جدیدترین اخبار :
  • ثبت‌نام انتخابات شورای صنفی ۹۹
  • در مراسم دفاع مقدس نماد وحدت و همدلی مطرح شد: وحدت شیعه و سنی به روایت یک سردار اهل سنت
  • حضور سرپرست محترم واحد زاهدان در دومین جلسه شورای اجتماعی نهاد مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان
  • 32- بازدید میدانی آقای دکتر مهدی جمالی فر معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی کل کشور از دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان( شعبه گنبدکاووس)
  • 31- استقبال پرشور حوزویان شیعه و سنی استان گلستان از دومین آزمون ویژه طلاب دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبد کاووس

پایان نامه "اشتباه و نسیان و تأثیر آن ها در عقد از منظر حقوق و فقه مذاهب اسلامی" 20 خرداد دفاع می شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 99/03/10 | تعداد بازدید :1027

جلسه دفاعیه پایان نامه « آقای بهرامی » دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته فقه مقارن و حقوق  خصوصی روز سه شنبه مورخ 20 خرداد  از ساعت 11/30-13 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.

 عنوان پایان نامه:

 اشتباه و نسیان و تأثیر آن ها در عقد از منظر حقوق و فقه مذاهب اسلامی

استاد راهنما آقای دکتر باقری

استاد مشاور آقای دکتر طالبی

استاد داور خانم دکتر دانش پور

چکیده

اشتباه و نسیان را می توان دو اتفاق بسیار رایج در زندگی روزمره ی انسان دانست. و از آن جایی که معاملات جزء لا ینفک زندگی اجتماعی بشر هستند امکان وقوع این دو پدیده در عرصه ی معاملاتی برای انسان وجود دارد.مسئله اصلی این پژوهش که به روش توصیفی تحلیلی و با هدف رفع ابهام از مواد قانونی بر مبنای آموزه­های فقه اسلامی انجام شده است، تبیین وضعیت معاملات و تعهداتی است که بر اثر اشتباه و نسیان واقع می­شوند. هر چند این مسئله در حقوق وضعی و مکاتب حقوقی از پیشینه تحقیقی قابل توجهی برخوردار است، اما در مباحث فقهی مورد غفلت واقع شده یا به ندرت و به صورت گذرا به آن توجه شده است و در نظام حقوقی کشور نیز گرچه در موادی مانند 200 و 201 و 762 در قانون مدنی مطمح نظر قرار گرفته است، اما ابهاماتی دارد که ضرورت رفع آن به ویژه بر مبنای آموزه­های فقه اسلامی، امری اجتناب­ناپذیر می­نماید.  

اشتباه به دو دسته ی اساسی یعنی اشتباه در موضوع معامله و اشتباه در شخصیّت تقسیم بندی می شود. اشتباه در موضوع معامله گاهی نسبت به جنس معامله و گاهی در اوصاف معامله ایجاد می شود. جنس معامله عنصر مادی موجود در معامله است که اصلی ترین دلیل گرایش افراد برای انعقاد عقد می باشد. و صفت ویژگی است که افراد در معامله بدان توجه نموده و با نگاهی به آن عقد را منعقد می نمایند البته گاهی اوقات اوصاف اساسی و یا غیر اساسی است که ملاک شناخت آن عرف می باشد. در قانون مدنی به تبع فقه اسلامی همین نظرات وجود دارد. اشتباه گاهی اوقات نسبت به شخصیّت طرف قرارداد است که به سه صورت واقع می شود گاهی در هویت جسمی و یا در هویت مدنی و یا اوصاف شخص طرف قرارداد می باشد. نسیان به دو صورت در انسان ایجاد می شود در برخی اوقات در حافظه ی انسان ایجاد شده و گاهی به صورت بیماری آلزایمر ظهور پیدا می کند.

بر اساس یافته­های این تحقیق،اشتباه در جنس معامله را به علّت فقدان قصد یا برخی معدوم بودن مورد معامله موجب بطلان عقد می دانند البته عده ی اندکی از فقهاء اشتباه در جنس را بی تأثیر در عقد می دانند اما در اوصاف در صورت اساسی بودن موجب بطلان و در غیر اینصورت موجب حق فسخ برای طرف مقابل است. اشتباه در شخصیّت در صورتی که در هویت جسمی شخص بوده  به دلیل عدم تطابق ایجاب و قبول باطل است و اشتباه در هویت مدنی در عقودی که شخصیّت علّت اصلی است موجب بطلان عقد خواهد شد و در غیر اینصورت خللی به عقد وارد نمی کند و اگر اشتباه در اوصاف معامله باشد به دو دسته ی اساسی و غیر اساسی تقسیم می شود که در اوصاف اساسی عقد باطل و در غیر آن صورت حق فسخ برای طرف معامله وجود خواهد داشت. نسیان هیچ اثری بر عقد ندارد و صرفاً ریشه ی اشتباه می باشد ولی اگر به صورت بیماری آلزایمر در انسان حادث شود با توجه به درجات آن و کسب نظر متخصص روانپزشکی امکان محجور شدن شخص وجود دارد. 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا