جدیدترین اخبار :
  • عید سعید فطر، از صیروریت تا بازگشت به فطرت/ نوشتاری از دکتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت عید سعید فطر
  • مراسم تودیع و معارفه «معاون فرهنگی و دانشجویی» دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد/ دکتر مختاری: دانشگاه مذاهب اسلامی باید در تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی در میان دانشگاه ها پیشگام باشد
  • انتصاب " دکتر مهدی جمالی فر" به عنوان «معاون دانشجویی و فرهنگی» دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دکتر مختاری: بزرگداشت روز قدس، موجب بیداری مسلمانان و آگاهی ملت ها و نسل جوان می ‌شود/ دانشگاه مذاهب اسلامی سهم به سزایی در آگاه سازی و تنویر افکار ملت‌ها در زمینه حمایت از آزادی قدس شریف دارد
  • پیام تبریک ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات

پایان نامه "مبانی نظم عمومی در فقه مذاهب اسلامی و قانون اساسی ایران" 8 اردیبهشت ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/02/03 | تعداد بازدید :858

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم اکرم نصرتی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ، رشته فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی روز  یکشنبه مورخ  98/02/08 از ساعت  12:30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

مبانی نظم عمومی در فقه مذاهب اسلامی و قانون اساسی ایران

استاد راهنما: خانم دکتر امیرخانی

استاد مشاور: خانم دکتر دانش پور

استاد داور: آقای دکتر چیت سازیان

چکیده:

"نظم عمومی" از جمله موضوعات بنیادین در حوزه فقه و حقوق عمومی است ، برخی عقیده دارند این موضوع و مباحث پیرامونی آن از ابداعات و دستاورد های حقوق دانان است و در متون دینی اهتمام جندانی نسبت به آن صورت نگرفته است. اما با دقت و تامل در آموزه های قرآن به خوبی می توان به بنیان های تشریعی و احکام اساسی آن از منظر کتاب به عنوان نخستین مصدر استنباطات فقهی دست یافت .

نظم عمومی جریان و روند مستمر و مداوم است که نیازهای اساسی و عمومی جامعه که باید برای همگان قابل دسترس باشد را در بر دارد و بنابراین در هر جا و به هر شکلی که این نیاز قطع یا مختل گردد نظم عمومی مخدوش شده است . نظم عمومی مدلول مقرراتی است که در آن ذات ، حیثیت و منافع مادی و معنوی جامعه باید مورد حمایت جدی قرار گیرد و در صورت برهم خوردن آن وجدان جامعه جریحه‌دار می‌شود از همین روی نیز هرگونه اقدام الزام کننده یا بازدارنده برای حفظ آن شایسته خواهد بود .در بسیاری از متون فقهی فقها به گونه ای از مفهوم نظم عمومی و آثار مخالفت با آن در زندگی اجتماعی نام برده اند و به استناد آن ، از اجرای امور مخالف با نظم عمومی ممانعت نموده اند.

در این پایان نامه با استناد به مبانی فقهی – حقوقی و به روش توصیفی و تحلیلی به بررسی و واکاوی دیدگاههای فقهای مذاهب اسلامی و همچنین نظرات حقوقدانان ایران تلاش شده تا بحث نظم عمومی در جنبه های مختلف فقهی و قانونی مورد بررسی قرار گیرد.

نتیجه ی مهم حاصل از این پژوهش ، لزوم حفظ نظم عمومی در نظام حقوقی ایران است که جایگاهی مکان محور و زمان محور دارد و می توان گفت که نظم عمومی دین محور ایران با توجه به حاکمیت اسلام و تأثیرپذیری از مذهب امامیه بسیار مشهود و بارز است. این امر خود می‌تواند به عنوان محدودیت در برابر حقوق و آزادی های شهروندان  ، نظم عمومی را از سوی دولت یا دولتمردان توجیه نماید.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا