جدیدترین اخبار :
  • شرایط و امتیازات پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • بازنگری تأثیر اراده در وقوع طلاق در فقه تطبیقی/نویسنده: دکتر عبدالصمد مرتضوی دانش آموخته دانشگاه مذاهب اسلامی / ناشر: دانشگاه مذاهب / چاپ اول/ سال چاپ: تابستان و پاییز ۱۴۰۱
  • همگرایی و واگرایی در متون تاریخ و جغرافیای اسلامی (از ابتدا تا پایان قرن چهارم هجری) /نویسنده: دکتر مهدی خزائی/ ناشر: دانشگاه مذاهب اسلامی / چاپ اول/ سال چاپ: تابستان ۱۴۰۱
  • درآمـدی بر علم عـرفـان نظـری/نویسنده: دکتر سید محمدتقی شاکری/ ناشر: دانشگاه مذاهب اسلامی / چاپ اول/ سال چاپ: تابستان ۱۴۰۱
  • برگراری اردوی علمی - فرهنگی واحد زاهدان به مقصد شهرستان میرجاوه

دکتر حکیم تشریح کرد؛ آداب و رسوم ماه رمضان در کشورهای عربی/ صله ارحام و حل مشکلات یک‌دیگر از مهم‌ترین کارهای مردم در این ماه است

اخبار دانشجویی | تاریخ خبر : 1401-02-04 | تعداد بازید :359

نشست تخصصی «آشنایی با آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در کشورهای عربی» از سوی انجمن علمی زبان و ادبیات عربی دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش دانشگاه مذاهب اسلامی؛ در این نشست دکتر حکیم، استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: در کشور عراق مردم تلاش می‌کنند در برگزاری مراسم‌های مخصوص این ماه از یک‌دیگر سبقت بگیرند.

وی افزود: این آداب و رسوم نسل به نسل به ارث رسیده و هر چند بسیاری از مراسم‌های کشورهای عربی به یک دیگر شباهت دارند، ولی در ماه مبارک رمضان هر کشوری آداب خاص خود را دارد.

دکتر حکیم با بیان این‌که با آمدن ماه مبارک رمضان صفحه جدیدی از زندگی انسان گشوده می‌شود، خاطرنشان ساخت: افراد روزه‌دار در این ماه، روزه‌هایشان را در ذیل عنایت پروردگار می‌گذرانند.

وی تمیز و پاکیزه کردن منازل را اولین کار مردم کشورهای عربی برای استقبال از ماه مبارک رمضان دانست و گفت: بانوان افزون بر تمیز کردن منازل، گرد هم آمده و مساجد و حسینیه‌ها را نیز برای ماه مبارک رمضان آماده و تمیز می‌کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان ساخت: در بحث اعمال عبادی نیز مردم کشورهای عربی همانند کشور ایران به جزء خوانی و تلاوت قرآن کریم مشغول می‌شوند.

دکتر حکیم، پایبندی به صله ارحام(دید و بازدیدها) را از دیگر رسوم کشورهای عربی دانست و خاطرنشان ساخت: اگر چه در طول سال مردم همدیگر را می‌بینند و این رفت و آمدها وجود دارد، ولی صله ارحام در این ماه به اندازه تمام ایام سال است.

وی ادامه داد: موضوع دیگر تقسیم غذا است. یعنی مردم غذاهایی که در ماه رمضان برای خودشان درست می‌کنند را با همسایگان و فامیل مبادله کنند. هیچ روز و شبی در ماه مبارک رمضان نیست که خوراکی‌های مخصوص ماه مبارک رمضان بین همسایگان و دوستان رد و بدل نشود.

استاد حوزه و دانشگاه، همبستگی بین افراد و طبقات مختلف جامعه را از دیگر رسوم کشورهای عربی نامید و خاطرنشان کرد: هیچ گاه انسان نباید فراموش کند که خانواده‌های کم بضاعتی وجود دارند. ما نباید از آن‌ها غافل شویم.

وی افزود: یکی‌دیگر از آداب و رسوم، افطاری دادن است و افراد بر سر سفره افطار، مشکلات یک دیگر و اطرافیان را بررسی و برای حل آن‌ها چاره اندیشی می‌کنند.

انتهای پیام/

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا