جدیدترین اخبار :
  • رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در همایش بین‎المللی دکترین مهدویت: "لزوم برگزاری نشست‌های علمی مهدویت در دانشگاه‌ها برای آشنایی نسل جوان"
  • اطلاعیه مهم/ تغییر زمان برگزاری و تمدید ثبت نام در "آزمون جذب اختصاصی طلاب" در دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری جلسه مهدویت محور وحدت اسلامی (تقریب مذاهب ) همراه با تحلیل فیلم در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • جمع آوری کمک های نقدی دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس به سیل زدگان اخیر کشور 98/1/23
  • دیدار رئیس واحد گنبدکاووس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس دانشگاه پیام نور استان گلستان با هدف هم افزایی و ایجاد زمینه همکاری های مشترک

پایان نامه "زمینه های تکوین تاریخ نگاری فارسی" 30 دیماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/10/23 | تعداد بازدید :223

جلسه دفاعیه پایان نامه «آقای رحیم زارع » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ، رشته تاریخ اسلام  روز یکشنبه  مورخ 97/10/30   از ساعت 13/30-15 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 زمینه های تکوین تاریخ نگاری فارسی

استاد راهنما: آقای دکتر رضوی

استاد مشاور: آقای دکتر سپهری

استاد داور: آقای دکتر یوسفی

چکیده:

تاریخ نگاری ایرانی که در قرن چهارم هجری شکل گرفت، شاخه ای است از تاریخ نگاری اسلامی. زبان فارسی از زبان قدیمی­تر فارسی میانه و آن نیز خود از فارسی باستان نشأت گرفته‌است. حال سوالاتی در اینجا مطرح می باشد که اوضاع فرهنگی- ادبی دوران سامانی و غزنوی در تکوین تاریخ نگاری فارسی در این اعصار چه تاثیری داشتند؟ مناسبات بین اهل قلم و اهل شمشیر و تلاش دولتمردان و رجال ایرانی در تکوین تاریخ نگاری دوره های سامانی و غزنوی چه تاثیری داشت؟ منابع تاریخ نگاری دوره های سامانی و غزنوی چه ویژگی هایی داشتند؟ زمینه های تاریخ نگاری فارسی پس از ورود اعراب به ایران چه عواملی بودند؟ در این تحقیق که بصورت توصیفی- تحلیلی و کتابخانه ای انجام می شود اهدافی چون بررسی تکوین تاریخ نگاری فارسی – ایرانی، شناخت مصادیق تاریخ نگاری فارسی پس از ورود اعراب به ایران و زمینه های تاریخ نگاری فارسی پس از ورود اعراب به ایران مطرح می باشد. این امر از آن جهت مهم می باشد که سیر تحول تاریخ هر قوم و ملتی در تاریخ نگاری آن نهفته است. فهم تاریخ ایران در قرون سوم و چهارم هجری و چگونگی پیدایش تاریخ نگاری به زبان فارسی در عهد سامانیان و غزنویان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در پرتو شرایط سیاسی، فرهنگی و ادبی حاکم و بویژه نوع عملکرد دیوانسالاران و رقابت ایشان با اقشار اهل شمشیر زمینه برای اهتمام به مبانی فرهنگ ادبی ایرانی و از جمله نوشتن تاریخ به زبان فارسی هموار شد. یافته های نتایج حاکی از آن است که این زبان مراحل سه گانه­ی باستان، میانه و نوین را پیموده است تا بدین شکل ظاهر گشته است. با وجود حمله اعراب و تسلط زبان عرب بر ایرن، در زمان سامانیان، زبان اداری و زبان نوشتاری دوباره فارسی شد که منجر به خلق و کتابت آثار گرانبهایی شده است. حرکت فرهنگی سامانیان زمینه مناسبی برای رشد و گسترش زبان فارسی فراهم ساخت و در پرتو حمایت این سلسله علم و ادب در خراسان بالیدن گرفت. این گسترش علم و ادب در ظاهر دو گونه منثور و منظوم رخ نموده است و سبب آثار بسیاری گسته است. در این میان طبقات مختلفی مانند دهقانان، دبیران و علمای دینی، وزیران و امیران زمینه ساز تاریخ نگاری فارسی در ایران شده اند. نتایج حاصله حاکی از آن است که ایرانیان برعکس دیگر سرزمین هایی مانند مصر و عراق و سوریه، زبان ملی خود را حفظ کرده و آن را به عنوان ابزار تاریخ نگاری در سده های پس از اسلام به عنوان خط و زبان ملی بکار برده و گسترش داده اند و زبان فارسی به عنوان زبان ملی مجددا مسلط شده است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا