جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "اسباب صدور خطبه های اخلاق اجتماعی در نهج البلاغه" 30 آذرماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/09/30 | تعداد بازدید :378

جلسه دفاعیه پایان نامه «آقای آل طه » دانشجوی مقطع دکتری، رشته  علوم قرآن و حدیث روز  شنبه مورخ30 آذر   از ساعت  16/30در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می‌گردد.

 عنوان پایان نامه:

اسباب صدور خطبه های اخلاق اجتماعی در نهج البلاغه

استاد راهنما: آقای دکتر فقهی زاده

استادان مشاور: آقایان دکتر اسودی و مصلایی پور

استادان داور: آقایان دکتر شریعتی، ایزدی و خانم دکتر زرسازان

چکیده:

سبب‌صدور به معنای پرسش یا زمینه‌صدور حدیث است که در علم حدیث از اهمیت ویژه‌ای برخودار بوده و به مثابه اسباب نزول در علوم قرآنی است. این واژه در سالهای اخیر معنای گسترده‌تری یافته و بررسی فضای تاریخی و اجتماعی و سیاسی دوره زمان‌صدور حدیث را نیز شامل گردید که در این رساله تحت عنوان اسباب صدور عام و اسباب صدور مورد استعمال نزد متقدمان با عنوان اسباب صدور خاص نامیده شد. در این پژوهش که با رویکرد توصیفی تحلیلی و با روش گردآوری کتابخانه‌ای صورت پذیرفت، پس از بیان اهمیت، فوائد و طرق شناخت اسباب‌صدور در روایات و نهج‌البلاغه، اسباب صدور عام و سپس اسباب‌صدور خاص خطبه های اخلاق اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با توجه به آن‌که از نگاه امام‌علی(ع) جامعه‌اسلامی پس از وفات پیامبراکرم(ص) از مسیر حق منحرف گشته و به جاهلیت بازگشته بودند، بخشی از سخنان خود را در خطبه‌های خود را در این راستا قرار داد. دنیا پرستی و اهمال آخرت، فراموشی نقش و جایگاه اهل بیت پیامبراکرم(ص) در جامعه اسلامی و تبیین اصول و سیاست‌های کلی نظام سیاسی از دیگر اسباب صدور عام خطبه‌های اخلاق‌اجتماعی در نهج البلاغه است. علاوه بر آن اسباب صدور خاص خطبه‌هایی که مؤلفه‌های اخلاق‌اجتماعی در آن ذکر شده نیز مورد بررسی قرار گرفت، که موضوعات صله رحم، امانت‌داری و پایبندی به عهد و پیمان، عیب‌پوشی و حسن‌ظن به دیگران، امر به معروف و نهی از منکر از مهمترین فضائل اخلاق‌اجتماعی، و تکبر و فخر فروشی، حسد و ناسزاگویی از جمله مهمترین رذائل اخلاق‌اجتماعی مذکور در خطبه نهج‌البلاغه بود. اسباب صدور خاص 29 خطبه در این بخش مورد بررسی قرار گرفت و میزان تأثیر شناخت آنها بر معانی و مفاهیم اخلاق‌اجتماعی در خطبه مورد پژوهش قرار گرفت، که اولاً اسباب صدور برخی از خطبه‌ها در منابع و مصادر تاریخی و حدیثی ذکر نشده بود، ثانیاً فهم برخی از خطبه‌ها متوقف بر شناخت اسباب‌صدور‌خاص آنهاست به گونه‌ای که بدون در نظر گرفتن سبب‌صدور، فهم کلام مبهم یا همراه با تعارض خواهد بود. فهم برخی دیگر از خطبه‌ها هرچند که متوقف بر شناخت سبب صدور خاص آن نبوده، اما این مهم می‌تواند اطلاعات مفیدی و تکمیلی در فهم کلام به مخاطبان ارائه دهد. در تعداد اندکی از خطبه ها همچون مورد نفی وجود حسد در ملائکه، سبب‌صدور نقش مؤثری نداشته‌است.

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا