جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در جلسه معارفه معاون جدید پژوهش و فناوری: فعالیت های پژوهشی در دانشگاه مذاهب اسلامی باید بر محور "ماموریت مهم تقریب" استوار باشد
  • برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضای محترم هیات علمی با حضور دکتر مختاری؛ ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی
  • راهنمای ثبت‌نام مجازی کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دکتر مختاری در نشست صمیمی با کارکنان و پرسنل واحد مرکزی دانشگاه: موفقیت‌ها در بخش‌های مختلف دانشگاه حاصل تلاش و رویکرد جهادی مجموعه مسوولان و همکاران است
  • دومین مرحله توزیع کمک های مومنانه به همت دانشجویان گروه جهادی پایگاه ریحانه النبی (ص)دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس

پایان نامه " احکام معاملات اجنبی از دیدگاه مذاهب اسلامی" 14مهرماه دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/07/08 | تعداد بازدید :635

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم نرگس براتی » دانشجوی مقطع ارشد ، رشته  فقه مقارن و حقوق خصوصی روز  یکشنبه مورخ  98/07/14 از ساعت 11/30-12/30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

احکام معاملات اجنبی از دیدگاه مذاهب اسلامی

استاد راهنما:      آقای دکتر ویسی

استاد مشاور :   آقای دکتر رهبر

استاد داور:    خانم دکتر امیرخانی

چکیده:

اجنبی مفهومی عام است و در کتب فقهی از این واژه در معانی مختلفی استفاده شده به طوریکه هم به شخص نامحرم، هم به شخص بیگانه یا ثالث، هم به غیر طرفین عقد و خصوصاً شخص فضول در معاملات فضولی اطلاق می گردد. فقها در ابواب مختلف فقهی از اجنبی سخن به میان آورده اند. همچون بحث محارم سببی و نسبی، غیر خویشاوندان و ارحام نسبت به انسان، اجنبی محسوب می شوند. همچنین در ایجاب خاص یا تخاطب اراده انشایی خطاب به شخص معین، شخص ثالثی که در کنار موجب قرار دارد در اصطلاح فقهی اجنبی و طرف غیر محل خطاب قلمداد می گردد. مفهوم اخیر مقصود نگارنده از این پژوهش می باشد.

هدف از این پژوهش بیان مفهوم و ماهیت اصلی اجنبی و تحلیل احکام معاملات اجنبی (شخص ثالث) و بررسی جایگاه وی در صورت ورود به معاملات وعقود در فرض ورود به ایجاب و قبول و نیز بیان شبهات پیرامون مفهوم آن می باشد.

این پژوهش بر اساس روش تحلیلی و توصیفی و با استفاده از مراجعه به کتابخانه و جمع آوری فیش های اطلاعات می باشد.

تشکیل عقد مستلزم صدور اراده انشائی تحت عنوان ایجاب از طرف موجِب و الحاق اراده انشائی متقابل از طرف قابل است. پس، در زمانی که شخص ایجابی خطاب به شخص معین می نماید، ممکن است شخص ثالثی(اجنبی) وارد این ایجاب و قبول شود که لازم است تا احکام آن بررسی شود. نتیجه اینکه، در ایجاب عام زمینه برای طرح ورود اجنبی مطرح نمی گردد. اما در فرضی که ایجاب خاص بوده و خطاب به شخص معین باشد و مورد معامله عین معین باشد یا کلی، احکام ورود اجنبی به معامله متفاوت خواهد بود. همچنین احتمال انعقاد معامله توسط فضول نیز وجود دارد که حدود آن روشن شده است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا