جدیدترین اخبار :
  • ثبت نام حضوری پذیرفته شدگان جدیددانشگاه مذاهب اسلامی مقطع کارشناسی درواحدبندرعباس98/6/27
  • به همت دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبد کاووس؛ همایش ملی جستارهای پژوهشی با تاکید بر بیانیه گام دوم انقلاب برگزار می شود/ تمدید مهلت ارسال مقالات تا 8 آبانماه
  • اطلاعیه مهم/جزئیات، مدارک مورد نیاز و زمان ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان "مقطع کارشناسی" سال تحصیلی 99-98 دانشگاه مذاهب اسلامی
  • مصاحبه علمی با پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون اختصاصی طلاب در دانشگاه مذاهب اسلامی واحد زاهدان با حضور مسئولین و اعضای هیئت علمی دانشگاه
  • مصاحبه علمی با پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون اختصاصی طلاب در دانشگاه مذاهب اسلامی واحدبندرعباس باحضور دکتراجداد ودکتر خلفی از دانشگاه مذاهب اسلامی 98/6/23-24

پایان نامه "خانواده در صحیفه سجادیه" 24 فروردین ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/01/18 | تعداد بازدید :285

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم فرهنگی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  علوم قرآن و حدیث روز  شنبه مورخ 98/01/24  از ساعت  17-19 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 خانواده در صحیفه سجادیه

استاد راهنما: آقای دکتر کریمی

استاد مشاور: آقای دکتر ایزدی

استاد داور: آقای دکتر شریعتی

چکیده:

از بدو پیدایش انسان بر روی کره زمین، همواره زنان و مردان، با تشکیل کانونی به نام خانواده، عمری را در کنار یکدیگر گذرانیده و فرزندانی در دامان پرمهر خویش پرورانده و از این جهان رخت بر بسته اند.

طبیعی ترین شکل خانواده، همین است که هیچ عاملی جز مرگ نتواند پیوند زناشویی را بگسلد و میان زن و شوهر جدایی بیفکند. کوشش مصلحان جامعه - مخصوصاً پیامبران خدا - این بوده است که نظام خانواده، یک نظام مستحکم و پایداری باشد و هیچ عاملی نتواند این کانون سعادت را متلاشی گرداند.

 خانواده و اهتمام به حقوق متقابل والدین و فرزندان ، اساس اجتماع و یکی از عوامل مهم ایجاد تمدن انسانی و اسلامی است که در کلام معصومین علیهم السلام و ادعیه ایشان نمود گسترده ای دارد؛ زیرا رشد و تربیت افراد در خانواده پایه گذاری می شود و سلامت و سعادت بشری در گرو تربیت صحیح و استواریست که در این کانون پدید می آید.

در این پژوهش ابتدا به بیان معنای خانواده و سپس به واژگان و مفاهیم مرتبط نزدیک به آن اشاره­ شده است. سپس مبانی اخلاقی صحیفه سجادیه و حقوق  اعضای خانواده در قبال یکدیگر برسی شده است که در سه بخش حقوق همسران، حق والدین بر فرزندان و حق فرزندان بر والدین ارائه می شود. و در نهایت وظایف هریک از اعضای خانواده تبیین شده است.

در پایان به این نتیجه می‌رسد که صحیفه سجادیه که یکی از غنی ترین منایع شیعی به شمار می‌آید آموزه های مفید و پرمغزی در زمینه خانواده ارائه کرده است که عمل به این وظایف مثل وفاداری، عفو و گذشت، خوش گمانی، حسن معاشرت، احترام و ادب، عفت و محبت و... می‌تواند الگوی صحیحی از خانواده مسلمان را در عمل نشان دهد  و راهگشای خیلی از مسائل خانواده در عصر امروز باشد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا