جدیدترین اخبار :
  • با شرکت 1100 داوطلب؛ آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی(ویژه طلاب شیعه و اهل سنت) 31 خرداد در 8 استان برگزار می شود
  • امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه مذاهب اسلامی و چند مرکز علمی و دانشگاهی هند
  • دکتر مختاری در کنفرانس بین المللی "بزرگداشت تنوع در جهان اسلام"در دهلی: "دگر پذیری" ضرورت امروز برای رسیدن به وحدت و همدلی/ دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران نمونه عینی، علمی و عملی دگر پذیری تنوع در باورها و مذاهب است
  • نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی)»/ 29 خردادماه برگزار می شود
  • آغاز امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 واحد زاهدان

پایان نامه «مروری بر اجازات در نظام آموزش اسلامی» (با تکیه بر میراث شیعی) 24 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/21 | تعداد بازدید :283

جلسه دفاع پایان نامه "محمد علی کرمی" دانشجوی رشته تاریخ اسلام، مقطع کارشناسی ارشد روز دفاع سه شنبه 97/7/24 ساعت 10/30-12 برگزار می گردد.

 

عنوان: «مروری بر اجازات در نظام آموزش اسلامی» (با تکیه بر میراث شیعی)

استاد راهنما:

جناب آقاي دكتر احمد بادکوبه

استاد داور

آقای دکتر رحمتی

دانشجو:

محمّد  علی‌کرمی

چکیده:

مبحث اجازه از همان قرون اولیه اسلامی ابتدا در علوم مربوط حدیث و بعدها در علوم و فنون دیگر هر چند به صورت غیر رسمی اما به کار گرفته شده است. این ساز و کار صحت سنجی با پیشرفت علوم در نظام آموزشی اسلام رفته رفته جای حقیقی خود را یافته و به مرور شکل تکاملی گرفته و قوام پیدا کرده است.

احراز اجازه و یا به تعبیر امروزی دانشنامه که در واقع همواره وسیله ای برای ترویج، نشر و گسترش انواع و اقسام امور مربوط به علوم و فنون از اسلامی تا غیر آن بوده با همه‌ی فراز و فرودش در ادوار مختلف تاریخی، نقشی غیر قابل انکار داشته است. اجازه گاهی صعود و اوج داشته مانند دوره‌ی سوم که شامل قرن هفتم تا دوازدهم بوده و در بعضی زمانها نیز نزول داشته است. نکته ی قابل توجه در این میان وجود شواهد محکم مبنی بر نفوذ این شیوه‌ی سنجش علمی از نظام آمنوزشی اسلام به نظام آموزشی مسیحی در غرب است. اجازات در دوران معاصر صرفاً در علوم دینی‌ای چون علم‌الحدیث، فقه، اصول، امور حسبه، وجوهات شرعی و اجتهاد مطرح است.

کلید واژگان:

اجازات، علم الحدیث، کتاب‌های اجازات، پیدایی اجازات، ادوار اجازات، احکام اجازات، کاربرد اجازات.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا