جدیدترین اخبار :
  • برگراری اردوی علمی - فرهنگی واحد زاهدان به مقصد شهرستان میرجاوه
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از موزه منطقه ای جنوب شرق (زاهدان) در گرامیداشت هفته میراث فرهنگی
  • برگزاری دومین نشست با موضوع «اخلاق در قرآن کریم» به همت واحد زاهدان
  • برگزاری اولین نشست با موضوع اخلاق در قرآن کریم به همت واحد زاهدان

وبینار علمی" وحدت حوزه و دانشگاه در تحقق تمدن نوین اسلامی" در دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس برگزار شد.

شعبه گنبد کاووس | تاریخ خبر : 1399-09-30 | تعداد بازید :980

 

به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان واحد گنبدکاووس وبیناری علمی با عنوان «وحدت حوزه و دانشگاه در تحقق تمدن نوین اسلامی» را در روز پنجشنبه 27 آذر 1399 برگزار کرد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین عراقی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان به عنوان میزبان این وبینار، ضمن خیر مقدم به میهمانان و مدعوین مراسم، سالروز شهادت حضرت آیت الله دکتر محمد مفتح را گرامی داشته و اظهار امیدواری کردند که وحدت این دو نهاد علمی در عرصه تعلیم و تربیت باید بیش از گذشته استمرار داشته باشد. ایشان وحدت حوزه و دانشگاه را یک ضرورت و نیاز اجتماعی دانست و گفت: وحدت کلمه، یکی از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و امروز همه اقشار جامعه بویژه حوزویان و دانشگاهیان نیز باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین عراقی افزود: وحدت دو قشر متفکر حوزه و دانشگاه از خجسته‌ترین پیامد‌های انقلاب اسلامی و یکی از ضرورتهای جامعه بشری است که به عنوان دو عنصر علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت پاسداری از فرهنگ و ارزش‌های اسلامی کشور را بر عهده دارند.

ایشان در نهایت اظهار داشتند: تلاش برای وحدت بیشتر بین حوزه و دانشگاه نباید تنها به بزرگداشت این روز و یا نوشتن چند مقاله و یا برگزاری چند نشست محدود شود بلکه باید در طول سال، ارتباط بین این دو نهاد وجود داشته باشد.

در ادامه این جلسه نیز آخوند قره باش از اساتید حوزه علمیه اهل سنت استان گلستان گفت: مدارس علوم دینی نیز به عنوان ریشه دار ترین مراکز آموزشی جهان در هدایت جامعه و تفهیم معارف توحیدی پیش قدم بودند.

وی افزود: رویدادهای مهمی در تاریخ ایران اسلامی است که در اذهان باقی مانده است و یکی از آن رویدادهای مهم روز ۲۷ آذر ماه سال ۱۳۵۸ است که یادآور شهادت فرزند برومند این آب و خاک شهید آیت الله دکتر محمد مفتح است که به دلیل تلاش هایش برای دو نهاد مقدس حوزه و دانشگاه به شهادت رسید.

آخوند عبدالباسط قره باش با بیان اینکه، اگر حوزه بخواهد از تحول بگریزد قطعا منزوی خواهد شد، تصریح کرد: یکی از اساس ترین نیازهایی که جهت نیل به حوزه تراز انقلاب اسلامی پیش قدم خواهد بود ایجاد زمینه مناسبت برای بروز خلاقیت طلاب جوان و بستری برای رشد و پرورش ایده های نو بر مبنای دانش معطوف خواهد بود.

مسئول دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس نیز در این وبینار گفت: موضوعات مطرح شده در انقلاب اسلامی سرآغاز حرکتی نو در عرصه های فرهنگی بود. حجت‌الاسلام علیرضا صفری افزود: انقلاب اسلامی در مقاطع مختلف مقولات و موضوعاتی را مطرح کرد که سرآغاز حرکتی نو در عرصه های فرهنگی بود.

وی گفت: از جمله موضوعات مهم مطرح شده در انقلاب اسلامی روز وحدت حوزه و دانشگاه بود که در منظومه فکری بزرگان انقلاب از جمله در فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری می بینیم.

وی با بیان اینکه، وحدت حوزه و دانشگاه در بهبود فرهنگ، علم و مراحل مختلف زندگی تاثیرگذار بوده است، افزود: می بینیم که جایگاهی که برای این موضوع ها در فرمایشات این بزرگواران وجود دارد خیلی بیشتر از عرصه های سیاسی دیگری هست، چون نتیجه ای که از آن گرفته می شود، آنها را تحت الشعاع خودش قرار میدهد.

مسئول دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس انقلاب اسلامی را محصول وحدت حوزه و دانشگاه عنوان کرد و گفت: ما اگر از یک زاویه دیگر نگاه کنیم، ما قبل از انقلاب نمی بینیم که این دو نهاد با هم تلفیق شده باشند، وقتی مبارزات انقلابی  صورت می گیرد، دوشادوش هم قرار می گیرند که این انقلاب به نتیجه برسد.

 

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه گنبد کاووس نیز در این وبینار گفت: وحدت دانشگاه و حوزه یکی از ضرورت های جامعه بشریست.

دکتر علی ستاریان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره وحدت افزود: مقام معظم رهبری در اشاراتی که در زمینه وحدت می کنند می‌ فرمایند وحدت حوزه و دانشگاه یک وحدت عالمانه و آرمانگراست و از هردو نهاد می خواهند که گام های اساسی را دراین دو مجموعه بردارند.

وی افزود: نباید اینجوری فرض بکنیم که حوزه می خواهد از اخلاق بگوید و یا اینکه دانشگاه از علم سخن بگوید، اگر این دو نهاد محدود به این دو عامل شود هیچ فصل مشترکی تعریف نکردیم.

دکتر ستاریان افزود: در دانشگاه می تواند یک فرد عالم و عاقل و آرمانگرا مثل شهدای هسته ای یا مانند شهید چمران باشد، شهید چمران یک عارف و یک دانشگاهی است که در ساعت اخلاق نیز نمونه بود.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه گنبد کاووس، بحث های فرهنگی را از نتایج وحدت حوزه و دانشگاه برشمرد و گفت: پیشرفت علمی نیز از دیگر عوامل مهم وحدت است و مقام معظم رهبری در بحث وحدت حوزه و دانشگاه می‌گویند این جامعه ای که وحدت حوزه و دانشگاه در ایران صورت میگیرد نهایت باید منجر شود به یک کشور پیشرفته و الگومدار و امروز یکی از نتایج آن بحث پیشرفت در حوزه های مختلف است که در شرایط فعلی شاهدش هستیم .

گفتنی است که از دیگر سخنرانان این وبینار حجت الاسلام والمسلمین دیلم رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور، حاج آخوند خوجملی امام جمعه اهل سنت نگین شهر و دکتر میردیلمی رئیس دانشگاه فرهنگیان شهرستان گنبدکاووس بودند.

                                                          «روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی - واحد گنبدکاووس»

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا