جدیدترین اخبار :
  • رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی درگذشت علیرضا تابش را تسلیت گفت
  • فعالیت‌های فرهنگی و علمی ایران و سوریه توسعه می‌یابد
  • تصویب 42 عنوان برنامه فرهنگی برای اجرا در تابستان/ اجرای بیش از 90 عنوان برنامه از مصوبات جلسات شورای فرهنگی
  • وفاداری قبیله‌ای؛ آسیبِ پژوهش‌های علمی
  • اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون کتبی طلاب (ارشد و دکتری) سال 1400 دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر شد

پایان نامه "حریم خصوصی کودک و حقوق تربیتی والدین در فقه اسلامی و اسناد بین الملل" 13 خرداد دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 99/03/07 | تعداد بازدید :1433

جلسه دفاعیه پایان نامه «خانم مائده رحمتی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته فقه مقارن و حقوق خصوصی روز سه شنبه مورخ  13 خرداد از ساعت  10-12 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

حریم خصوصی کودک و حقوق تربیتی والدین در فقه اسلامی و اسناد بین الملل

استاد راهنما:  د      کتر چیت سازیان

استاد مشاور: دکتر امیرخانی

استاد داور:   دکتر هرندی

چکیده:

حریم خصوصی در حوزه های مختلف به عنوان یک اصل بنیادین و اخلاقی شناخته شده است این اصل در خانواده و به خصوص در مورد کودکان که می تواند در شخصیت آنان و در ارتباط با والدین که می تواند در نوع تربیت آنان موثر باشد جایگاه ویژه ای دارد.

در برخی موارد و در ظاهر، قائل بودن به حریم خصوصی کودک با حق والدین و انجام وظایف تربیتی از سوی آنان، دچار تزاحم می شود. بنابراین بررسی مستندات حق حریم خصوصی کودک و  وظایف تربیتی والدین در مورد فرزندان در فقه و اسناد بین المللی و بررسی مهم ترین مواضع تزاحم و  ارجحیت کدام حق در صورت تزاحم میان این دو حق و راهکار های انطباقی، تا والدین کمتر شاهد تزاحم ناشی از این دو حق باشند ضرورت می یابد.

عموم ادله در فقه و اسناد بین المللی بیانگر این مطلب است که کودک نیز مانند دیگر انسان ها دارای حق حریم خصوصی است و حق والدین بر تربیت از حقوق به رسمیت شناخته شده در فقه اسلامی و اسناد بین المللی است که تربیت جسمی، روحی و عبادی، عقلانی، اجتماعی از مهم ترین مصادیق است. هم چنین حق کودک برآزادی عقیده و بیان و تمامیت جسمانی خود و حقوق تربیتی والدین از جمله مواضع تزاحم میان این دو حق می باشد که برای رفع تزاحم احتمالی میان این دو حق می توان قائل به تفصیل شد و در برخی موارد حق والدین و در برخی موارد حق فرزندان را اولویت دهیم هم چنین می توانیم با رعایت راهکارهایی انطباقی در فقه اسلامی و اسناد بین المللی  به هرچه بهتر شدن روابط والدین و فرزندان و برخورد کمتر مواضع تزاحم میان حقوق والدین و فرزندان کمک کرد.

این پژوهش بر اساس روش توصیفی تحلیلی و با استفاده از مراجعه به کتابخانه و جمع آوری فیش های اطلاعات می باشد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا