جدیدترین اخبار :
  • تجلیل از اعضای هیئت علمی، دانشجویانِ پژوهشگر، رساله‌های برگزیده و رونمایی از تولیدات پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی در سال 97
  • معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در مراسم روز پژوهش: دانشگاه مذاهب اسلامی یکی از امیدهای آموزشی و پژوهشی جهان اسلام است/ خروج علم از انحصار غرب نشان از پایان تسلط آن‌ها بر بشریت است
  • نشست صمیمی استاندار با نمایندگان تشکل های دانشجویی در استان هرمزگان
  • برگزاری تریبون آزاددانشجویی در واحدبندرعباس با موضوع سلامت روان با رویکرد تبیین آسیبهای اجتماعی
  • برگزاری کرسی آزاد اندیشی با عنوان نقش زن درتقریب مذاهب، درواحدبندرعباس

پایان نامه "جایگاه علمی و اجتماعی امام حسن عسکری در متون اسلامی" 20 آبان ماه دفاع می‎شود/چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/08/19 | تعداد بازدید :118

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم تحصیلدار » دانشجوی مقطع ارشد، رشته تاریخ اسلام روز  یکشنبه مورخ  97/08/20 از ساعت 17/15-18/30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 جایگاه علمی و اجتماعی امام حسن عسکری در متون اسلامی 

استاد راهنما: آقای دکتر قائدان

استاد مشاور: آقای دکتر سپهری

استاد داور: آقای دکتر طاووسی

چکیده:

از برهه ی مهم زندگی مظلومانه و سراسر رنج امام حسن عسکری (ع) دورهی شش‌سالهی امامت آن حضرت بود که با دوران بر اختناق خلفایی چون معتز و معتمد همراه بود.

خلفای عباسی از هرگونه اعمال فشار و محدودیتی نسبت به ایشان دریغ نمیکردند و در سامرا تحت‌الفظ خویش قرار داده بودند. علل این محدودیتها قدرت شیعیان در عراق آن عصر و عدم باور شیعه به خلافت عباسی و عدم مشروعیت‌بخشی به آنان بود. از سوی دیگر حضرت عسکری تنها شخصیت ممتاز این گروه به شمار می رفت. همچنین خاندان عباسی طبق روایات متواتر خبر آمدن مهدی موعود و از بین بردن حکومتهای خودکامه توسط ایشان را شنیده بودند لذا حضرت عسکری (ع) را مجبور کردند در هفهت دو روز در دربار عباسی حاضر شده تا تحت نظر قرار گیرند. در این دوران فرق و مذاهب مختلفی درون جامعهی اسلامی شکل گرفته بود و عالمان این فرقهها درصدد گسترش افکار و عقاید خویش بودند و سعی داشتند پیروان بیشتری را سمت خویش متمایل سازند مانند غلات صوفیه، واقفیه، ثنویه و ... حضرت با تلاشهای وسیع علمی و فرهنگی، تألیفات شخصی، مناظرات و تربیت شاگردان و همچنین بزرگان شیعه تلاش میکردند که جامعهی علمی شیعه و مسلمانان تا حدی از آسیب آنان در امان بماند. گسترش سازمان وکالت که تشکیلات عمدتاً اقتصادی و اجتماعی بود و تحت حمایت حضرت قرار گرفت. این نهاد به دلیل پراکندگی شیعیان در سراسر بلاد اسلامی و ضرورت حفظ ارتباط اقتصادی و فرهنگی میان شیعیان و ائمه، ایجاد شده بود و همچنین به جهت در پیش بودن عصر غیبت و ضرورت ایجاد آمادگی ذهنی و علمی برای شیعیان، گسترده‌‌تر شد که وکلای حضرت بازوان اجرایی آن محسوب می شود.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا