جدیدترین اخبار :
  • اولین مجله دانشگاه مذاهب اسلامی به زبان انگلیسی با عنوان "The Journal of Islamic Ummah Studies" منتشر می شود
  • برگزاری مراسم تکریم و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی/ دکتر مختاری: مسوولان دانشگاه خدمت و کمک به بسیج را افتخاری برای خود می دانند/ رسالت دانشگاه مذاهب تربیت دانشجویانی که نمونه و تبلور اسلام ناب محمدی(ص) است
  • «کارگاه دانش افزایی مطالعات میان رشته ای در پژوهش دینی» 10 تیرماه برگزار می شود
  • انتصاب "دکتر حسین قاضی زاده" به عنوان «مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست دانشگاه»
  • رقابت 240داوطلب در آزمون اختصاصی جذب طلاب در واحد بندرعباس دانشگاه 98/3/31

برگزاری کارگاه "زبان عربی محور وحدت ملتها" در واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی/ دکتر زرین پور: نقطه عطف فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی علاوه بر ترویج فرهنگ تقریب مذاهب اسلامی، گسترش روابط علمی با دانشگاه های کشورهای همسایه می باشد

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-01-20 | تعداد بازید :790

به همت دانشگاه مذاهب اسلامی واحد زاهدان و مشارکت دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاه بابل کشور عراق،  کارگاهی با عنوان "زبان عربی محور وحد ملت ها" برگزار گردید.

این کارگاه دو روزه که در تالار وحدت برگزار گردید، با استقبال پر شور دانشجویان و اساتید دانشگاه های سطح شهر زاهدان همراه بود.

در ابتدای این نشست، دکتر زرین پور سرپرست واحد زاهدان، ضمن خوشامد گویی و خیر مقدم به میهمانان این مراسم به ویژه سخنرانان که از اساتید دانشگاه بابل کشور عراق بودند، با بیان این که نقطه عطف فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی علاوه بر ترویج فرهنگ تقریب مذاهب اسلامی، گسترش روابط علمی با دانشگاه های کشورهای همسایه می باشد ابراز امیدواری کرد که همکاری های علمی و پژوهشی بین ایران و عراق بیش از گذشته تداوم یابد.

همچنین دکتر رضایی مدیر گروه رشته زبان و ادبیات عربی دانشگاه سیستان و بلوچستان طی سخنانی شیوا و جذاب مقدم میهمانان را گرامی داشته و این نشست را نقطه عطفی در همکاری های علمی دانستند.

در ادامه آقای دکتر صباح عطیوی عبود به عنوان سخنران نخست به بیان دیدگاه های خود در موضوع «تاثیر قرآن کریم در مطالعات زبانی» پرداخت.

وی با بیان این مطلب که قرآن کریم منشا وحدت بین تمامی امت های مسلمین می باشد، افزود: از صدر اسلام تا کنون هیچکس نتوانسته است سوره ای مشابه با سوره های قرآن ارائه کند و خداوند نیز در قرآن کریم معاندان را به تحدی در این امر فرا خوانده است.

وی با اشاره به اینکه واژگان قرآن کریم غالبا بر اساس لهجه قبیله قریش می باشد، زیبایی و فصاحت آیه های قرآن را به دانه های گردنبد تشبیه نمود که با نظم و ترتیب خاص در کنار هم قرار گرفته اند و اینکه مطالعه مکرر قرآن کریم برعکس کتاب های دیگر نه تنها باعث ایجاد دلزدگی نشده بلکه طراوت و زیبایی آن را نیز بیشتر نمایان می کند.

در بخش دوم این نشست ، آقای دکتر محمد نوری محمد الموسوی با موضوع «علامه حلی و تاثیر آن در میراث مسلمانان» ایراد سخنرانی نمود و ضمن اشاره ای به زندگی علامه حلی، تاکید کرد که وی از بنیان گذاران حرکت علمی بین مذاهب و مولف کتاب معروفی به اسم منهاج الکرامه می باشند.

وی با بیان این مطلب که حله مرکز شهر بابل بوده و نام آن در قرآن کریم ذکر شده، از دیگر علماء این خطه به ابن طاووس، ابن ادریس حلی و سید حیدر حلی اشاره نمود.

سخنران سوم این نشست، دکتر حامد عبدالمحسن کاظم، با موضوع «تاثیر زبان عربی در وحدت اسلامی» را دنبال نمود.

وی با بیان اینکه زبان عربی مختص قوم عرب نمی باشد و زبانی فراگیر و شامل  همه کسانی است که به زبان عربی سخن می گویند؛ به نحوه زندگی پیامبر اسلام در مدینه اشاره نمود که با وجود انواع سلایق مردم آن زمان با آنها پیمان های متعددی می بست. ایشان با بیان این مهم که نسب تمامی مسلمانان اسلام می باشد ، به سردمداران ایرانی تبار زبان عربی مانند سیبویه، مبرد و ابن فارس اشاره نمود

وی در پایان ابراز کرد که دین اسلام در ابتدای شکل گیری از اشخاصی با ملیت های متفاوت از جمله بلال حبشی از حبشه ، صهیب رومی از روم و سلمان فارسی از سرزمین پارس تشکیل شد.

 شایان ذکر است اساتید دانشگاه بابل کشور عراق در ادامه سفر خود از واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی نیز دیدار نموده و ضمن دیدار با دانشجویان، اساتید و مسئولان دانشگاه، بر حفظ و تداوم هر چه بیشتر همکاری ما بین دانشگاه های کشور عراق و دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید کردند.

دیدار با حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای محامی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت و دیدار با طلاب و اساتید دارالعلوم مسجد مکی از دیگر برنامه های این سفر دو روزه بود.

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا