جدیدترین اخبار :
  • شعار هفته پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی امسال(۹۸) اعلام شد
  • با حضور سه تن از دانش آموختگان دانشگاه؛ نشست علمی و تخصصی" ادب اختلاف میان پیروان مذاهب اسلامی" 25 آذر برگزار می شود
  • برگزاری اردوی درون شهری به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • "مراسم ویژه روز پژوهش" در دانشگاه مذاهب اسلامی با سخنرانی قائم مقام صداوسیما و ریاست دانشگاه برگزار می شود
  • برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو در واحد سنندج دانشگاه مذاهب اسلامی + گزارش تصویری

پایان نامه "آزادی عقیده از دیدگاه مذاهب اسلامی، حقوق افغانستان، ایران و اعلامیه جهانی حقوق بشر" 12 آذرماه دفاع می‌شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/09/10 | تعداد بازدید :104

جلسه دفاعیه پایان نامه «آقای حلیمی » دانشجوی مقطع ارشد، رشته فقه مقارن و حقوق  عمومی روز  سه شنبه مورخ 12 آذر از ساعت  13/30در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

آزادی عقیده از دیدگاه مذاهب اسلامی، حقوق افغانستان، ایران و اعلامیه جهانی حقوق بشر

استاد راهنما:  آقای دکتر ابراهیمیان

استاد مشاور: آقای دکتر ویسی

استاد داور:  آقای دکتر رستمی

 چکیده:
آزادی به‌عنوان یک نیاز اساسی در زندگی انسان و در طول تاریخ یکی از دغدغه‌های حقوق اساسی انسان بوده که همواره در همه‌ی ادیان الهی و مکاتب فکری و عقیدتی موردتوجه قرارگرفته است. لذا مفهوم آزادی به معنی واقعیت انسانی در ساختار خلقت و تکوین آدمی نهاده شده. یکی از گونه‌های آزادی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، آزادی عقیده است . عقیده، عبارت است از «حصول ادراک تصدیقی در ذهن انسان .»بدون شک آزادی عقیده در نگاه اول مفهوم عام است که شامل مطلق عقاید با گرایشات مختلف می‌باشد؛ اما آنچه که در این تحقیق منظور است عقیده به معنی خاص خود یعنی عقاید مکتبی و دینی است. بنابراین پیرامون آزادی عقاید دینی و اعتقادات به‌صورت توصیفی تحلیلی بحث می‌شود و شامل عقاید سیاسی نمی‌باشد. هدف این تحقیق بررسی زیرساخت‌های اساسی آزادی عقیده از دیدگاه اسلام ، حقوق افغانستان، ایران و در اسناد بین‌الملل حقوق بشری در این خصوص می‌باشد. به نتیجه که این تحقیق دست‌یافته است، درعین‌حال این‌که اسلام مردم را به‌سوی آزادی عقیده دعوت می‌کند مجبورشان نمی‌کند که برخلاف میل خود به آن بگروند، اجباری در دین نیست، اسلام برای هر انسانی آزادی نظر و عقیده ، می‌خواهد تا همه سخنان را گوش کرده و از بهترین آن‌ها پیروی کند، در حقوق افغانستان و ایران، با توجه به‌نظام جمهوری اسلامی این دو کشور در قوانین داخلی خود مطابق آموزه‌های اسلامی به شهروندان خود حدودوثغور آن‌ها را تعیین کرده‌اند. اما در اسناد بین‌المللی به‌عنوان یک حربه سیاسی باهدف تحمیل عقاید و فرهنگ غربی بالای کشورهای دیگر از آن استفاده‌شده است. 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا