جدیدترین اخبار :
  • 32- بازدید میدانی آقای دکتر مهدی جمالی فر معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی کل کشور از دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان( شعبه گنبدکاووس)
  • 31- استقبال پرشور حوزویان شیعه و سنی استان گلستان از دومین آزمون ویژه طلاب دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبد کاووس
  • برگزاری آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی واحدبندرعباس 27شهریور 99
  • برگزاری آزمون اختصاصی پذیرش طلاب شیعه و اهل سنت در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • به مناسبت سالگرد شهادت "شهید ماموستا شیخ‌الاسلام؛ "شهید منادی وحدت" و استاد دانشگاه مذاهب اسلامی

پایان نامه " تحلیل انتقادی مبانی و روش های کشف اغراض سوره های قرآن کریم با تاکید بر سور عتاق" شنبه 14 دیماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/10/10 | تعداد بازدید :491

جلسه دفاعیه رساله «خانم خیوه » دانشجوی مقطع دکتری، رشته  علوم قرآن و حدیث روز  شنبه مورخ  14 دی ماه از ساعت  15در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

تحلیل انتقادی مبانی و روش های کشف اغراض سوره های قرآن کریم با تاکید بر سور عتاق

استاد راهنما: آقای دکتر مصلایی پور

استادان مشاور: آقایان دکتر بی آزار شیرازی و فقهی زاده

استادان داور:  آقایان دکتر شریعتی، ایزدی و کریمی

چکیده

قرآن معجزه جاوید الهی کتابی است که شامل آیات و سوره‌هایی هدفمند و منسجم است‌. با این وجود، توزیع موضوعات در سراسر متن قرآن کریم وجود دارد. امروزه تلاش مستشرقان در پراکنده و بی­نظم نمایاندن قرآن از یک طرف و اختلاف اندیشمندان قرآنی در زمینه انسجام سوره‌های قرآن از جهت دیگر باعث شده که کتاب الهی در معرض شبهات قرار بگیرد. در عصر حاضردر سرتاسر جهان اسلام مفسرانی به نظریه انسجام ساختاری روی آورده­اند. با این وجود بیش‌تر این تفاسیر نگاهی خطی و محدود داشته وهمه روش­ها را برای کشف اغراض اصلی سوره‌ها مورد ارزیابی قرار نداده­اند. در این پژوهش هدف تحلیل انتقادی مبانی و روش‌های کشف اغراض سور قرآن کریم با تأکید بر سور عتاق (اسراء، کهف، مریم، طه، انبیاء) است. لذا مهم‌ترین مبانی و روش‌های مورد استفاده موافقان و مخالفان نظریه انسجام ساختاری مورد تحلیل و نقد قرار گرفت. حاصل این پژوهش دست‌یابی به روشی جامع برای تبیین و کشف اغراض سوره‌هاست‌. به این روش که حلقه‌های اتصال معنایی و دلالی را با روش‌های درون سوره­ای و برون سوره­ای کشف نموده، تا فرآیند کشف اغراض از حالت سلیقه­ای خارج شود و زمینه­ساز تدبّر سوره­ای در قرآن کریم باشد. این نظریه افق‌های جدیدی را در تدبّر و تفسیر قرآن کریم باز نموده و موجب شده که انسجام در یک سوره به صورت کلی و شبکه­ای دیده شود. به این ترتیب تدبرسوره­ای در قرآن راهی فراگیر برای عمومی‌سازی فهم روش­مند و علمی سوره‌های قرآن کریم خواهد بود و هدف آن کشف ارتباط میان آیات سور و تناسب میان آیات و نگاه سوره محور است. در این پژوهش پس از تحلیل روش‌های مفسران متقدم و متأخر با تأکید بر سوره های عتاق مشاهده شد که اغراض عنوان شده تا حدودی متفاوت بودند؛ ولی در مقابل قابلیت جمع و هم­پوشانی داشته و با هم متناقض نبودند. روش تحقیق در این نوشتار توصیفی- تحلیلی است. بدین صورت که ابتدا شواهد و داده‌ها جمع­آوری شده و سپس به تحلیل منطقی آن­ها پرداخته شده است.

واژگان کلیدی: کشف غرض سوره، تدبر، نگرش کل­نگر، انسجام محتوایی، سور عتاق

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا