جدیدترین اخبار :
  • عید سعید فطر، از صیروریت تا بازگشت به فطرت/ نوشتاری از دکتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت عید سعید فطر
  • مراسم تودیع و معارفه «معاون فرهنگی و دانشجویی» دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد/ دکتر مختاری: دانشگاه مذاهب اسلامی باید در تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی در میان دانشگاه ها پیشگام باشد
  • انتصاب " دکتر مهدی جمالی فر" به عنوان «معاون دانشجویی و فرهنگی» دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دکتر مختاری: بزرگداشت روز قدس، موجب بیداری مسلمانان و آگاهی ملت ها و نسل جوان می ‌شود/ دانشگاه مذاهب اسلامی سهم به سزایی در آگاه سازی و تنویر افکار ملت‌ها در زمینه حمایت از آزادی قدس شریف دارد
  • پیام تبریک ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات

پایان نامه "جریان شناسی رشد و گسترش روایت حفص از قرائت عاصم در جهان اسلام" 7 اردیبهشت ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/01/28 | تعداد بازدید :673

جلسه دفاعیه رساله « آقای امیرحسین عامی مطلق» دانشجوی مقطع دکتری، رشته  علوم قران و حدیث روز  شنبه مورخ  98/02/07 از ساعت 16 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 جریان شناسی رشد و گسترش روایت حفص از قرائت عاصم در جهان اسلام

استاد راهنما: آقای دکتر مستفید

استاد مشاور: آفایان دکتر دولتی و شهیدی پور

اساتید داور: آقایان دکتر فقهی زاده، ایزدی و خانم دکتر زرسازان

چکیده:

به رغم آن چه که برخی از دانشمندان معاصر پنداشته‌اند، روایت حفص از عاصم، در گذشته، نه در میان علماء و نه در میان عموم مسلمانان دارای اشتهار امروزی نبوده است. روایت مذکور، در دو مقطع تاریخی رشد داشته است. رشد نسبی اولیه مربوط به قرن دهم و همزمان با اوج قدرت حکومت عثمانی رخ داده و رشد پرشتاب ثانویه از اواسط قرن سیزدهم، همزمان با فراگیر شدن صنعت چاپ و رسانه‌های شنیداری و دیداری رخ داده است. در این پژوهش، هیچ سند تاریخی مبنی بر صدور فرمان مستقیم سلاطین عثمانی برای گزینش روایت حفص یافت نشد اما با توجه به اسنادی که حاکی از رشد این روایت در قلمرو عثمانیان است و همچنین وجود انگیزه‌های مذهبی، اجتماعی و سیاسی کافی برای پادشاهان عثمانی، حمایت آنان از گسترش این قرائت، بعید نیست.

روایت حفص به دلیل روانی و سهولت یادگیری اصول قرائتش، پیشتر و بیشتر در میان عموم مردم رایج شده و سپس علماء برای رعایت حال عموم، روایت حفص را مبنای درس و بحث قرار داده‌اند و کم‌کم در میان آنان نیز رواج یافته است. اگرچه چاپ اولیه و انتشار رسانه‌ای قرآن بر اساس روایت حفص، بعد از اشتهار نسبی آن به وقوع پیوسته، اما دو صنعت یادشده، به نحو چشمگیری در گسترش روزافزون آن نقش داشته‌اند. رشد قابل ملاحظه روایت حفص از قرن چهاردهم به بعد قطعاً متأثر از حضور پر تعداد مصاحف به روایت حفص در مساجد، منازل و مدارس و همچنین انتشار مکرّر روایت حفص از رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا