جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "اختلاف در فقه مذاهب خمسه و حقوق کیفری ایران" 3 آذر ماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/08/28 | تعداد بازدید :500

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای ایوب بهاری » دانشجوی مقطع ارشد، رشته فقه مقارن و حقوق  جزای اسلامی روز  یکشنبه مورخ 3 آذر  از ساعت 12:30 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

اختلاف در فقه مذاهب خمسه و حقوق کیفری ایران

استاد راهنما:   آقای دکتر دولابی

استاد مشاور : آقای دکتر رستمی

استاد داور : آقای دکتر چیت سازیان

چکیده:

یکی از خطرناک‌ترین و مهم‌ترین جرایم در عصر حاضر که جامعه بشریت را تهدید می‌کند و همزاد با تشکیل حکومت‌ها و دولت‌ها مطرح بوده، جرم اختلاس است که متشکل از دو جرم سرقت و خیانت در امانت می‌باشد. البته اختلاس ابتدائاً با نام‌های متفاوتی همچون سرقت از غنایم و سرقت از بیت‌المال مطرح بوده است. در عصر حاضر اختلاس یعنی کارکنان دولت اعم از مسئولین والا مقام تا کارکنان ساده با سوءنیت از جایگاه و مقام خود، از اموال دولت به نفع خود یا دیگران سوءاستفاده کنند؛ چه به صورت کلاهبرداری یا تصرف غیر قانونی و ... . در این پژوهش نگارنده با تحقیق و بررسی میان منابع فقهی و حقوقی و تحلیل اقوال فقها و حقوق‌دانان در زمینه‌ی اختلاس از منظر فقهی و حقوق کیفری ایران در صدد یافتن حکمی شرعی و آراء مذاهب مختلف و رأی راجح می‌باشد. این تحقیق شامل سه فصل است که در فصل اوّل: اختلاس و سایر مفاهیم مرتبط به‌طور کلّی، مقایسه این مفاهیم با اختلاس و تاریخچه‌ای از این جرم و ... ؛ در فصل دوّم: مفصلاً به بررسی اختلاس و مباحث مرتبط آن من جمله: ارکان، انواع، حکم، مجازات و ... اختلاس از دیدگاه فقه مذاهب خمسه و نیز در فصل سوّم: مجازات مختلِس و تخفیف ، تشدید، تشکیل شبکه‌ای آن و جبران خسارات این جرم به تفصیل در حقوق کیفری ایران، مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا