جدیدترین اخبار :
  • پیام ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در پی حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان
  • در دیدار مسوولان دانشگاه مذاهب اسلامی با استاندار و مجمع نمایندگان استان کرمانشاه عنوان شد؛ استقبال مسوولان و حمایت کامل از تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی د‌ر استان کرمانشاه
  • برگزاری دوره "کرسی فقه اباضی" در تهران و قم از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی/ 24 لغایت 30 بهمن ماه
  • برگزاری همایش طلیعه کوثر با حضور دکتر شریعتی مدیر کل اموربانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب وتقدیر از مسئول فرهنگی دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • شرکت دانشجویان کانون تقریب مذاهب دانشگاه واحد بندرعباس در اردوی علمی معرفتی ،زیارتی مشهد مقدس (زیارت اولی ها)

پایان نامه "حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان" یکشنبه 22 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/11 | تعداد بازدید :181

جلسه دفاع پایان نامه آقای کدخدازاده دانشجوی رشته تاریخ اسلام دانشگاه مذاهب اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد، روز یکشنبه 22 مهرماه از ساعت 15/30 در سالن جلسات برگزار می گردد.

 

عنوان: «حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان»

راهنما: آقای دکتر رضوی

مشاور: آقای دکتر خلیفه

داور: آقای دکتر کرمی پور

چکیده:

سرزمین کرمان در جنوب شرقی فلات ایران واقع شده است. که به گفته جغرافی نویسان اسلامی و ایرانی به دو بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم می‌شود. این ایالت در دوران تاریخ میانه ایران از عمده مناطق مهم در امر تجارت و اقتصاد محسوب می‌شود. ایالت کرمان در حد فاصل قرن پنچم هجری قمری تا اواسط قرن هشتم هجری قمری با استقرار حکام محلی پویایی و حیات اقتصادی خود را در یک سیر نسبتاً ثابت، شکوفا کرد. رشد و پویایی اقتصاد ایالت کرمان در این گستره‌ی پهناور جغرافیایی و قرار گیری در یک موقعیت راهبردی به ایالت کرمان این مکان را داد تا بر دیگر سرزمین‌های همجوار خود تاثیر مستقیم و غیر مستقیم داشته باشد. در این مسیر اقدامات حکام ایالت کرمان در سیر تسهیلات تجاری ، نحوه‌ی دریافت مالیات و توجه به بنادر و تامین امنیت راه‌ها نقش موثری در حیات اقتصادی ایالت کرمان داشت.

در همین راستا نوشتار حاضر با عنوان «حیات اقتصادی کرمان از سلجوقیان تا تیموریان» با کار برد توصیفی_ تحلیلی به بررسی نسبت میان امنیت سیاسی و میزان رونق اقتصادی ایالت کرمان در دوران های سلجوقیان و غزان، خوارزم شاهیان و قراختائیان وایلخانان پرداخته است. در این امر موقعیت راهبردی ایالت کرمان و وجود حکومت‌های محلی چون: «قاوردیان، غزان و قراختائیان» در رونق اوضاع اقتصادی کرمان نقش موثری داشت. پژوهش مذکور با توجه به جنبه‌های اقصادی، اقتصاد ایالت کرمان را در دو مولفه ی اقتصاد کشاورزی شامل:« اراضی و مالکیت، محصولات کشاورزی و دامی و نظام آبیاری» و اقتصاد شهری شامل: « بازار، میادین، دروازه ها، بنادر و جزایر و راههای تجاری» مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

کلید واژگان:  ایالت کرمان، سلجوقیان کرمان، غزان، قراختائیان، بازار، اقتصاد شهری، اقصاد کشاورزی

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا