جدیدترین اخبار :
  • آیت الله صفایی بوشهری: زیرساخت‌های ایجاد دانشگاه مذاهب اسلامی در بوشهر فراهم شده است/ان شاء الله دانشگاه مذاهب اسلامی استان بوشهر قطب علمی در جنوب کشور باشد/وحدت بر اساس ولایت و معرفت از نعمت‌های انقلاب اسلامی است
  • دکتر مختاری در دیدار با مسئولان استان بوشهر: امید می‌رود دانشگاه مذاهب اسلامی استان بوشهر قطب مهم و برجسته علمی کشور شود/ این دانشگاه از ابتکارات و یادگارهای مهم و برجسته مقام معظم رهبری است/قدردانی از حمایت های آیت‌الله صفایی بوشهری و استاندار محترم بوشهر
  • استاندار بوشهر در نشست با مسئولان دانشگاه مذاهب اسلامی: زیرساخت‌های دانشگاه مذاهب اسلامی در بوشهر تقویت می‌شود/استان بوشهر پایگاه وحدت آفرین علمای مذاهب اسلامی است
  • انتصاب "سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی واحد بوشهر" با حضور نماینده محترم ولی فقیه و استاندار بوشهر
  • نخستین نشست «شورای تدوین و تعیین راهبردهای تولید آثار و متون پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی» برگزار شد

پایان نامه "مبانی فقهی- حقوقی حقوق شهروندی با تکیه بر حق امنیت در مذاهب اسلامی" 7 اردیبهشت ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/02/03 | تعداد بازدید :211

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم حاجی قربان » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ، رشته  فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی روز  شنبه مورخ 98/2/07  از ساعت  11/30در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 مبانی فقهی- حقوقی حقوق شهروندی با تکیه بر حق امنیت در مذاهب اسلامی

استاد راهنما: خانم دکتر دانش پور

استاد مشاور: آقای دکتر ویسی

استاد داور: آقای دکتر نریمانی

چکیده:

فقه و حقوق اسلامی، احترام به حیثیت، جان، مال و ناموس شهروندان را از مسائل اساسی و مهم دانسته و یکی از مهمترین حق های شهروندی در اندیشه اسلامی تأمین و تضمین امنیت فردی، خانوادگی و اجتماعی جامعه اسلامی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی است. از این رو اهمیت تحقق این حق، در مقایسه با سایر حقوق شهروندی به حدی است که در مقام تزاحم، تأمین و تضمین امنیت در مقایسه با سایر حقوق شهروندی اولویت دارد.

پژوهش پیش رو در صدد است با روش توصیفی تحلیلی و بهره گیری از اسناد و منابع معتبر کتابخانه ای، مفاهیم، مبانی و قواعد فقهی حقوقی تنظیم کننده حقوق شهروندی و از جمله حق امنیت را مورد بررسی دقیق قرار دهد.

حقوق شهروندی مجموعه ای از حقوق عمومی و خصوصی را تشکیل می دهد و بیانگر حقوق ذاتی، فطری و طبیعی انسان ها در اجتماع است. این حقوق برخاسته از حیثیت انسانی و کرامت ذاتی بشر است و در حالت معمول، قابل سلب از شهروندان نیست و دولت ها همواره ملزم و مکلف به حفظ و رعایت این حقوق هستند. حق امنیت یکی از مؤلفه های اصلی در حقوق شهروندان است و ایجاد و گسترش آن وظیفه آحاد ملت، حکومت و دولت هاست، پیامبر اسلام همواره منادی این حقوق در جامعه اسلامی بودند.

مبانی این حقوق مانند حفظ کرامت ذاتی و اکتسابی شهروندان، اصل مسئولیت پذیری، ظلم ستیزی، عدالت خواهی و غیره می باشد که سبب برقراری امنیت خواهد شد. از دیدگاه مذاهب اسلامی، این حقوق دارای مبانی استواری در آیات و روایات و سیره می باشد و از ضروریات جامعه به شمار می رود و یکی شاخصه های بررسی عملکرد حکومت اسلامی میزان تأمین و تضمین این حقوق می باشد.

 

جدیدترین اخبار
آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا