جدیدترین اخبار :
  • ثبت‌نام انتخابات شورای صنفی ۹۹
  • در مراسم دفاع مقدس نماد وحدت و همدلی مطرح شد: وحدت شیعه و سنی به روایت یک سردار اهل سنت
  • حضور سرپرست محترم واحد زاهدان در دومین جلسه شورای اجتماعی نهاد مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان
  • 32- بازدید میدانی آقای دکتر مهدی جمالی فر معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی کل کشور از دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان( شعبه گنبدکاووس)
  • 31- استقبال پرشور حوزویان شیعه و سنی استان گلستان از دومین آزمون ویژه طلاب دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبد کاووس

در ششمین نشست شورای پژوهشی دانشگاه تاکید شد: درک مشترک زبانی ما را در جهت قاعده «اصل رفع خلاف» قرار خواهد داد

دانشگاه | تاریخ خبر : 1399-06-22 | تعداد بازید :193

ششمین نشست شورای تخصصی پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور معاون جدید پژوهشی و فناوری، جناب آقای دکتر عابدین مؤمنی و اعضای شورا، در روز چهارشنبه مورخ 19 شهریورماه 1399 در محل سالن کنفرانس‌های دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این نشست معاون جدید پژوهشی و فناوری دانشگاه جناب آقای دکتر عابدین مؤمنی، ضمن تبریک سال جدید تحصیلی و تسلیت ایام عزادری حضرت امام حسین(ع)، بر تقویت و تسریع جریان فعالیت‌های پژوهشی تأکید کرد.

وی بیان داشت: فعالیت‌های درخشان و عمیق پژوهشی در دستور کار قرار دارد و باید تلاش کرد به یک درک زبانی مشترک در حوزۀ فعالیت‌های پژوهشی دست پیدا کنیم؛ این درک مشترک زبانی ما را در جهت قاعده «اصل رفع خلاف» قرار خواهد داد؛ قاعده‌ای که نزد فیلسوفان و فقیهان از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است. به این ترتیب، انتظار می‌رود فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی در جهت رفع خلاف ساماندهی شود و موجب نزدیکی دلهای امت اسلامی به همدیگر گردد.

معاون جدید پژوهشی و فناوری دانشگاه خاطرنشان کرد: می‌بایست متوجه باشیم که در فعالیت‌های پژوهشی خود به اربابان و پیشوایان فرق و مذاهب اسلامی احترام بگذاریم. البته این سخن به معنای این نیست که ما نقد عالمانه نداشته باشیم؛ چه اینکه با نقد عالمانۀ اندیشه‌ها و افکار، علم رشد می‌کند. از طرف دیگر، نباید انتظار داشت که همان سنخ فعالیت‌های پژوهشی‌ای در دانشگاه مذاهب اسلامی انجام شود که در دانشگاههای دیگر، صورت می‌گیرد. لذا، اولویت‌بندی فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی که حامل رسالت خاص است و با سایر دانشگاهها متفاوت خواهد بود.

دکتر مؤمنی بر هدفمند کردن بودجه پژوهشی، گفت: به‌عنوان مثال می‌شود درسنامه‌ها را با همکاری سازمان «سمت» منتشر کرد.

وی در ادامه بر ارتباط با استادان و دانشگاههای مهم جهان اسلام تأکید کرد و افزود: استادان و به‌ویژه گروههای آموزشی انتظار می رود دانشجویان را در انتخاب موضوع کمک نمایند تا پژوهش‌های آنان در راستای اهداف دانشگاه قرار گیرد. به علاوه، معاون پژوهشی و فناوری از گروههای آموزشی دانشگاه خواست چشم‌اندازی پنج ساله برای برنامه‌های پژوهشی خود ترسیم کرده و سپس برنامه پژوهشی عملیاتی سالیانه خود را در چارچوب آن، به معاونت پژوهشی ارائه نمایند.

در ادامه این نشست، هر یک از اعضای شورای پژوهشی ضمن تبریک به جناب آقای دکتر مؤمنی، نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود را در بابِ فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه، بیان کردند.

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا