جدیدترین اخبار :
  • با شرکت 1100 داوطلب؛ آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی(ویژه طلاب شیعه و اهل سنت) 31 خرداد در 8 استان برگزار می شود
  • امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه مذاهب اسلامی و چند مرکز علمی و دانشگاهی هند
  • دکتر مختاری در کنفرانس بین المللی "بزرگداشت تنوع در جهان اسلام"در دهلی: "دگر پذیری" ضرورت امروز برای رسیدن به وحدت و همدلی/ دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران نمونه عینی، علمی و عملی دگر پذیری تنوع در باورها و مذاهب است
  • نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی)»/ 29 خردادماه برگزار می شود
  • آغاز امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 واحد زاهدان

پایان نامه: «مصادیق نعمت و عوامل پایداری آن از دیدگاه آیات و روایات» 29 مهرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/07/28 | تعداد بازدید :256

جلسه دفاع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد «خانم غضنفری» دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث یکشنبه 29 مهرماه از ساعت 10-12 برگزار می گردد.

 

عنوان پایان نامه: «مصادیق نعمت و عوامل پایداری آن از دیدگاه آیات و روایات»

استاد راهنما: آقای دکتر معارف

استاد مشاور: خانم دکتر زرسازان

استاد داور: آقای دکتر ویسی

چکیده:

نعمت موهبتی است از جانب خداوند متعال که به بندگانش ارزانی داشته است تا به وسیله آن به کمال و آسایش برسد و در راه سعادت و خداشناسی به کار ببرد.  نعمت‌های فراوانی از جانب پرودگار به بندگان رسیده است که هیچ کس را یارای شمارش آن نباشد لیکن انسان با بهره و استفاده صحیح از همه نعمات الهی مستعد رسیدن به زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرت خواهد بود. البته انسان به طور معمول و از روی عادت بیشتر به نعمت‌های مادی (همچون نعمت سلامتی و عافیت، باران، متاع زندگانی و...) توجه دارد حال آنکه نعمت‌های معنوی (همچون نعمت وجود، اسلام، قرآن، وحدت و...) از بزرگترین نعمت‌ها در زندگی بشر به شمار می‌روند.

در جستار پیش رو، برای درک بهتر مصادیق نعمت چهار نوع دسته بندی ارائه شده است، نعمت‌های عام و خاص، ظاهری و باطنی، حقیقی و پنداری، ابتدایی و پاداشی. نعمت های مصرح در قرآن کریم ذیل آیات با عناوین جداگانه مورد کنکاش قرار گرفته اند. همچنین مصادیق متعددی در آیات و روایات برای نعمت بیان شده است و در همین راستا از عوامل پایداری نعمت‌ها همچون دعا، شکر، استغفار، تقوا و... سخن به میان آمده است و در مقابل به عوامل زوال نعمت‌ها برای آگاهی انسان همچون کفران، غرور، غفلت و... اشاره شده است تا بشر آن ها را در زندگی خود به نحو احسن به کار ببرد و حق نعمت را بجای آورد.

واژگان کلیدی: نعمت، نقمت، مصادیق نعمت، پایداری نعمت، شکر، کفر.

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا