گزارشی از نشست نقد و ارزیابی کتاب "تأملی بر مسأله وحدت اسلامی از دیر باز تا دیروز" دکتر امیر اردوش
نخستین‌ جلسه نقد و ارزیابی علمی آثار فاخر دانشگاهی و حوزوی که در عرصه «تقریب» و «وحدت امت اسلام» به نگارش در آمده‌اند، در دانشگاه مذاهب اسلامی کلید خورد.

معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مذاهب اسلامی در رویکرد جدید خود، برگزاری نشست‌های  نقد، بررسی و معرفی آثار فاخری را که در حوزۀ تقریب و وحدت امت اسلام در داخل و خارج از کشور به نگارش در آمده‌اند در دستور کار خود قرار داده است. به همین منظور نخستین گام را با نقد و ارزیابی کتاب تأملی بر مسأله وحدت اسلامی از دیر باز تا دیروز اثر دکتر محمدحسین امیر اردوش، بر داشت.

کتاب تأملی بر مسأله وحدت اسلامی..، ماحصل رساله دکتری دکتر اردوش است. وی در این کتاب رویکردی تاریخی به مسأله وحدت داشته و آسیب‌شناسی جدّی‌ای از عوامل تفرقه و ریشه‌های تاریخی آن به دست داده است.
 

دکتر اردوش ریشه تفرقه را در گذشته‌ی تاریخی مسلمانان جستجو کرده و تلاش می‌کند از لابه لای شواهد متنوع و متعدد که گاه موجب خستگی خواننده هم ممکن است بشود، راهکارهایی در جهت به تعبیر نویسنده «هم‌سازگرایی» ارائه نماید. او برای دستیابی به این مهم در گام نخست به مانند طبیبی حاذق، سراغ ریشه‌های «نا همسازگری» رفته تا در مرحلۀ بعد با آگاهی از درد، به درمان بپردازد.

آنچه کتاب تأملی بر مسأله وحدت اسلامی به‌دنبال آن است پیوند دادنِ مسأله «وحدت» به بایستگی‌های دنیای جدید است و نویسنده تلاش کرده این مهم را به صورت موردی در جنبشِ «اتحاد اسلام» به رهبری سیدجمال‌الدین دنبال نماید و راهکارهایی برای عملیاتی  کردنِ آن پیش روی مسلمانان بگذارد.


کتاب تأملی بر مسأله وحدت از دیرباز تا دیروز، با حضور نویسنده و ناقدان آقایان دکتر مهدی فرمانیان، رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب قم و دکتر عبدالله فرّهی، عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه مذاهب اسلامی، در مورخ سوم آبانماه 1396 در محل سالن ماموستا شیخ‌الإسلام دانشگاه مذاهب اسلامی، با حضور وحدت‌پژوهانی از بیرون و داخل دانشگاه،  برگزار گردید.


جهت اطلاع خوانندگان علاقه‌مند اعلام می‌دارد کتاب تأملی بر وحدت اسلامی از دیرباز تا دیروز، در قطع وزیری و با جلد گالینگور در 760 صفحه برای نخستین بار از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سال 1384 منتشر شده و در 1389 دوباره تجدید چاپ شده است.
 
   1396/8/13 13:47