جدیدترین اخبار :
  • دیدار حضرت حجت الاسلام دکتر طاهری معاون محترم امام جمعه معزز زاهدان از واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نماینده محترم مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری: تمامی ارگان ها و مدیران استان های شمالی باید در راستای اهداف ارزشمند دانشگاه مذاهب اسلامی کمک کنند
  • دکتر مختاری در معارفه مدیران گروه های آموزشی دانشگاه: ان شاءالله فصل جدیدی در تحول برنامه های آموزشی و محتوایی دانشگاه را شاهد باشیم/ضرورت تغییر و تحول سرفصل‌های درسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • نشست "تحلیل قیام امام حسین علیه السلام" با حضور رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه درامور اهل سنت استان هرمزگان برگزار شد
  • انتصاب مدیران جدید گروه‎های آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی برای مدت 2 سال با حکم ریاست دانشگاه

پایان نامه "اصلاحات فرهنگی امان الله خان در افغانستان" 6 مهرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/06/31 | تعداد بازدید :106

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای سلیم ابراهیمی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته تاریخ اسلام روز  شنبه مورخ 7/06 از ساعت  13-15 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

اصلاحات فرهنگی امان الله خان در  افغانستان

استاد راهنما  آقای دکتر چنگیزی

استاد مشاور  آقای دکتر فرهی

استاد داور:  آقای دکتر جمالی فر

چکیده:

منشأ رویکرد تجددگرایانه و مدرنیته امان‌الله خان در مرحله‌ی نخست عبارت از اقدامات و فعالیت‌های جنبش مشروطیت و اعضای برجسته آن در راستای اصلاحات و مدرنیته در افغانستان و در مرحله‌ی دوم سفر امان‌الله خان به بعضی از کشورهای اسلامی و غربی بود که باعث گردید او به یک سلسله اقدامات تجددگرایانه در زمینه‌های مختلف از قبیل آزادی فردی و اجتماعی، حقوق زنان، آموزش‌وپرورش، تأسیس مساجد، کتاب‌خانه، سینما، تئاتر، روزنامه و... دست بزند. این اصلاحات که با فرهنگ سنتی جامعۀ افغانستان هم‌خوانی نداشت با مخالفت شدید مردم روبه‌رو شده و شکست خورد. اصلاحات اعمال‌شده در جامعه پیامدهای مثبت و منفیی به همراه داشت که از جمله پیامدهای مثبت آن رونق یافتن علم‌آموزی، اصلاحات اداری، اصلاحات مالیاتی و آزادی مجله‌ها می‌باشد که تأثیری غیرقابل‌انکاری در حکومت امان‌الله خان و حکومت‌های بعد از او داشت. اما پیامدهای منفی اصلاحات امان‌الله‌خان مانند نارضایتی عمومی، کشف حجاب، افزایش مالیات، رشوه‌گیری مأموران دولتی، افزایش مدت خدمت سربازی، مخالفت درباریان و بزرگان قبایل، ایجاد اختلافات داخلی، غرب‌گرایی امان‌الله خان و فراهم شدن زمینه دخالت انگلیس، نسبت به اصلاحات مثبت او تأثیرگذارتر و شکننده‌تر بود که سرانجام زمینه را برای سرنگونی حکومت امان الله خان فراهم ساخت.

امان‌الله خان باگرفتن امتیازات روحانیون و بزرگان قبائل _که در حکومت‌های قبلی از آن بهره‌مند بودند_ و با محدودساختن فعالیت‌های آنها باعث نارضایتی و خشم‌شان گردید که روحانیون به‌اتفاق بزرگان قبایل در ولایات (استان‌ها) علیه حکومت او دست به تبلیغ زده و اصلاحات او را مخالف آموزه‌های شرعی و اسلامی قلم‌داد کرده و فتوای نامشروع بودن حکومت او را صادر کردند که در نتیجه شورش از ولایات شرقی و جنوبی آغاز و تا پایتخت کشانیده شد که در نتیجه سرنگونی حکومت امان الله خان و پایان دادن به اصلاحات او را با خود داشت.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا