جدیدترین اخبار :
  • نشست تخصصی درباره نقش ابوشهید حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی از چهره‌های شاخص عرصه وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی استان گلستان
  • آغاز به‌کار اولین پایگاه تخصصی بسیج طلاب به‌منظور ترویج فرهنگ و تفکر تقریب میان مذاهب اسلامی در واحد گنبد کاووس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری کارگاه با موضوع تقریب و دگرپذیری توسط دکتر زرین پور همزمان با سومین همایش ملی نغمه سرایان اهل سنت در گرگان
  • جلسه معارفه نو دانشجویان واحد بندرعباس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دومین مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی ۱۴۰۰

سخنرانی دکتر زرین پور در نشست علمی - فرهنگی با موضوع «در مسیر تقریب» در دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان

شعبه زاهدان | تاریخ خبر : 1400-08-26 | تعداد بازید :300

نشست علمی - فرهنگی با عنوان «در مسیر تقریب» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان با حضور تعدادی از اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاههای مختلف در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه استاد زاهد شیخی به اهمیت و نقش دانشگاه آزاد اسلامی در ترویج فرهنگ تقریب پرداخت. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری، موضوع وحدت را از باورهای اصلی نظام دانسته و بر اهمیت آن تأکید کرد.

در ادامه، دکتر احمد مهربان نقش علما و اساتید و دانشجویان را در فعالیتهای تقریبی بسیار مهم دانسته و تأکید بر برگزاری چنین نشست‌هایی کرد.

دکتر زرین پور، سخنران محوری این جلسه و سرپرست واحد زاهدان دانشگاه مذاهب اسلامی، به ریشه‌های پیدایش وحدت در قرآن کریم و تفکرات پیامبر اسلام (ص) و دیگر بزرگان جهان اسلام پرداخت و آموزه‌های وحدت و مشترکات مذهبی را حلقه وصل میان مذاهب دانستند.

وی گفت: در عین حال که حلقه وصل وجود دارد باید بپذیریم که تفاوتها نیز هست. به همین جهت است که مذاهب اسلامی بوجود آمده اند. حتی در یک مذهب شاهد نظرات متفاوت هستیم. در دین مبین اسلام به عقلانیت بها داده شده است. در نتیجه، یکی از مواردی که می‌تواند در تحقق وحدت به دنیای اسلام کمک کند٬ عقلانیت دینی است. هر چه میزان آگاهی ما به همدیگر بیشتر باشد فرهنگ پذیرش به یکدیگر بیشتر می‌شود. برای همین ضرورت دارد تا مذاهب مختلف اسلامی از آموزه های همدیگر اطلاع داشته باشند.

در این نشست دکتر تباور عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، مواردی را در خصوص راهکارهای تقریبی بیان کرد.

در پایان، سجاد کرد یکی از شاعران جوان و نامدار استان شعری درباره پیامبر اسلام (ص) خواند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا