جدیدترین اخبار :
  • پیش نشست دومین همایش ملی آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها 29 بهمن در دانشگاه باقرالعلوم برگزار می‌شود
  • تمدید مهلت ارسال مقالات به دومین همایش ملی آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی اسلامی تا 15 اسفندماه/ زمان برگزاری همایش 28 فروردین 99
  • سخنرانی علمی/ پیش نشست لزوم تدوین برنامه درسی برای اخلاق پژوهش در راستای اثر بخشی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها یکشنبه 27 بهمن برگزار می‌شود
  • نشست بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه قضایی با حضور دکتر بهادری جهرمی در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد
  • پیام تسلیت دکتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در پی درگذشت مرحوم آیت‌الله طبرسی

پایان نامه "مقاصد شریعت در اجرای مجازات جرایم حدی در فقه مذاهب اسلامی" 27 بهمن ماه دفاع می‌شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 98/11/23 | تعداد بازدید :41

جلسه دفاعیه پایان نامه «سیده شیوا حسینی» دانشجوی مقطع ارشد، رشته فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی روز  یکشنبه مورخ 27 بهمن از ساعت  11 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

مقاصد شریعت در اجرای مجازات جرایم حدی در فقه مذاهب اسلامی

استاد راهنما دکتر ویسی

استاد مشاور دکتر امیرخانی

استاد داور دکتر رستمی

چکیده:

مبنای علم مقاصد شریعت بر این است که خداوند به چیزی امر نکرده یا از چیزی نهی نکرده، مگر اینکه مقصود یا مقاصدی در ورای آن می باشد و انجام آن در مسیر مقاصدی باشد که خداوند در نظر داشته است. بر این اساس مجتهد باید در نظر داشته باشد که هدف از وضع شرایع، وصول به مقاصد آن است نه فقط انجام دستورات و تطبیق قواعد و احکام.

در حقوق کیفری اسلام، حدود به عنوان یکی از بحث برانگیزترین انواع مجازاتها مطرح هستند. به طور کلی مقاصد مجازاتها در نظام کیفری اسلام، به عنوان تابعی از شریعت، ایجاد جامعه ای سالم از طریق تربیت افراد سالم است. اهداف وضع و همچنین تفکیک حدود از سایر جرایم و اختصاص قواعد خاص به آنها را می توان در نوع و اهمیت ارزشهایی که در نظر شارع برای ایجاد وبقای جامعه ای سالم نیاز است، جستجو کرد. دو گانه بودن سیستم کیفری اسلام در مقابل جرایم، بر اساس لزوم عکس‌العمل متفاوت در مقابل این ارزشها بوده است. البته این امر به معنی لزوم به کارگیری ضمانت اجرای شدیدتر در مورد این ارزشهای اساسی نیست. این دوگانگی در پی ایجاد یک سیاست جنایی کارآمد، در قبال جرایم حدی بوده است. باتوجه به این که سیاست جنایی اسلام به صورت مجرد عمل نمی کند؛ در هر یک از مراحل فرایند عمل مجرمانه با تاکید بیشتر بر یکی از اهداف سه‌گانه ی پیش گیری، اصلاح و اجرای عدالت، وارد عمل می شود.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا