جدیدترین اخبار :
  • مصاحبه دکتر داود زرین پور سرپرست واحد زاهدان با روزنامه بین المللی الوفاق
  • پیش‌بینی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲
  • در جلسه نقد کتاب "مذاهب در ایران" مطرح شد؛ جای خالی تفسیری شفاف و بدون زاویه از مذاهب اسلامی
  • دوره آشنایی با جریان های فکری و فرهنگی کشور عراق برگزار می‎گردد
  • اسامی برندگان مسابقه بزرگ کتابخوانی "ارج‌ نامه انسان" با شرکت ۱۷۴۴ نفر اعلام شد

تعامل الأزهر و عالمان شیعه در تقریب مذاهب اسلامی

دانشگاه | تاریخ خبر : 1400-08-15 | تعداد بازید :1826
دکتر مهدی مهریزی، استاد حوزه و دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران، در ضمیمۀ 189 ویژه‌نامۀ بزرگداشت مرحوم مغفور حضرت آیت‌‌الله تسخیری در دوماهنامۀ آینۀ پژوهش، مرداد و شهریور 1400، ضمن اشاره به آشنایی خود با ایشان از دهۀ شصت و عضویت همزمان با ایشان در کارگروه هفت نفره تأسیس پژوهشکدۀ باقرالعلوم(ع)، وابسته به سازمان تبلیغات، و سپس همنشینی‌ها و همکاری‌های بعدی در محضر وی، بر جایگاه و معروفیت وی در جوامع و مجامع اسلامی تأکید کردند.

حجت‌الاسلام مهریزی بیان داشته‌اند که آیت‌الله تسخیری، عزت و فرازمندی جهان اسلام را در همدلی، همگامی و شناخت ژرفا‌ژرفِ نحله‌ها و مذهب‌های یکدیگر می‌دانست. از این‌رو، «تقریب مذاهب اسلامی»، مهمترین دلمشغولی او بود. عالمانه و آگاهانه به آن می‌پرداخت و هوشمندانه و با چشم‌اندازی فراخ در تحقق آن می‌کوشید.

دکتر مهریزی در بخش دیگری از بیانات خود، مقاله تحقیقی مفصلی دربارۀ کتاب راینر برونر آلمانی با عنوان الأزهر و الشیعه: التقریب الإسلامي في القرن العشرین، که دو مرتبه در کشورهای عربی به زبان عربی ترجمه شده است، ارائه داده و آن‌را کتابی ارجمند در سمت‌و‌سوی با اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری، تلاش‌ها و جهت‌گیری‌های آن بزرگوار دانسته‌اند. درپایان مقاله، وی ابراز داشته‌اند که «امیدوارم ترجمه‌ای فارسی از این اثر انجام و فارسی‌زبانان از آن بهره‌مند شوند.»  سپس در پاورقی، اظهار داشته‌اند که «شنیده‌ام دانشگاه مذاهب اسلامی ترجمه آن را در دستور کار قرار داده است.»

*در این‌جا نظر به اهمیت مقالۀ دکتر مهریزی، فایل پی‌دی‌اف آن را، جهت استفاده علاقه‌مندان و دغدغه‌مندان عرصه مطالعات تقریبی، بازنشر می‌کنیم.

آماده‌سازی: حوزۀ مدیریت امور پژوهشی

 تعامل الأزهر و عالمان شیعه در تقریب مذاهب اسلامی

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا