جدیدترین اخبار :
  • دکتر مختاری ریاست دانشگاه: اعتبار آکادمیک یک دانشگاه به کتب، مجلات علمی، انتشارات و کارهای پژوهشی است/ معاون جدید پژوهشی: ارتقاء جایگاه پژوهشی دانشگاه از مهم ترین دغدغه های اینجانب است
  • برپایی ایستگاه صلواتی در شب نیمه شعبان .. دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس
  • رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در همایش بین‎المللی دکترین مهدویت: "لزوم برگزاری نشست‌های علمی مهدویت در دانشگاه‌ها برای آشنایی نسل جوان"
  • اطلاعیه مهم/ تغییر زمان برگزاری و تمدید ثبت نام در "آزمون جذب اختصاصی طلاب" در دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری جلسه مهدویت محور وحدت اسلامی (تقریب مذاهب ) همراه با تحلیل فیلم در دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس

آیت الله اراکی در پیامی به رئیس سازمان دیانت ترکیه: آزادی خواهانِ مخلص را به تلاش برای وحدت بین ملتهای اسلامی فرا می خوانیم/ پیگیری ایده تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ترکیه و برپایی تجمع بین علمای مذاهب اسلامی

دانشگاه | تاریخ خبر : 1397-06-21 | تعداد بازید :652
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد حسین مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به کشور ترکیه با حضور در دفتر سازمان دیانت ترکیه با پرفسور دکتر علی ارباش ریاست این سازمان دیدار و پیام حضرت آیت الله اراکی دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را به ایشان تقدیم کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مذاهب، رئیس دانشگاه مذاهب با حضور در دفتر مرکزی سازمان دیانت ترکیه، با پروفسور"علی ارباش" ریاست این سازمان دیدار و نامه آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب را تقدیم ریاست این سازمان کرد.
 
متن این نامه به شرح زیر است:

علامه پروفسور " علی ارباش"
رئیس سازمان دیانت ترکیه
با سلام و احترام
بر شما پوشیده نیست که امت ما طی چند قرن با نوعی ضعف و سستی مواجه شده است که منجر به از هم گسیختگی و از بین رفتن وحدت آن شده و جایگاه خود را به عنوان امتی برتر، بین امتهای دیگر از دست داده است؛ به همین خاطر، آزادی خواهان مخلص متمدن را به تلاش برای وحدت بین ملتهای اسلامی و تحکیم پیوندهای همکاری، تقریب مذاهب و فرهنگ گفتگو بین گروههای مختلف فرا می خواند.
در ادامه این گونه تلاشها، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در تهران شکل گرفت و این مجمع برای تحقق اهداف خود، اقدام به برگزاری سمینارها و کنفرانسها بین علمای جهان اسلام کرد.
سپس دانشگاه مذاهب اسلامی برای جمع بین اساتید و دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی تأسیس شد؛ این اساتید و دانشجویان بر اساس مذاهب خود تا مرحله دکترا، تدریس و تحصیل می کنند تا جو علمی-عملی را ایجاد کنند که تبلور فکر تقریب باشد و گفتگو از مذاهب در جوی علمی و به دور از روح طایفه گرایی انجام شود.
 
ایده تأسیس چنین دانشگاهی در ترکیه با کمک و یاری علمای بزرگی چون شما مطرح شد تا چارچوب بررسی علمی مذاهب گسترش یابد. همچنین ایده برپایی حلقه های مشترک گفتگو و تجمع بین علمای مذاهب اسلامی با همکاری بین مجمع تقریب و سازمان دیانت ترکیه مطرح شد.
 
دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که حامل این نامه است، به خدمت شما می رسد تا نظر جنابعالی را در رابطه با دو موضوع سابق الذکر جویا شود و به نیابت از بنده از شما دعوت می کند تا در یک سفر کاری به ایران آمده و از نزدیک با فعالیتهای مجمع تقریب و دانشگاه مذاهب آشنا شوید.
 
امیدوارم این اقدام، گامی برای تحکیم صفوف و از میان برداشتن موانع گفتگو، تفاهم و دوستی بین علمای امت باشد.
 
شما را به خداوند متعال می سپارم
برادر شما
محسن اراکی
دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی
 
 
 
 
 
 
 
آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا