جدیدترین اخبار :
  • امام حسین (ع)، بهترین الگوی معرفتی در عدالت خواهی و ظلم ستیزی/ یادداشتی از دکتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت سوم شعبان
  • بعثت نبوی؛ از بسط زمانی تا گسترش اخلاق عرفی /تکمیل مکارم اخلاقی، مهمترین غایت بعثت نبوی/ یادداشتی از دکتر مختاری؛ ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی
  • پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹/ سال "جهش تولید"
  • پیام نوروزی ریاست محترم دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت آغاز سال جدید و بهار طبیعت  
  • انتصاب «مدیر حراست دانشگاه مذاهب اسلامی» در حکمی از سوی ریاست محترم دانشگاه
به همت معاونت بین الملل بسیج مستضعفین و بسیج اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی:

دومین کارگاه آموزشی "تبیین گفتمان مقام معظم رهبری در عرصه بین الملل" برگزار شد

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-11-12 | تعداد بازید :418

دومین کارگاه آموزشی "تبیین گفتمان مقام معظم رهبری در عرصه بین الملل" به همت معاونت بین الملل و بسیج مستضعفین کشور با همکاری بسیج اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی روز دوشنبه 7 بهمن با حضور اساتید و دانشجویان برگزار و به تبیین گفتمان مقام معظم رهبری در عرصه بین الملل پرداخته شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی؛ ارائه دهندگان این نشست دکتر بخشعلی قنبری؛ پژوهشگر نهج البلاغه و استاد مدعو دانشگاه مذاهب اسلامی و دکتر مهدی بهمنی پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهموری و مدرس دانشگاه بودند.

در ابتدا دکتر حامد رستمی عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی که دبیر این نشست بود ضمن خوشامد گویی به حضار به معرفی هریک از استادان پرداخت.

در ادامه دکتر بخشعلی قنبری به پیش فرض های این گفتمان براساس نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: نهج البلاغه فقط به عنوان کتاب شیعی معرفی نمی شود زیرا این کتاب فرهنگ اسلامی را شرح می دهد، بنابراین صرفاٌ بحث مذهب و فقه خاصی مورد بحث نیست و در باب استخراج، این کتاب کاملا مورد تایید و قابل اعتماد است.

وی افزود: باید از زاویه تولید علم به این کتاب نگاه کرد زیرا این کتاب یکی از منابع کم نظیر برای جامعه امروزی است. امروزه بر خلاف جوامع سابق دانش مدیریت هفتگی و مکرر است و به همین خاطر نمی توان فقط به این کتاب اکتفا کرد.

پژوهشگر نهج البلاغه این کتاب یکی از منابع اصلی تولید علوم انسانی است در حالیکه معرفت شناسی اجازه تفضیل رای را به شخص نمی دهد به عنوان مثال ما تعریف صبر را که به مثابه مقام عرفانی تعریف میکنیم با استفاده از مفاهیم متقابل از نهج البلاغه استخراج می کنیم.

در ادامه این نشست دکتر مهدی بهمنی پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهموری به الگوهای راهبری کردن در جهان امروز و بررسی سیره رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: همه ما انسان ها تعلقات گروهی و سازمانی داریم این گروه بندی ها بُعد برجسته و سازنده هویت ما هستند.

وی ضمن توضیح درخصوص مفاهیم مورد بحث به معرفی مفاهیم اساسی پرداخت و افزود: مفاهیم اساسی که در این گفتگو مورد بحث است رهبری یا راهبری، ولایت، مدیریت، پیرو یا دنباله رو و ساختار های رسمی و غیر رسمی است. وقتی از رهبری صحبت میکنیم منظور، امام یا پیشوا است، رهبری یا امامت تداعی گر شأن اجتماعی یا سیاسی است و امامت یک جزء از کلی به نام ولایت است.

دکتر بهمنی به تفاوت های راهبر و مدیر اشاره کرد و بیان داشت: مدیر کسی است که سازمان یا گروهی را اداره می کند و به دنبال حفظ و نگهداری آن است در حالیکه رهبر سازمان را خلق کرده و به دنبال تحول در آن است.

وی به تعریف از مدل های مختلف رهبری پرداخت و مردم سالار، استبدادی، راحت، استراتژیک، تحولگرا، معامله گر، مربی گونه و بروکراتیک به توضیح هریک از عوامل به کمیت و کیفیت آن پرداخت.

دکتر بهمنی همچنین به مدل رهبری انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: رهبری انقلاب اسلامی به اقتضای زمان و مکان خود همواره در حال تکامل است. به لحاظ دید محیطی رهبر چند شاخصه دارد که مهم ترین آن داشتن روحیه امیدوارگونه در برابر جبهه باطل و روشنگری جامعه است. اگر ساختار انقلابی درکنار ساختار اصلی نبود بیشتر دستاوردها کشف نمیشد.

در بخش پایانی این نشست دکتر قنبری به رهبری از دیدگاه نهج البلاغه اشاره کرد و اظهار داشت : بحث تاکید بر انقلابی بودن یعنی کار جهادی و اقداماتی از این قبیل. همانطور که در نهج البلاغه اشاره شده امیرمومنان می فرمایند:" زمانیکه قرار است کاری را انجام دهم چشم فتنه را در می آورم". هنگامی که جبهه ای به جمع بندی رسید نباید محافظه کاری کند.

وی تاکید کرد: یک فرد انقلابی موظف است مدام کارکند و لازمه آن حقیقت جویی، حقیقت پویی و حقیقت گویی است. همواره آگاه باشید این کار به آسانی میسر نمیشود و به دنبال آن باید وارد میدان شد و آن را از زاویه فضیلت گرایی و محقق شدن عدالت دانست.

گزارش از خبرنگار روابط عمومی دانشگاه: خانم مینا غیاثوند /دانشجوی کارشناسی ورودی 98

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا