جدیدترین اخبار :
  • اعلام نتایج پنجمین دوره انتخابات "شورای صنفی دانشجویان" دانشگاه مذاهب اسلامی در واحد خواهران
  • برگزاری جلسات نهج البلاغه وجزء خوانی قرآن کریم در شبهای ماه مبارک رمضان (خوابگاه واحد خواهران) دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • اعلام نتایج هفتمین دوره انتخابات "شورای صنفی دانشجویان" دانشگاه مذاهب اسلامی در واحد مرکزی
  • برگزاری مراسم افطاری وحدت با حضور مسئولان استان سیستان و بلوچستان و معاونان دانشگاه
  • دیدار سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان هرمزگان98/2/29

پایان نامه "چینش نظام مند سوره هادر قرآن کریم" 10آذرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/09/11 | تعداد بازدید :249

جلسه دفاعیه رساله «آقای محمد برزگر » دانشجوی مقطع دکتری، رشته  علوم قرآن و حدیث روز شنبه  مورخ  97/09/10 از ساعت  12/15در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 چینش نظام مند سوره هادر قرآن کریم

استاد راهنما: آقای دکتر همامی

استاد مشاور: آقای دکتر بی آزار شیرازی

اساتید داور: خانم دکتر عربی و آقایان دکتر فقهی زاده و کریمی

چکیده:

مسأله ترتیب سوره‌ها در مصحف، یکی از مسائل مهم تفسیری و علوم قرآنی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. دانشمندان علوم قرآنی و مفسران غالباً یا چینش سوره‌ها را ناشی از اجتهاد صحابه می‌دانند و یا صرفاً این چینش را چینشی توقیفی بر اساس طول سوره‌ها محسوب می‌کنند، در این میان برخی نیز توجه خود را به چینشی دیگر از سوره‌ها، یعنی چینش نزولی معطوف کرده‌اند. البته معدودی از دانشمندان علوم قرآنی و مفسران، علاوه بر باور به توقیفی بودن ترتیب سوره‌ها به حکیمانه بودن این چینش نیز اعتقاد داشته و در راستای تبیین حکمت چینش سوره‌ها، نظراتی را مطرح کرده‌اند. نظریه تناسب خطی سوره‌ها توسط تعدادی از مفسران و دانشمندان علوم قرآنی، نظریه احزاب چهارگانه با محوریت سوره بقره، توسط سعید حوی مفسر سوری معاصر و نظریه احزاب هفتگانه   مکی- مدنی شامل زوج سوره‌ها، توسط اصلاحی مفسر پاکستانی معاصر، سه نظریه‌ای است که تاکنون در این باره مطرح شده است.

رساله کنونی در راستای توجه بیشتر به این مسأله مهم شکل گرفته است. در این رساله، بعد از طرح کلیات و مفاهیم بحث در فصل اول، در فصل دوم مبنای مهم نظریه نظام‌مندی سوره‌های قرآن یعنی وحیانی بودن چینش سوره‌ها، مورد بررسی قرار گرفته است. در این فصل ابتدا مخدوش بودن نظریه اجتهادی بودن ترتیب سوره‌ها نشان داده شده و سپس وحیانی بودن چینش سوره‌های قرآن اثبات گردیده است. فصل سوم رساله مهم‌ترین فصل این رساله است. در این فصل، ابتدا نظرات دانشمندان و مفسران درباره نحوه چینش سوره‌های قرآن در قالب سه نظریه طرح و مورد بررسی و نقد قرار گرفته و سپس با حک و اصلاح یکی از این نظریه‌ها (نظریه امین احسن اصلاحی)، دیدگاه جدیدی در خصوص نحوه چینش سوره‌های قرآن، مطرح و دلایل و مستندات آن بیان می‌شود. در فصل چهارم که فصل پایانی رساله هم هست، به ثمرات نظریه نظام‌مندی سوره‌ها پرداخته‌ایم. در این فصل نشان داده‌ایم، نظریه نظام‌مندی سوره‌های قرآن صرفاً یک بحث ذهنی نیست و دارای ثمرات عینی در حوزه‌های مختلف قرآنی می‌باشد. در فصل چهارم و پایانی رساله، برخی ثمرات این نظریه در سه حوزه تفسیر قرآن، قرائت متدبرانه قرآن و آموزش قرآن مورد بررسی قرار گرفته است.   

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا