جدیدترین اخبار :
  • اعلام نتایج پنجمین دوره انتخابات "شورای صنفی دانشجویان" دانشگاه مذاهب اسلامی در واحد خواهران
  • برگزاری جلسات نهج البلاغه وجزء خوانی قرآن کریم در شبهای ماه مبارک رمضان (خوابگاه واحد خواهران) دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • اعلام نتایج هفتمین دوره انتخابات "شورای صنفی دانشجویان" دانشگاه مذاهب اسلامی در واحد مرکزی
  • برگزاری مراسم افطاری وحدت با حضور مسئولان استان سیستان و بلوچستان و معاونان دانشگاه
  • دیدار سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس با رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان هرمزگان98/2/29

پایان نامه "جریان شناسی رشد و گسترش روایت حفص از قرائت عاصم در جهان اسلام" 7 اردیبهشت ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/01/28 | تعداد بازدید :116

جلسه دفاعیه رساله « آقای امیرحسین عامی مطلق» دانشجوی مقطع دکتری، رشته  علوم قران و حدیث روز  شنبه مورخ  98/02/07 از ساعت 16 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 جریان شناسی رشد و گسترش روایت حفص از قرائت عاصم در جهان اسلام

استاد راهنما: آقای دکتر مستفید

استاد مشاور: آفایان دکتر دولتی و شهیدی پور

اساتید داور: آقایان دکتر فقهی زاده، ایزدی و خانم دکتر زرسازان

چکیده:

به رغم آن چه که برخی از دانشمندان معاصر پنداشته‌اند، روایت حفص از عاصم، در گذشته، نه در میان علماء و نه در میان عموم مسلمانان دارای اشتهار امروزی نبوده است. روایت مذکور، در دو مقطع تاریخی رشد داشته است. رشد نسبی اولیه مربوط به قرن دهم و همزمان با اوج قدرت حکومت عثمانی رخ داده و رشد پرشتاب ثانویه از اواسط قرن سیزدهم، همزمان با فراگیر شدن صنعت چاپ و رسانه‌های شنیداری و دیداری رخ داده است. در این پژوهش، هیچ سند تاریخی مبنی بر صدور فرمان مستقیم سلاطین عثمانی برای گزینش روایت حفص یافت نشد اما با توجه به اسنادی که حاکی از رشد این روایت در قلمرو عثمانیان است و همچنین وجود انگیزه‌های مذهبی، اجتماعی و سیاسی کافی برای پادشاهان عثمانی، حمایت آنان از گسترش این قرائت، بعید نیست.

روایت حفص به دلیل روانی و سهولت یادگیری اصول قرائتش، پیشتر و بیشتر در میان عموم مردم رایج شده و سپس علماء برای رعایت حال عموم، روایت حفص را مبنای درس و بحث قرار داده‌اند و کم‌کم در میان آنان نیز رواج یافته است. اگرچه چاپ اولیه و انتشار رسانه‌ای قرآن بر اساس روایت حفص، بعد از اشتهار نسبی آن به وقوع پیوسته، اما دو صنعت یادشده، به نحو چشمگیری در گسترش روزافزون آن نقش داشته‌اند. رشد قابل ملاحظه روایت حفص از قرن چهاردهم به بعد قطعاً متأثر از حضور پر تعداد مصاحف به روایت حفص در مساجد، منازل و مدارس و همچنین انتشار مکرّر روایت حفص از رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا