جدیدترین اخبار :
  • امام حسین (ع)، بهترین الگوی معرفتی در عدالت خواهی و ظلم ستیزی/ یادداشتی از دکتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت سوم شعبان
  • بعثت نبوی؛ از بسط زمانی تا گسترش اخلاق عرفی /تکمیل مکارم اخلاقی، مهمترین غایت بعثت نبوی/ یادداشتی از دکتر مختاری؛ ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی
  • پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹/ سال "جهش تولید"
  • پیام نوروزی ریاست محترم دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت آغاز سال جدید و بهار طبیعت  
  • انتصاب «مدیر حراست دانشگاه مذاهب اسلامی» در حکمی از سوی ریاست محترم دانشگاه

پایان نامه " آثار اختلاف دین بر ولایت بر نکاح از دیدگاه مذاهب اسلامی" 10 آذرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/09/04 | تعداد بازدید :335

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم  ملیحه باغجری » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  فقه مقارن و حقوق خصوصی روز  یکشنبه مورخ  10 آذر  از ساعت  12/30در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

آثار اختلاف دین بر ولایت بر نکاح از دیدگاه مذاهب اسلامی

استاد راهنما:  آقای دکتر چیت سازیان

استاد مشاور: آقای دکتر طالبی

استاد داور:  آقای دکتر ویسی

 

چکیده: 

موضوع آثار اختلاف دین بر ولایت در امر نکاح از مسائل بسیار مهم و حساس امر دستگاه قضا و احوال شخصیه است که نیاز امروز جامعه ی بشری است.

با توجه به جهانی شدن این مسئله و ابعاد گوناگون آن لازم است به این موضوع به دید جدیدی نگاه شود. در فقه اسلام، موضوع ولایت شخصیت های حقیقی و حقوقی، یک پدیده مقبول و معروفی است که از جانب شارع مقدس به ولی تفویض شده است. این ولایت  تا زمانی که کودکان به سن بلوغ و رشد نرسیده اند، تمام جنبه ها و شئون زندگی آنها از جمله ازدواج را در بر میگیرد.

در فقه اسلامی، اصل ولایت در نکاح از مسلمات و مورد اتفاق فقیهان تمام مذاهب اسلامی است که بحث ولایت پدر، موضوعی است که قرن های متمادی ذهن فقیهان را به خود مشغول کرده است. این مسئله کاربرد فراوان در فقه شیعه و اهل سنت دارد.

یکی از شروطی که برای فقیه در نظر گرفته اند این است که اتفاق دین ما بین ولی و مولی علیه باشد، بنابر این بر اساس آیات قرآنی، ولایت برای غیر مسلمان بر مسلمان وجود ندارد که آیه نفی سبیل به عنوان یک اصل در کتب فقهی مورد پذیرش فقهای اسلامی چه سنی و چه شیعه قرار گرفته است و خداوند تبارک و تعالی هیچ راهی برای سلطه غیر مسلمان بر مسلمانان قرار نداده است. چنانچه اتفاق دین ما بین ولی و مولی علیه وجود نداشته باشد، فقها ولایت را ساقط و شخص دیگری را جایگزین ولی می نمایند. در کل با وجود صور جایز ولایت در نکاح و مناقشات وارده بر دلائل شرط اتفاق دین ولی و مولی علیه به نظر می رسد که در حالت اضطرار و ضرورت با رعایت مصلحت مولی علیه، اختلاف دین ولی و مولی علیه بر ثبوت و صحت ولایت در نکاح  اثری وارد نکند.

در این پایان نامه تلاش شده است تا یک بحث مقارنه ای جامعی در این موضوع انجام گیرد و به نتایج مناسبی دست یافته ایم.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا