جدیدترین اخبار :
  • رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در همایش بین‎المللی دکترین مهدویت: "لزوم برگزاری نشست‌های علمی مهدویت در دانشگاه‌ها برای آشنایی نسل جوان"
  • اطلاعیه مهم/ تغییر زمان برگزاری و تمدید ثبت نام در "آزمون جذب اختصاصی طلاب" در دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری جلسه مهدویت محور وحدت اسلامی (تقریب مذاهب ) همراه با تحلیل فیلم در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • جمع آوری کمک های نقدی دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس به سیل زدگان اخیر کشور 98/1/23
  • دیدار رئیس واحد گنبدکاووس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس دانشگاه پیام نور استان گلستان با هدف هم افزایی و ایجاد زمینه همکاری های مشترک

پایان نامه "گزارش رویداد عاشورا در منابع تاریخی اندلس" 30 دیماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 97/10/26 | تعداد بازدید :149

جلسه دفاعیه پایان نامه «آقای محمد امین فندرسکی پور» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته تاریخ اسلام روز  یکشنبه مورخ  97/10/30 از ساعت 15-16 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 گزارش رویداد عاشورا در منابع تاریخی اندلس

استاد راهنما: آقای دکتر خضری

استاد مشاور: آقای دکتر سپهری

استاد داور: آقای دکتر طاووسی

چکیده:

عاشورا به عنوان نقطه عطف تاریخ اسلام به گونه ای بود که حتی در اندلس به عنوان غربی ترین سرزمین جهان اسلام که در سال 92 هجری قمری توسط مسلمانان فتح شد و تحت سلطه سیاسی و مذهبی امویان قرار داشت بازتاب یافت.

پرسش اصلی در این پژوهش این است که با توجه به اینکه رویداد عاشورا چند دهه قبل از فتح اندلس رخ داده و همچنین باتوجه به این که دستگاه حکومت اموی و اعتقادات اهل سنت در آنجا رایج بوده است، دیدگاه مورخان اندلسی در این باره به چه شکل بوده است و این افراد در نشر این رویداد چگونه عمل کرده اند؛ اهمیت واقعه عاشورا و همچنین جایگاه ممتاز سرزمین اندلس در میان تمام قلمرو اسلامی بر هیچ کس پوشیده نیست و از این جهت بررسی واقعه مذکور در میان منابع مورخان اندلسی مهم است. در این پژوهش تلاش گردیده که موضوع براساس روش توصیفی- تحلیلی تدوین شده باشد و طبعا از شیوه کتابخانه ای استفاده شده است.

در این میان می توان به کتاب «العقد الفرید» اثر معروف ادیب اندلسی ابن عبد ربه که فصلی مجزا با نام «المقتل الحسین» قرار داده  و یا کتاب «مأساة الحسین المسمی درر السمط فی خبر السبط» اثر ابن ابار اندلسی که با جزئیات این واقعه را شرح داده  و یا همچنین کتاب «الاستیعاب فی معرفة الاصحاب» اثر ابن عبد البر که مفصل در این رابطه قلم زده است، اشاره کرد.

دستاورد اصلی این تحقیق رویکرد مورخان اندلسی براساس تفکرات اعتقادی خود و تمایلاتشان نسبت به خاندان پیامبر و یا در نقطه مقابل وابستگی به خاندان اموی در قرون مختلف حاکمیت اسلام بر اندلس است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا