جدیدترین اخبار :
  • سیزدهمین شماره مجله علمی پژوهشی «فقه مقارن» از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر شد
  • اهداء گل به مقام شامخ شهید حاج قاسم سلیمانی در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • گزارش تفصیلی از برگزاری نخستین پیش‌نشست «دومین همایش آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی و اسلامی با تأکید بر نقد کارآمدی» در دانشگاه مذاهب اسلامی/ یکشنبه ۱۵ دیماه
  • پیام تسلیت رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی شهادت سردار رشید اسلام؛ حاج قاسم سلیمانی/ سردار سلیمانی سالها عمر خود را در راه عزت و سربلندی امت اسلام و استقلال ملت‌های مظلوم گذاشت
  • همرزم سردار شهید قاسم سلیمانی با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی از ویژگی‌های برجسته اخلاقی سردار مقاومت گفت

پایان نامه " آثار اختلاف دین بر ولایت بر نکاح از دیدگاه مذاهب اسلامی" 10 آذرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/09/04 | تعداد بازدید :211

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم  ملیحه باغجری » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته  فقه مقارن و حقوق خصوصی روز  یکشنبه مورخ  10 آذر  از ساعت  12/30در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

آثار اختلاف دین بر ولایت بر نکاح از دیدگاه مذاهب اسلامی

استاد راهنما:  آقای دکتر چیت سازیان

استاد مشاور: آقای دکتر طالبی

استاد داور:  آقای دکتر ویسی

 

چکیده: 

موضوع آثار اختلاف دین بر ولایت در امر نکاح از مسائل بسیار مهم و حساس امر دستگاه قضا و احوال شخصیه است که نیاز امروز جامعه ی بشری است.

با توجه به جهانی شدن این مسئله و ابعاد گوناگون آن لازم است به این موضوع به دید جدیدی نگاه شود. در فقه اسلام، موضوع ولایت شخصیت های حقیقی و حقوقی، یک پدیده مقبول و معروفی است که از جانب شارع مقدس به ولی تفویض شده است. این ولایت  تا زمانی که کودکان به سن بلوغ و رشد نرسیده اند، تمام جنبه ها و شئون زندگی آنها از جمله ازدواج را در بر میگیرد.

در فقه اسلامی، اصل ولایت در نکاح از مسلمات و مورد اتفاق فقیهان تمام مذاهب اسلامی است که بحث ولایت پدر، موضوعی است که قرن های متمادی ذهن فقیهان را به خود مشغول کرده است. این مسئله کاربرد فراوان در فقه شیعه و اهل سنت دارد.

یکی از شروطی که برای فقیه در نظر گرفته اند این است که اتفاق دین ما بین ولی و مولی علیه باشد، بنابر این بر اساس آیات قرآنی، ولایت برای غیر مسلمان بر مسلمان وجود ندارد که آیه نفی سبیل به عنوان یک اصل در کتب فقهی مورد پذیرش فقهای اسلامی چه سنی و چه شیعه قرار گرفته است و خداوند تبارک و تعالی هیچ راهی برای سلطه غیر مسلمان بر مسلمانان قرار نداده است. چنانچه اتفاق دین ما بین ولی و مولی علیه وجود نداشته باشد، فقها ولایت را ساقط و شخص دیگری را جایگزین ولی می نمایند. در کل با وجود صور جایز ولایت در نکاح و مناقشات وارده بر دلائل شرط اتفاق دین ولی و مولی علیه به نظر می رسد که در حالت اضطرار و ضرورت با رعایت مصلحت مولی علیه، اختلاف دین ولی و مولی علیه بر ثبوت و صحت ولایت در نکاح  اثری وارد نکند.

در این پایان نامه تلاش شده است تا یک بحث مقارنه ای جامعی در این موضوع انجام گیرد و به نتایج مناسبی دست یافته ایم.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا