رسم یادبود به اساتید محترم اهداء گردید.
 
   1396/2/20 17:03