جدیدترین اخبار :
  • دومین مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی ۱۴۰۰
  • مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی
  • سخنرانی دکتر زرین پور در نشست علمی - فرهنگی با موضوع «در مسیر تقریب» در دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان
  • اطلاعیه ثبت نام آزمون جامع نیمسال اول 1401-1400
  • فراخوان‌های ارسال آثار پژوهشی منتشر شده جهت انتخاب پژوهشگران برگزیدۀ سال 1400 از میان اعضای هیأت علمی، دانشجویان بین‌الملل، دانشجویان داخلی و کارکنان

دکتر مختاری در دیدار هیئتی از علمای برجسته پاکستانی: دانشگاه مذاهب اسلامی بهترین دلیل بر صدق و صحت ادعای جمهوری اسلامی ایران در زمینه وحدت و تقریب است

دانشگاه | تاریخ خبر : 1396-12-22 | تعداد بازید :3663

هیئتی از علما و استادان برجسته دانشگاه ها و مراکز علمی و دینی  پاکستان با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با دکتر مختاری رئیس دانشگاه دیدار و گفت وگو کردند.

در این دیدار که مولوی نذیر احمد سلامی عضو مجلس خبرگان رهبری و از علمای برجسته اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز حضور داشت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مختاری در این دیدار ضمن خوشامدگویی به میهمانان به معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی پرداخت و گفت: اهمیت این دانشگاه  به خاطر همزیستی مسالمت آمیز عملی پیروان مذاهب مختلف در یک فضای علمی است که میان دانشجویان و کارکنان آن که از مذاهب مختلف اسلامی هستند، وجود دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه به تبیین رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه پرداخت و نوید اضافه شدن رشته های جدید را داد.

 

وی ویژگی اصلی فارغ التحصیلان این دانشگاه را معتدل بودن توصیف کرد که مبنای آن را در تلاشی دانست که دانشگاه در عمل  به سیره نبوی دارد. 

دکتر مختاری با اشاره به وضعیت امروز جهان اسلام بیان داشت: مصیبت امروز جهان اسلام تفکر خشن و افراطی است که به هیچ عنوان انطباق با اخلاق کریمه پیامبر اسلام(ص) ندارد که رحمت للعالمین بودند.

وی دو صفت اخلاق مهرورزی و دلسوزی را در قرآن عامل توفیق پیامبر عنوان کرد.

 

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با طرح این سوال که اگر پیامبر اسلام(ص) امروز در میان ما بودند این همه خشونت را تحمل می نمودند؟ افزود: مگر نه این است که علما  وارثان پیامبرانند پس باید در برابر این افراطی گری ها و تفکرات تکفیری و خشونت و کشته شدن انسان های بی گناه نقش آفرینی کنند و ساکت نباشند و در تنویر افکار عمومی به ویژه نسل جوان تلاش نمایند.

رسالت دانشگاه مذاهب اسلامی در تبیین اسلام معتدل

دکتر مختاری تاکید کرد: دشمنان اسلام، نه شیعه را می خواهند و نه سنی را. هدف آن ها به انحطاط کشاندن اسلام است. در این میان دانشگاه مذاهب اسلامی برای تبیین و معرفی اسلام معتدل با بهره گیری از استادان و دانشجویان پیروان تمامی مذاهب دلیل صحت ادعای جمهوری اسلامی ایران در زمینه وحدت و تقریب است.

 

علمای پاکستانی: پیاده شدن الگوی زندگی مسالمت آمیز مذاهب در دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه و بی نظیر

در ادامه این نشست تعدادی از علما و استادان حاضر به بیان دیدگاه های خود درخصوص اهمیت وحدت اسلامی پرداختند و از این که در جمهوری اسلامی ایران چنین دانشگاهی توانسته پیروان مذاهب مختلف را دور هم جمع کرده و یک زندگی مسالمت آمیز را پیاده کند، نمونه و بی نظیر دانستند و معرفی بیش از پیش این مرکز علمی و توفیقاتی که داشته را خواستار شدند.

در ادامه جلسه برخی از علمای پاکستانی به نمایندگی از دیگران به تشکر از دانشگاه مذاهب اسلامی برای میزبانی پرداختند و به طرح برخی از نظرات و سوالات از جناب آقای دکتر مختاری پرداختند.

دکتر فخر الاسلام مدیر مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه پیشاور، دانشگاه مذاهب اسلامی را به مثابه معجزه ای توصیف کردند که در اکثر جوامع اسلامی به وجودش نیاز است.

وی دانشگاه مذاهب اسلامی و شیوه آموزشی و بویژه فقه مقارن را عامل شناخت پیروان مذاهب اسلامی از هم دانست.

از دیگر اعضای این هیئت که در جلسه به طرح سوال پرداخت، آقای عمر بن عبدالعزیز بود که اینگونه سوال نمود؛ آیا در دانشگاه مذاهب اسلامی اساتید یک مذهب فقه مذاهب مختلف را تدریس می کند؟ در جواب دکتر مختاری اینگونه بیان داشتند که علی رغم تسلط اساتید دانشگاه به فقه مذاهب خمسه، اساتید فقه از پیروان مذاهب مختلف در دانشگاه هستند که به تدریس فقه مذهب خود می پردازند.

در پایان جلسه دکتر مختاری یک مجموعه کامل از کتاب سنت النبوی فی مذاهب الاسلامی را به دانشگاه پیشاور اهداء نمودند.

در پایان این نشست تندیسی از طرف رئیس دانشگاه پیشاور پاکستان به دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ایران اهدا شد و دکتر مختاری نیز تندیس دانشگاه مذاهب اسلامی را به نماینده هیئت پاکستانی تقدیم کرد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا