جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری ریاست دانشگاه: اعتبار آکادمیک یک دانشگاه به کتب، مجلات علمی، انتشارات و کارهای پژوهشی است/ معاون جدید پژوهشی: ارتقاء جایگاه پژوهشی دانشگاه از مهم ترین دغدغه های اینجانب است
  • برپایی ایستگاه صلواتی در شب نیمه شعبان .. دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در همایش بین‎المللی دکترین مهدویت: "لزوم برگزاری نشست‌های علمی مهدویت در دانشگاه‌ها برای آشنایی نسل جوان"
  • اطلاعیه مهم/ تغییر زمان برگزاری و تمدید ثبت نام در "آزمون جذب اختصاصی طلاب" در دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری جلسه مهدویت محور وحدت اسلامی (تقریب مذاهب ) همراه با تحلیل فیلم در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس

دکتر مختاری در دیدار با علمای هند: خواهان گسترش ارتباطات خود با مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان هستیم/ دانشگاه مذاهب در تقریب بین مذاهب و تأمین امنیت در کشور و مقابله با خشونت گرایی پیشقدم است

اخبار داخلی | تاریخ خبر : 1397-02-22 | تعداد بازید :1086
هیأتی از علما و اندیشمندان اهل سنت هند که به دعوت مجمع جهاني تقریب مذاهب اسلامی در ایران به سر می برند، با دکتر "محمد حسین مختاری" رئیس دانشگاه مذاهب دیدار و گفتگو کردند.

 به گزارش روابط عمومی، دکتر مختاری در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به میهمانان اظهار داشت: فلسفه وجودی دانشگاه مذاهب اسلامی مقابله با اندیشه خشونت و  افراط گری و بی مهری گروهک های به ظاهر اسلامی امروزی است؛ این دانشگاه در واقع پشتوانه علمی و نظری مجمع تقریب مذاهب است.


وی ادامه داد:دانشگاه مذاهب از نظر مسؤولین نظام به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی اهمیت خاصی دارد و مدیریت آن به صورت هیأت امنایی است، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و سه یا چهار وزیر در هیأت امنا نماینده دارند. آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، رئیس هیأت امناست و رئیس این دانشگاه نیز توسط هیأت امنا تعیین می شود.

دکتر مختاری افزود:دانشگاه مذاهب اسلامی از آن جهت اهمیت دارد که در تقریب بین مذاهب و تأمین امنیت در کشور و مقابله با خشونت گرایی پیشقدم است؛ در این دانشگاه دانشجویان همه مذاهب اعم از شافعی، حنفی، امامی با کتابها و اساتید مذهب مخصوص خود، مشغول به تحصیل هستند و آنچه خط قرمز ماست این است که هیچ کس حق ندارد حرمت تقدسات مذهب دیگری را زیر سؤال ببرد و همه باید بر اساس همزیستی مسالمت آمیز در کنار هم تحصیل کنند.
 
سیاست ما افزایش تنوع ملیتی دانشجویان از کشورهای مختلف و ایجاد شعب داخلی است

وی خاطر نشان کرد:دانشجویان در دانشگاه مذاهب اسلامی که دانشجویان خارجی نیز هستند، در سه مقطع، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل می دهند و سیاست ما افزایش تنوع ملیتی دانشجویان از کشورهای مختلف است.

رئیس دانشگاه مذاهب گفت:شعبه مرکزی این دانشگاه در تهران است و  شعبه های دیگر این دانشگاه در استانهایی چون هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کردستان فعال است و به زودی شعب این دانشگاه در 4 الی 5 استان دیگر که بافت چند مذهبی دارند فعال خواهد شد؛ قرار است در زاهدان مجمتع بین المللی داشته باشیم و از مرز پاکستان و افغانستان دانشجو بگیریم و پیام واقعی دین اسلام  که دین  پیامبر رحمت(ص) و دین رحمت و عطوفت است را انتقال دهیم.
 
فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب، انسان هایی فرهیخته، عالم، تقریبی و اعتدالی هستند

وی خاطر نشان کرد که اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب، فرهیخته و عالم و تقریبی و اعتدالی بوده و هیچ گونه تعصبی ندارند.

دکتر مختاری با بیان اینکه، بهترین راه ایجاد گفتمان تقریب و نهادینه کردن نگاه تقریبی در انسان، مراکز تقریبی و پژوهشی مانند دانشگاه مذاهب اسلامی هستند، خاطر نشان کرد که حیدر العبادی نخست وزیر عراق درخواست تأسیس مدلی مثل دانشگاه مذاهب را در کشور خود داده است و زمینه تأسیس چنین دانشگاهی در عراق و لبنان و افغانستان و دیگر کشورها فراهم است.

وی ادامه داد:ما با شخصیتهایی از حوزه و دانشگاههای هند ملاقاتهایی داشته ایم  و تفاهم نامه هایی نیز به  امضا رسانده ایم و خواهان گسترش ارتباطات خود با مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان هستیم؛ در سفری که ماه آینده به هندوستان خواهیم داشت، در این زمینه بیشتر گفتگو خواهیم کرد؛ تبادل دانشجو، ارتباطات علمی و نشستهای علمی و آکادمیک بین دو کشور باید افزایش پیدا کند.
 
خواهان گسترش ارتباطات خود با مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان هستیم
 

دکتر مختاری با اشاره به این که ما اشتراکات علمی، ادبی و دینی فراوانی با هندوستان داریم، گفت: ما آمادگی داریم به دانشجویانی که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه مذاهب دارند، بورسیه تحصیلی اعطا کنیم.

رئیس دانشگاه مذاهب در بخش دیگر سخنان خود به نقش مهم علما در آگاهی بخشی به جامعه و به مسؤولیت پیامبر گونه علما اشاره و تاکید کرد: مأموریت همه ما علما این است که اسلام را همانگونه که هست معرفی کنیم؛ پیامبر ما رحمت للعالمین است و تلاش زیادی برای هدایت مردم به راه راست و حقیقی و مقابله با افراط گرایی و گمراهی کرد.
 
عامل موفقیت رسول اکرم(ص) مهربانی و دلسوزی ایشان بود

دکتر مختاری ادامه داد:عامل موفقیت رسول اکرم(ص) مهربانی و دلسوزی ایشان بود؛ در قرآن کریم صفات مختلفی از پیامبر اکرم(ص) ذکر شده است، اما بر این دو صفت تأکید فراوان شده است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با میهمانان کنفرانس وحدت فرمودند: آیا اگر امروز پیغمبر(ص) در مدینه بودند، تحمل این همه کشتار و خونریزی را داشتند؟ آیا تحمل می کردند که مسجدی توسط مسلمانان بر سر خود مسلمانان  خراب شود؟ از این جهت علما نقش مهم و پیامبر گونه ای در آگاهی دادن به مردم و معرفی اسلامی واقعی به آنان دارند.
 
دکتر مختاری خاطر نشان کرد که تمام منشورات، آثار، مقالات و جلسات و فعالیتهای دانشگاه مذاهب در همین راستاست و می خواهد نشان بدهد که اسلام دین رحمت و حافظ عزت انسانهاست

پس از پایان سخنان دکتر مختاری، هدیه ای از طرف وی به هیأت هندی اهدا شد، هیأت هندی نیز متقابلا کتابی را به نشان هدیه به دکتر مختاری اهدا کرد.

در ادامه این جلسه، "دکتر جهانگیری" مدیرکل دفتر همکاریهای علمی بین الملل دانشگاه نیز گزارشی از فعالیت های دانشگاه و زمینه های همکاری آن با دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی هندوستان ارائه داد.

  در ادامه، هیأت هندی سؤالاتی پیرامون ادامه تحصیل و شرکت در دوره های آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی مطرح کردند و پیشنهاداتی نیز برای همکاری بیشتر بین دو طرف ارائه دادند.

پایان بخش حضور هیأت هندی در دانشگاه مذاهب اسلامی، بازدید از کتابخانه این دانشگاه بود.
 
 
آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا