جدیدترین اخبار :
  • «انتصاب دکتر برومند اعلم به عنوان معاون جدید پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی»
  • اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان مقطع دکتری آزمون اختصاصی طلاب سال 1402
  • پیاده روی اربعین حسینی - واحد بندرعباس
  • نشست مجازی سیره کریمانه امام حسن (ع)-واحد بندرعباس
  • اطلاعیه نحوه ثبت نام اینترنتی پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (آزمون اختصاصی طلاب) سال 1402

مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه | تاریخ خبر : 1400-08-28 | تعداد بازید :2765
مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی در رشته‌های علوم قرآن و حدیث، تاریخ و زبان و ادبیات عربی در روز پنج‌شنبه 27 آبان با حضور سرپرست محترم دانشگاه، معاونان و مسئولان دانشگاه و دانشجویان ورودی 1400 این رشته‌ها در سالن همایش شهید ماموستا شیخ‌الاسلام دانشگاه مذاهب اسلام برگزار شد.


با ورود نودانشجویان در محوطه دانشگاه پذیرایی از آنها صورت گرفت. انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌ها به معرفی برنامه‌های خود پرداختند و به سوالات مختلف آنها پاسخ دادند.

برنامه‌ها به صورت رسمی و حضوری در سالن همایش شهید ماموستا شیخ‌الاسلام در ساعت 10 صبح آغاز شد. همچنین این برنامه به صورت مجازی از طریق اسکای‌روم پخش زنده شد.
در ابتدای برنامه سرود پرافتخار جمهوری اسلام پخش شد. سپس آیاتی از قرآن کریم با صدای آقای پورایرانی تلاوت شد. مجری برنامه خانم برک از دانش‌آموختگان دانشگاه ضمن خوشامدگویی سین برنامه را اعلان کردند.

نخستین سخنرانی را معاون محترم فرهنگی و دانشجویی آقای دکتر جمالی‌فر ایراد کرد.

ایشان ضمن خوش‌آمد گویی، نکات ارزشمندی را به نودانشجویان گفت. ایشان درباره مبحث تقریب و وحدت اسلامی بیان کرد: از نظر لفظی تقریب مذاهب اسلامی به معنای نزدیک شدن مذاهب اسلامی یا پیروان مذاهب اسلامی به یکدیگر است. از نظر اصطلاحی بر اساس جریان‌های گوناگون تعاریف مختلفی از تقریب وجود دارد اما آنچه دانشگاه مذاهب اسلامی پيگيری می‌کند یکی «تقریب معرفتی» با تأکید بر مشترکات، گفتگو در مفترقات با رعایت ادب اختلاف و معذور داشتن یکدیگر در مواردی که مبانی متفاوت است‌؛ دیگری هم‌زیستی مسالمت‌آمیز میان اعضای امت اسلامی است. شما دانشجویان به دانشگاهی آمده‌اید که اساسی‌ترین راهبرد جهان اسلام که نجات بخش امت است یعنی همگرایی اسلامی درآن پيگيری می شود. ما دردمندانه در عرصه ی تقریب می‌بینیم که چقدر جهان اسلام و امت اسلامی از واگرایی‌ها آسیب دیده است و چقدر نیازمند همگرایی‌ها است. ان‌شالله شما عزیزان با ورود و تحصیل در این دانشگاه بتوانید در آینده، از دعوت‌کنندگان به همگرایی و از خدمت‌کنندگان به امت اسلامی باشید.
ایشان در بخشی دیگری از سخنان خود درباره معاونت فرهنگی و دانشجویی گفتند: کارکرد این معاونت رسیدگی به غذای جسم و روح دانشجو است. اموری مانند خوابگاه، تغذیه، وام‌، بیمه دانشجویی و مشاوره و بهداشت، موضوع پرجاذبه ی تربیت بدنی و انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی است همچنین کمیسیون موارد خاص برای آن‌دسته از دانشجویانی که به مشکلاتی برخورد می‌کنند که با قوانین آموزشی حل‌شدنی نیست و کمیته ی انضباطی برای رسیدگی به تخلفات و مباحث دیگر از وظایف این معاونت است. ما در این حوزه با کمک مسئولان محترم امر و کمک دانشجویان عزیز بحمدالله در مدت کوتاه یک سال و اندی تلاش‌های موثری داشتیم و خدمات خوبی انجام شده است تا جایی که به ازای هر رشته‌ ی علمی یک انجمن علمی داریم و مجموعه مخاطبان انجمن‌های علمی ما بیش از ۵۰۰۰ نفر است و برنامه‌های زیادی را انجمن‌ها و کانون‌های علمی دانشگاه برگزار کرده است، به حدی که انجمن‌ها و کانون‌ها بیش از 210 برنامه برگزار کرده‌اند. دانشجویان ما اکنون نشریه منتشر می‌کنند و تا پایان سال به یاری خدا تعداد این‌گونه نشریه‌ها به 5 مجله می‌رسد.


راه اندازی کانون‌های مختلف سفیران تقریب، هنر و رسانه، زبان و فرهنگ ملل اسلامی، و کانون قرآن و عترت به‌منظور آموزش مهارت‌های مختلف به دانشجویان بوده است. در این میان به‌ویژه کانون زبان و فرهنگ ملل اسلامی که علاوه بر آموزش زبان‌های عربی و انگلیسی، زبان‌های امت اسلامی مانند پشتو، اردو، ازبکی، ترکی و دیگر زبان‌ها را پیگیری می‌کند. شاید امکانات ما به‌اندازه دانشگاه‌های بزرگ نباشد اما به اندازه‌ای هست که اگر فردی بخواهد بتواند رشد و پیشرفت کند. بحمدالله نگاهی که در دانشگاه وجود دارد به گونه‌ای است که فضا را برای شما دانشجویان مهیا می‌کند تا در رشته ی خودتان دغدغه‌ها و رسالت دانشگاه را بهتر بتوانید دنبال کنید. حتی مجری محترم، خانم برک از دانشجویان رشته تاریخ اسلام ورودی ۹۷ دانشگاه است که در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه الزهرا پذیرفته شده‌اند. بسیاری از دانشجویان رشته ی تاریخ و رشته‌های دیگر دانشگاه در موسسات و مراکز دیگر به خوبی پذیرفته شده‌اند و اکنون بیش از ۵۰ نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه مذاهب اسلامی در دانشگاه‌های سراسر کشور عضو هیات علمی هستند و ده‌ها نفر در خارج از کشور در کسوت استاد و هیئت علمی و فعالیت‌های دیگر مشغول‌اند.

نکته ی پایانی این که دانشجویان در دانشگاه می‌توانند دو زیست داشته باشند؛ یکی زیست پاسگاهی و دیگری زیست دانشگاهی. زیست پاسگاهی به معنای پاس کردن و دانشگاه را مکانی جهت پاس‌کردن دروس دانستن است، اما در زیست دانشگاهی، دانشگاه مکان دانش است و ما در جایگاه دانشجو در پی دانش هستیم. از خداوند متعال می خواهیم توفیق دانشجو بودن را به همه ی ما عنایت کند.


پخش کلیپ معرفی دانشگاه و سخنرانی معاون محترم آموزش و تحصیلات تکمیلی آقای دکتر پروین برنامه بعدی بود.


دکتر پروین سخنان خود را با این شعر دلنشین و پرمغز آغاز کردند:
گر در طلب گوهر کانی کانی    ور در هوس لقمه نانی نانی
این نکته نغز اگر دانی دانی     هر چیز که در جستن آنی آنی
ایشان ضمن خیرمقدم گویی به دانشجویان و تشکر از دست اندرکاران دانشگاه به جهت فراهم‌سازی شرایط چنین برنامه معارفه‌‌ای گفتند: ارزش هر انسانی در چیزی است که در طلب آن است. قطعاً همه انسان‌ها بالفطره در طلب باارزش‌ترین چیز هستند فقط چه بسا مصداق آن را اشتباه بگیرند. اگر پرسش شود که با‌ارزش‌ترین چیز چیست تا در طلب آن باشیم و عمر را تباه نسازیم می توان به روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم استناد کرد که می فرمایند: «أَكْثَرُ النّاسِ قِيمَةً أَكْثَرُهُمْ عِلْماً وَ أَقَلُّ النّاسِ قِيمَةً أَقَلُّهُمْ عِلْماً» . باارزش‌ترين مردم، کسی است كه از دانش بيشتری برخوردار است و كم‌ارزش‌ترين آنها، كم‌بهره‌ترين آنها از دانش است. از این رو تبریک می‌گویم به شما گرامیان که دانشجویی را انتخاب کرده‌اید و به‌جای آن می‌توانستید چیز دیگری را انتخاب کنید. به خاطر اهمیت علم است که می‌فرماید: «طَلَبُ اَلْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَةٍ»؛ یعنی جستجو و تحصیل علم بر هر زن و مرد مسلمانی فرض و واجب است. سؤال این است که کدام علم واجب است؟ بر اساس دلایل و قراین مختلف برگرفته از نصوص دینی، فراگیری همه علوم مفید واجب است، با این تفاوت که برخی علوم واجب عینی است و برخی واجب کفایی. به طور قطع شناخت راه سعادت که صرفاً از راه علم دین حاصل می‌شود، برای هر زن و مرد مسلمانی واجب عینی است تا حدی که انسان بتواند راه را از چاه تشخیص دهد و طریق را از حریق تشخیص دهد و خود را به سر منزل مقصود رساند؛ اما دیگر علوم بسته به اهمیت و فایده و کارکردی که دارند می‌تواند مرتبه‌ای از واجب کفایی باشند. در فلسفه علم، گفته می‌شود که شرافت هر علمی به شرافت موضوع آن است؛ البته برخی نیز می‌گویند شرافت آن به شرافت غایت و نتیجه آن است. بر اساس هر دو ملاک، علم دین (دین پژوهی و اسلام پژوهی) اشرف تمام علوم است؛ چون موضوعش، عقاید، احکام، اخلاق و سعادت انسان است. طبق هر دو ملاک، علم دین اشرف دیگر علوم است. مجدداً تبریک به شما عزیزان که علم دین را انتخاب کرده‌اید. اما هرچیز آفتی دارد: لکل شیء آفة. لذا دین‌شناسی و دین‌پژوهی هم آفتی دارد. یکی از مهم‌ترین این آفت‌ها، نداشتن مبانی محکم است. قرآن مؤمنان را دعوت می‌کند به این که: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا» ای اهل ایمان، متّقی و خدا ترس باشید و همواره قول سدید بگویید. یعنی وقتی حرف می‌زنید حرفی بزنید که مو، لای درز آن نرود. برخی از مردم، دهان خود را به پهنای فلک باز می‌کنند و به نام دین خرافه‌ها و جهالت‌هایی را می‌گویند که موجب وهن دین است و دین اصیل، فرسنگ‌ها با آن فاصله دارد.

در ادامه گفتند: تفاوت دانشگاه با مکان‌های دیگر در این است ک در دانشگاه انسان باید سخن علمی و سخن محکم بگوید. قول و فعل محکم یعنی: حکمت. زیرا حکمت را از آن رو حکمت می‌گویند که سخنان محکم و عمل محکم باشد. به اندیشه محکم و قول سدید، حکمت نظری و به عمل محکم و سدید، حکمت عملی می‌گویند. بر اساس روایتی، امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند: «قیمة کلّ امرءٍ ما یحسنه.» ارزش هر شخصی به اندازه آن چیزی است که آن را به نحو احسن بلد است. لذا، مثلاً اگر دانشجوی علوم قرآن و حدیث، مسلط به روش‌شناسی صحیح تفسیر قرآن نباشد و ادعای تفسیر قرآن کند در این صورت، هم ضالّ خواهد بود و هم مضلّ؛ یعنی هم گمراه خواهد بود و هم گمراه کننده. درباره علم تاریخ نیز می‌بینیم که برخی فضل علمی در مباحث تاریخی دارند بی‌آنکه اتقان علمی داشته باشند؛ یعنی انبانی از خرافه و جهل‌ را به اسم تاریخ به خورد مردم می‌دهند. دانشگاه مکانی برای پژوهش و سخنان محکم گفتن است و پژوهش روشی است معین جهت رسیدن به نتایجی نامعین. دین‌پژوهی باتعصب سازگار نیست. با تثبیت آنچه از قبل در ذهن ماست، سازگار نیست. باید ذهن و ضمیر خود را آماده پذیرش هر سخن حقی کنیم. اصلاً مسلمان نمی‌تواند حقیقت‌جو نباشد. چگونه انسان مسلمان حقیقت‌جو نباشد در‌حالی که یکی از اسماء خداوند «الحق» است و اصلاً مسلمانی یعنی تسلیم شدن در برابر حقیقت (و لو علی انفسکم) هرچند علیه خود انسان باشد. با همتی که به ویژه اخیراً در مسئولان دانشگاه ایجاد شده، دانشگاه مذاهب اسلامی محیط بسیار مناسب‌تری برای نیل به چنین هدف‌های مطلوبی که بحمدالله شما اتخاذ کرده‌اید، فراهم است.

در بخش معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی نیز تلاش‌های بسیار خوبی از پیش بوده و ما هم بیشتر از گذشته تلاش خواهیم کرد محیط بسیار مناسب‌تری برای علم‌آموزی فراهم شود تا شما گرامیان از بهترین اساتید و تکنولوژی آموزشی مناسب‌تر برخوردار شوید. دانشگاه باید با انضباط همراه باشد، لذا در هفته‌های آتی در وب‌سایت دانشگاه، بخش معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی را از نظر محتوایی به روزرسانی خواهیم کرد. نمودار سازمانی معاونت، آیین‌نامه‌ها و فرم‌ها، نمودارها و روندها، ضوابط و هر آنچه نیاز دانشجو باشد را و این که کادر آموزشی چه کسانی‌اند، نحوه ارتباط با آن‌ها چگونه است با همت روابط عمومی انجام خواهد شد إن شاء الله. در شبکه‌های اجتماعی نیز اطلاع رسانی خواهد شد. شما دانشجویان جدیدالورود با همت بلند بالاترین مقصد را و غایت قصوای دانشگاه را در نظر بگیرید؛ زیرا این دانشگاه متکفل تربیت نیروهای انسانی اسلام‌شناس به معنی واقعی کلمه است تا هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی بتوانند نقش مفیدی را برای اعتلای اسلام و وحدت اسلامی ایفا کنند.


در ادامه کلیپ معرفی کانون‌ها و انجمن ‌ها و تشکل‌ها پخش شد سپس سرپرست محترم دانشگاه جناب آقای مطیعی سخنان خود را ایراد کردند.


ایشان ضمن خیر مقدم و تبریک به دانشجویان و والدین آنها اظهار داشتند: امیدوارم امانتدار خوبی برای والدین دانشجویان باشیم و بتوانیم از نظر رفتاری و علم و دانش در فرزندان آنها تغییرات محسوسی صورت دهیم . ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت و خاطره خوش برای دانشجویان کرد و گفت‌: دوره جدید دانشگاه اصلآ قابل مقایسه با دوره‌های قبلی نیست. به همت هیئت رئیسه و اساتید محترم دانشگاه طرح‌های خوبی تدوین شده است و ما در مرحله اجرا قرار داریم. در روزهای گذشته پس از سال‌ها آرزو با همت آقای دکتر پروین سه دانشکده راه‌اندازی شده و احکام رؤسای آنها را صادر و فعالیت‌ها شروع شده است. در هیئت‌رئیسه دانشگاه طرح‌های خوبی در حال اجراست. در آینده نزدیک به رشته‌های تحصیلی تنوع می‌بخشیم و پنج دانشکده دیگر هم به‌زودی با رشته‌های به روز مانند علوم ارتباطات، روانشناسی، علوم‌تربیتی، خانواده و... راه‌اندازی می‌شود .

ایشان افزود نباید به این دانشگاه در جایگاه یک دانشگاه با علوم و دانش‌های رسمی و آکادمیک نگاه کرد، بلکه اینجا جایی است که امتیاز و مشخصه آن مسئله وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است. تقریب همان‌طور که قبلاً دوستان گفتند، به معنای دست برداشتن از اعتقادات هر مذهب و گروه نیست بلکه احترام گذاشتن به اعتقادات همدیگر و تأکید روی اشتراکات است. آن‌قدر مشترکات داریم که فرصت و وقت برای برشمردن اختلافات باقی نمی‌ماند. پیامبر مشترک، کتاب مشترک، قبله مشترک و... . از اینکه این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، باید فراتر از آموزش‌های دانشگاهی به این تربیت اسلامی هم توجه کنید. سؤالی که در ذهن شماست و ممکن است موجب ابهام شود، موضوع غیر‌انتفاعی بودن یا دولتی بودن دانشگاه است. در یک سال گذشته اساسنامه تمام مراحل اصلاح خودش را گذرانده و امیدواریم به سرعت تصویب و از سوی رئیس جمهور محترم ابلاغ شود و کلمه غیرانتفاعی از عنوان دانشگاه حذف شود. در ۲۷ سال گذشته این دانشگاه در صدور مدارک دانش‌آموختگی هیچ دانشجویی کلمه غیرانتفاعی وجود ندارد و در مدارک شما این عنوان نخواهد بود. موضوع این است که وزارت علوم در مجموعه عناوین پیش‌بینی کرده‌ی خود نتوانست مؤسساتی همانند دانشگاه مذاهب، دانشگاه امام صادق، جامعه‌المصطفی و... را دولتی بگنجاند که این تقسیم‌بندی درست نیست‌؛ زیرا از ابتدا این دانشگاه دارای بودجه دولتی بوده و از طریق سازمان سنجش دانشجو می‌پذیرد؛ تحصیل در دوره کارشناسی کاملاً رایگان است و اصول و چارچوب دانشگاه کاملاً دولتی است اما چون در تقسیم‌بندی وزارت علوم دانشگاه ما همانند دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه تهران و... دولتی صرف نیست، این عنوان به ما اختصاص داده شده است. با این همه، هیچ نگرانی درباره این عنوان نداشته باشید، بلکه افزایش سطح آگاهی برای شما مهم باشد. معاون فرهنگی و دانشجویی ما از دانش‌آموختگان این دانشگاه و فردی دانا، فعال و جوان است و برنامه‌های بسیار خوبی برای شما تدارک دیده‌است. از این رو کار شما درس خواندن، برنامه‌های درسی، عضویت در انجمن‌ها و تشکل‌های علمی و فرهنگی باشد و حمایت‌های معاون و همکارانش دغدغه‌های شما را کم می‌کند. در پایان ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران، نودانشجویان و خانواده‌ی محترم‌شان روزهای بهتری را برای‌شان آرزو می‌کنم.
پخش کلیپ شهدای دانشگاه و قرائت میثاق‌نامه دانشجویی با اجرای خانم بهروزی انجام شد. برنامه حمل پرچم به این شکل انجام شد که در آن یکی از دانش‌آموختگان پرچم دانشگاه را حمل کرد و به یک نودانشجو سپرد.


برنامه بعدی اهدای جوایز به برندگان مسابقه‌ کتابخوانی بود که به همت معاونت دانشجویی برگزار و به 5 نفر از برندگان جوایزی نقدی اهدا شد.

از دیگر برنامه‌ها اجرای تواشیح بود که در دو نوبت فضای برنامه‌ها متنوع، عطرآگین و مفرح شد. در بخش آخر برنامه تواشیح هم اقامه زنده اذان اجرا شد.

در ادامه نماز جماعت ظهر و عصر در نمازخانه دانشگاه برپا شد.


پس از صرف ناهار هم برنامه های رؤسای دانشکده ها و مدیران گروه‌ها با نودانشجویان در ساختمان امورکلاس‌ها برگزار شد. پایان بخش برنامه‌های معارفه هم دانشگاه هدایایی را در اختیار همه دانشجویان حاضر قرار داد.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا

https://ejournal.unisi.ac.id/paito-sdy/https://www2.faac.unesp.br/pluris/togel-kamboja/https://jipt.ppj.unp.ac.id/akun-pro-rusia/http://185.35.ifastnet.com/luciaone/http://185.35.ifastnet.com/pgslots/https://stisnu-aceh.ac.id/slot-deposit-gopay-dan-ovo/https://stie-assholeh.ac.id/ovo-slot/https://stai-alittihad.ac.id/wp-includes/slot-demo/https://sugar-rush-pragmatic.sgp1.cdn.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://aztec-gems.sgp1.cdn.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://euangelion.iakntarutung.ac.id/docs/slot-server-luar/http://www.revistaintercambio.unimontes.br/slot/https://true-walletslot.sgp1.cdn.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://journal.ipw.ac.id/togel-kamboja/https://journal.ipw.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://journal.ipw.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://journal.ipw.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://penerbit.undip.ac.id/docs/https://stikesalifah.ac.id/slot-dana/https://starlight-princess-demo.azurefd.net/https://football-bet.sgp1.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://89football-betting.sgp1.cdn.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://penerbit.undip.ac.id/public/https://slots-wallet.sgp1.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://betflix-slot.sgp1.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://pgslots-game.sgp1.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://gitis-ojs.tmweb.ru/pgslots/http://www.revistaintercambio.unimontes.br/1ufabet/https://umnu.ac.id/wp-includes/slot-bonus/https://mold.kubg.edu.ua/slots-online/https://karsis.smkn1blado.sch.id/img/togel-kamboja/https://sundarammedikapress.stikesbuleleng.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://sundarammedikapress.stikesbuleleng.ac.id/slot-demo/https://sundarammedikapress.stikesbuleleng.ac.id/data-macau/https://sundarammedikapress.stikesbuleleng.ac.id/slot-server-luar/https://peternakan.umnu.ac.id/slot-gacor/https://peternakan.umnu.ac.id/gates-of-olympus/https://peternakan.umnu.ac.id/slot-demo-pgsoft/https://peternakan.umnu.ac.id/keluaran-macau/https://peternakan.umnu.ac.id/akun-pro-kamboja/https://macific2022.umrah.ac.id/wp-includes/data-hk/https://macific2022.umrah.ac.id/wp-includes/data-sdy/https://stahbgk.ac.id/wp-includes/slot-luar-negeri/https://slot-bonanza-demo.sgp1.cdn.digitaloceanspaces.com/index.htmlhttps://ejournal.unisi.ac.id/slot-server-luar/https://ejournal.unisi.ac.id/data-hk/https://ejournal.unisi.ac.id/data-sgp/https://tematik.unisi.ac.id/togel-china/https://sman48-jkt.sch.id/pengumuman/data-cambodia/https://sman48-jkt.sch.id/pengumuman/data-cambodia/https://jipt.ppj.unp.ac.id/docs/data-sdy/https://jipt.ppj.unp.ac.id/docs/slot-demo/https://jipt.ppj.unp.ac.id/docs/akun-pro-thailand/https://journal-fishum.utssurabaya.ac.id/docs/data-hk/https://slims.pradita.ac.id/images/slot-demo-sweet-bonanza/https://elearning.sman48-jkt.sch.id/-/slot-luar-negeri/https://jkmk.ppj.unp.ac.id/locale/slot-gacor-anti-rungkad/https://jkmk.ppj.unp.ac.id/pages/akun-pro-thailand/https://jkmk.ppj.unp.ac.id/pages/akun-pro-thailand/https://slims.pradita.ac.id/images/data-hk/https://slims.pradita.ac.id/images/slot-ovo/https://rbiad.com.br/togel-kamboja/https://sman48-jkt.sch.id/kelulusan/live22/https://universal.ac.id/wp-includes/slot-idn/https://zamowieniarpo.kujawsko-pomorskie.pl/fun88/https://sman48-jkt.sch.id/kelulusan/slot-deposit-pulsa/https://stie-assholeh.ac.id/slot-luar-negeri/https://sman48-jkt.sch.id/pengumuman/paito-sgp/https://stie-assholeh.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://penerbit.undip.ac.id/js/https://stie-assholeh.ac.id/slot-gacor-malam-ini/https://classyfm.co.id/frontend/slot-deposit-pulsa-10-ribu-tanpa-potongan/https://stie-assholeh.ac.id/sv388/https://journal-fishum.utssurabaya.ac.id/pages/slot-gacor/https://journal-fishum.utssurabaya.ac.id/locale/slot-demo-pg/https://euangelion.iakntarutung.ac.id/akun-pro-thailand/https://jurnal.sttbmwt.ac.id/https://stie-assholeh.ac.id/judi-bola/https://fbis.unipem.ac.id/slot-demo/https://pamungkas.ppj.unp.ac.id/ojs/slot-demo-pg/