جدیدترین اخبار :
  • فراخوان دعوت از پژوهشگران و محققان
  • دکتر حسن بیارجمندی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبد کاووس: پیشرفت های علمی اهل سنت مرهون راهبرد تقریب است.
  • تقویت رویکرد حسابرسی عملکرد در نظام مسائل استان گلستان و حل آنها از جمله در حوزه فرهنگ تقریب مذاهب اسلامی در جلسه سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی گلستان با مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان مطرح شد.
  • در آیین تکریم استادان دانشگاه چه گذشت
  • شورای بسیج اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی اعضای جدیدش را شناخت
با حضور دکتر سید محمدحسینی، دکتر واعظ زاده و دکتر بی آزار شیرازی؛

نشست «بررسی سیره عملی و اندیشه‌های تقریبی آیت‌الله واعظ‌ زاده خراسانی» برگزار شد

دانشگاه | تاریخ خبر : 1399-10-01 | تعداد بازید :640

به مناسبت بزرگداشت چهارمین سالگرد رحلت آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، موسس دانشگاه مذاهب اسلامی نشست مجازی تحت عنوان «بررسی سیره عملی و اندیشه‌های تقریبی آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی» با حضور دکتر سیدمحمد حسینی - رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی -، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر بی‌آزار شیرازی - اولین رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی - و دکتر صادق واعظ‌زاده؛ رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و فرزند آیت‌الله واعظ‌زاده به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در این نشست مجازی که جمعه (۲۸ آذرماه) برگزار شد دکتر سید محمد حسینی – رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی - با اشاره به شخصیت مرحوم آیت‌الله واع ظ‌زاده اظهار کرد: خدمات ایشان در نزد اهل علم کاملا مشخص است. آن مرحوم در علم اصول، تفسیر، تاریخ و ... همواره فعال و در حوزه و دانشگاه نیز منشا خیرات فراوان بود.

وی ادامه داد: علاوه بر آموزش و پژوهش در کارهای اجرایی نیز فعالیت داشت. نمونه آن مسئولیت ایشان در مجمع تقریب مذاهب اسلامی است که خودشان نیز در تاسیس آن تاثیر داشت؛ زمانی که خدمت مقام معظم رهبری رسید و طرح تاسیس مجمع را پیشنهاد داد این امر بسیار مورد استقبال رهبر معظم انقلاب واقع شد و آیت‌الله تسخیری خود مرحوم واعظ‌زاده به عنوان رئیس مجمع پیشنهاد دادند و از سال ۶۹ تا ۸۰ به مدت ۱۱ سال مسئولیت این مجمع را بر عهده داشت.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که خلاصه زندگی مرحوم واعظ‌زاده در تقریب شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: آن مرحوم محضر آیت‌الله بروجردی را درک کرد که خودشان نیز منادی وحدت بود، آیت‌الله واعظ‌زاده اهتمام به وحدت را از نزدیک دیده بود و از محضر امام راحل نیز بهره برده و علوم عقلی و نقلی را از اساتید بزرگ فرا گرفت. همین جامعیت موجب شد آثار فراوانی از آن مرحوم باقی بماند.

دکتر حسینی با بیان این موضوع که جامع‌ترین کتاب لغت که مجموعه‌ای از معارف قرآنی است توسط مرحوم واعظ‌زاده تدوین و در کتابخانه‌ها حضرت رقیه(س) قرار دارد، یادآور شد: آن مرحوم در تعلیم، تصحیح و تحقیق کتاب‌های زیادی نقش داشته که در اکثر آنها نیز به فلسفه تقریب پرداخته است، شاید در ابتدا امر این تفکر مورد هجمه قرار می‌گرفت و علاوه بر تکفیری‌ها برخی‌ها در داخل نیز به دنبال تفرقه‌افکنی بودند اما آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی یک شخصیتی بود که همواره بر مساله وحدت تاکید داشت.

وی افزود: آن مرحوم هم در تاسیس مجمع و هم در احداث دانشگاه مذاهب اسلامی نقش فراوانی داشت و زمانی که برای تاسیس مجمع به خدمت رهبر معظم انقلاب رسید ایشان از این امر بسیار استقبال و فرمودند «این دانشگاه از خود مجمع مهم‌تر است چون تربیت در آن رخ می‌دهد و آنها می‌خواهند اسلام را در جهان مطرح کنند.» بحث تقریب بحثی است که عقل سلیم بر آن تاکید می‌کند و مرحوم واعظ‌زاده هموار بر تفاهم تاکید داشت و طلایه‌دار و منادی وحدت بود و امید است ما نیز بتوانیم پرچم تقریب را بالا نگه داریم.

در ادامه این نشست، دکتر صادق واعظ‌ زاده - فرزند مرحوم واعظ‌زاده - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که وحدت در وجود ایشان همواره متبلور شده بود و تلاش‌های زیادی در این عرصه داشت، عنوان کرد: اهمیت فرهنگی تقریب یکی از مسائلی است که باید بیشتر از گذشته به آن بپردازیم زیرا فرهنگ در تمام ابعاد همچون سیاست، اقتصاد، همبستگی دفاعی و... تاثیرگذار است.

رئیس مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت ابراز کرد: از ضرورت تقریب برای نزدیکی ملت‌های اسلامی زیاد سخن گفته شده است اما جنبه فرهنگی باید بیش از گذشته به آن بپردازیم، مرحوم واعظ‌زاده بر این امر تاکید زیادی داشت زیرا زیربنای تقریب در فرهنگ شکل می‌گیرد، فرهنگ همانند یک رودخانه‌ی زیرزمینی است که اگر به آن توجه شود این رودخانه همواره جاری و دارای برکت خواهد بود. نباید فراموش کنیم در عرصه اجتماع فرهنگ یک رودخانه زیرزمینی است که هر تحولاتی در آن رخ دهد در جامعه تاثیر می‌گذارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: فرهنگ برای تمدن‌های بزرگ بسیار اهمیت دارد و دین با فرهنگ ارتباط مستقیمی برقرار می‌کند، شاید در برخی از جوامع حکومت اسلامی شکل نگرفته باشد اما با فرهنگ دین می‌توان بسیاری از تحولات را رقم زد، ترویج تقریب مذاهب اسلامی کمک کردن به زیربنای حیات جوامع اسلامی است، قرن‌ها باید بگذرد تا یک فرهنگی شکل گرفته و باور شود، در کشورهای اسلامی دین می‌تواند در فرهنگ تاثیر زیادی بگذارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: وحدت اسلامی می‌تواند پیوند بین دین و فرهنگ را بیشتر کند، مرحوم واعظ‌زاده تمام وجودش را برای تقریب نهاده بود و با اذعان به این مساله همواره در این عرصه فعال بود و سیاستمداران و قانون‌گذران نیز باید این موضوع را در دستور کار قرار بدهند، شاید برخی از سیاست‌مداران تصور کنند که نپرداختن به این موضوع برای آنها منافعی دارد، این منافع ماندگاری ندارند و پایه‌های کشورهای اسلامی را متزلزل می‌کند. اروپائیان شاید به لحاظ دین خود را لائیک معرفی کنند اما اگر به فرهنگ غالب آنها دقت کنیم می‌بینیم که در قوانین و فرهنگ آنها مسیحیت ماندگار است.

در بخش پایانی این نشست حجت‌الاسلام والملسمین دکتر بی‌آزار شیرازی - اولین رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی - با اشاره به تاریخچه پیدایش فکر و اندیشه تقریبی گفت: اندیشه‌ی مرحوم واعظ‌زاده برگرفته از اساتید بزرگوار ایشان همچون آیت‌الله بروجردی، امام راحل و علامه طباطبایی است، همچنین در سفرهایی که به سایر کشورها نیز داشتند به فلسفه وحدت پی بردند، آن مرحوم دید که ۷۰ درصد مسلمانان جهان پیرو طریقت هستند و معنای این طریقت این است در راه اهل‌ بیت(ع) و با فتوت آنها گام برداریم. آن مرحوم وقتی این موارد را مشاهده کرد بیشتر به تقریب پرداخت.

وی ادامه داد: از این طریق بود که مرحوم واعظ‌زاده متوجه شد که مذهب و تقریب را می‌توان جهانی کرد؛ اگرچه شاید برخی از متعصبان فرقه‌ها آن را نپذیرند، آن مرحوم همواره از اهل‌ بیت(ع) دفاع می‌کردند اما به امر تقریب نیز توجه داشت و از آیت‌الله بروجرودی زمینه‌سازی برای امر تقریب را فراگرفته بود، حدود ۸۰ درصد از احادیثی شیعه و سنی یکی است و اشتراکات فراوانی را داریم و باید بیشتر از گذشته به آنها بپردازیم.

دکتر بی‌آزار شیرازی تصریح کرد: یکی از نخستین کارهای مرحوم واعظ‌زاده جمع‌آوری و تفسیر کتاب‌های آیت‌الله بروجردی در عرصه تقریب بود، مرحوم واعظ‌زاده همیشه در صدد بود سخنان رهبر معظم انقلاب را در عرصه وحدت پیاده‌سازی و به آن عمل کند، امری که شاید متاسفانه برخی مدیران به آن اهتمام نداشته باشند، در عرصه تقریب سخن زیاد است اما مسلمانان منتظر عمل به این موضوع هستند که از طریق دانشگاه مذاهب این امر می‌تواند رخ دهد.

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا