جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری در چهارمین کنفرانس ملی اسلام و ارزش های متعالی مطرح کرد: «بررسی و تبیین نقش ارزش های سازمانی بر سلامت معنوی کارکنان با تاکید بر رویکرد اسلامی»
  • دیدار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم
  • /یادداشت دکتر مختاری/ عقلانیت رضوی؛ مهمترین اصل در ارتباطات میان فرهنگی
  • چهاردهمین شماره مجله علمی، پژوهشی «فقه مقارن» منتشر شد
  • اعلام نفرات و آثار برتر اولین دوره مسابقه شعر و دلنوشته با موضوع "حرف دل امام دلها"

پایان نامه "تعامل امامیه و سایر فرق مسلمان در عصر عسکریین (ع)" 21 دیماه دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/10/17 | تعداد بازدید :353

جلسه دفاعیه رساله آقای فلاح زاده دانشجوی مقطع دکتری، رشته تاریخ اسلام روز شنبه مورخ 21 دی ماه  از ساعت  15-17در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

تعامل امامیه و سایر فرق مسلمان در عصر عسکریین (ع)»

استاد راهنما:  آقای دکتر سپهری

استاد مشاور:  آقای دکتر خضری

استادان داور:  آقایان دکتر رحمتی، موسوی و طاووسی

چکیده:

تعامل میان فِرَق مسلمان در هر دو معنای تعامل مثبت و یا منفی، امروزه در جهان اسلام به یکی از بایسته های عرصه مطالعات اسلامی تبدیل شده است. اینکه در گذشته مسلمانان چگونه در کنار هم می زیستند، از یکسو جای خالیش در پژوهشهای معاصر دیده می­شود و از جانب دیگر می تواند نسخه­ای الگومدار برای روابط میان جوامع اسلامی در روزگار ما باشد. در این میان این پژوهش سر آن دارد تا به تعامل امامیه و سایر فرق در یکی از کم سخن ترین هنگامه های امامیه، یعنی عصر عسکریین (ع) بین سالهای 220-260 هجری بپردازد، تا از یکسو سبد مطالعاتی این دوره را لااقل با یک پژوهش نو بیآراید و از سوی دیگر به جوانب فرقه­شناسی این دوره بپردازد. بدیهیست شناخت اندک مورخان از زمانه امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) مایه آن شده است تا نگارنده به متون آن دوره مراجعه کرده و بازنمایی از مذاهب آن روزگار را به ضمیمه پیوندهای بینامذهبی فرقه های اسلامی ارائه نماید. درباره روش شناسی پژوهش، اینکه جستار پیش رو، حاصل هفت سال مطالعه در حوزه زمانه ائمه سامرا و جریانهای امامیه از دل متون مکتوب و مطالعات سکه شناسی است. این پژوهش از نظر نوع روش تحقیق تاریخی (Historical Research) است که موضوع معینى که در گذشته در یک مقطع زمانى را بررسی می کند. محقق در پی آن است از طریق گردآورى اطلاعات (اسناد و مدارک) مربوط به موضوعى تاریخى و بررسى صحت و سقم آن اطلاعات و نیز تجزیه و تحلیل آنها به کشف حقایق مربوط به آن موضوع دست پیدا کند. نگارنده بر اساس روش توصیفی-تحلیلی با مطالعات کتابخانه­ای به سراغ متون تاریخی اعم از منابع، مآخذ و مطالعات جدید رفته است. یافته ­های این پژوهش حاوی نوعی تعامل مثبت و منفی میان جریانهای مذهبی و امامیه است. به هر میزان که جغرافیای امامیه گسترده تر و جمعیت امامیان بیشتر بود، تعامل گروه های مذهبی با امامیه مثبت و همگرایانه بود اما در جاهایی که اکثریت با سایر فرق بود و بویژه در جاهایی که حاکمیت نیز می توانست خواسته های خود را خیلی سریع و آسان در جامعه نشر دهد، امامیه در تنگناهای فراوانی قرار می گرفتند و تعامل بیشتر منفی و با رویکرد واگرایی است. از سوی دیگر، واژه های سیاسی «ابن الرضا» برای امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) حاوی نوعی حق خلافت بود که از ولایتعهدی امام رضا (ع) به ایشان رسیده بود و همین سبب شده بود دست کم در میان عوام جامعه اسلامی این حق خلافت، بتواند همچنان بیت امام در سامرا را کانون توجه گروه های دینی قرار دهد و مشروعیتی برای اندیشه امامت شیعی باشد. پژوهش حاضر به تعامل امامیه با فرق درون شیعی و فرق اعتقادی و مذهبی برون شیعی در این سده می پردازد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا