جدیدترین اخبار :
  • برگزاری کارگاه حقوقی در واحد بندرعباس
  • فراخوان ارسال طرح‎نامه به "کارگروه ملی مذاهب اسلامی" دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره
  • آغاز ثبت‌نام داوطلبان آزمون اختصاصی دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی
  • اکران فیلم غریب در شعبه بندرعباس
  • گرامیداشت سوم خرداد در شعبه بندرعباس
کتر صالحی در مراسم بزرگداشت مقام والای استاد:

دانشگاه مذاهب اسلامی جزو دانشگاه‌های نسل چهارم است/ شهید مطهری از پیش‌قراولان و نظریه‌پردازان تقریب مذاهب اسلامی بودند

دانشگاه | تاریخ خبر : 1401-02-21 | تعداد بازید :1157

 

به گزارش دانشگاه مذاهب اسلامی؛ دکتر سید عباس صالحی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در مراسم بزرگداشت مقام والای استاد که با حضور اساتید مدعو و اعضای هیئت‌علمی شیعه و اهل‌سنت این دانشگاه در سالن شهید ماموستا شیخ‌الاسلام برگزار شد، با اشاره به این‌که شهید مطهری متفکر بزرگ اسلامی معاصر است، بر الگوگیری دانشگاه مذاهب اسلامی، به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های فکر دینی، از تفکرات ایشان تأکید کرد.

وی بیان داشت: در این وجه شهید مطهری دارای چند ویژگی بود: هم یک اسلام‌شناس در کلیت نگرش اسلامی بود، هم متخصص در رشته‌های گوناگون علوم اسلامی و هم نوپرداز و زمان‌شناس بودند.

 نکته دیگر این است که ایشان نظریه‌پرداز تعلیم و تربیت اسلامی بودند و از این منظر هم دانشگاه مذاهب اسلامی بایستی بیش‌ازپیش به آرای ایشان توجه کند.

 و نکته سوم این است که ایشان از پیش‌قراولان و نظریه‌پردازان وحدت اسلامی در دوره معاصر بودند.

دکتر صالحی با اشاره به این‌که شهید مطهری می‌نویسند: «اسلام به‌اتفاق و اتحاد مسلمین فوق‌العاده عنایت دارد و وحدت اسلامی یکی از هدف‌های اسلام به شمار می‌آید» عنوان کرد: در این نگاه اصل وحدت در کنار اصل عدالت قرار می‌گیرد و طبعاً در رتبه‌ای مقدم و حاکم بر دیگر آموزه‌های دینی قرار دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه سخنان خود به تشریح برنامه‌های تحولی این دانشگاه پرداخت و با بیان این‌که دانشگاه‌ها به چند نسل تقسیم می‌شوند، دانشگاه‌های آموزش محور، پژوهش محور، کارآفرین. او دانشگاه مذاهب اسلامی را از نوع دانشگاه‌های نسل چهارم دانست.

وی بیان داشت: دانشگاه‌های نسل چهارم به تأثیرگذاری اجتماعی فکر می‌کنند. در این دانشگاه‌ها، آموزش و پژوهش محور نیست، هرچند حضور فعال دارد. این نوع دانشگاه‌ها می‌توانند خلق ثروت کنند ولی هدفشان این نیست، بلکه هدفشان تأثیرگذاری و ایفای رسالت اجتماعی در محیط ملی و بین‌المللی است.

دکتر صالحی، رسالت و تأثیرگذاری اجتماعی دانشگاه مذاهب اسلامی را در حوزه وحدت و تقریب مسلمین در داخل و خارج کشور بیان کرد و گفت: نظام آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی باید بازتعریف خود را مطابق این تعریف پیدا کند. براساس این نوع نگاه، باید تمام رشته‌ها و گرایش‌ها دانش سازی تقریبی و مقارنه‌ای داشته باشند و صرفاً در سطح ارائه دروس مشابه دانشگاه‌های دیگر نباشند، هم‌چنین دوره‌هایی متناسب با افزایش مهارت و شایستگی برای ایفای نقش کنشگری اجتماعی دانشگاهی در راستای تحقق وحدت و انسجام اسلامی تعریف شود. و نکاتی دیگری که از الزامات این‌گونه تصویر از دانشگاه مذاهب اسلامی است.

دکتر صالحی در پایان از اساتید و اعضای هیئت علمی خواست که در مسیر بازخوانی برنامه‌های درسی جاری دانشگاه مطابق با این نگرش و نیز ارائه دیدگاه‌هایشان در ارتباط با برنامه تحول دانشگاه مساعدت مضاعف داشته باشند.

انتهای پیام/

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا

https://perizinan.jambikota.go.id/slot-deposit-pulsa/https://aar-healthcare.com/slot/https://dek.chula.ac.th/uploads/truewallet-slot/https://covid19.dairikab.go.id/slot-server-luar/http://datadesacenter.dpmd.jatimprov.go.id/uploads/akun-pro-kamboja/https://pppi.sulselprov.go.id/assets/-/slot-gacor/https://altamash.edu.pk/akun-pro-kamboja/http://evisit.humbanghasundutankab.go.id/data-hk/https://pppi.sulselprov.go.id/-/slot-deposit-pulsa/http://lexsportiva.in.ua/akun-pro-thailand/https://datadesacenter.dpmd.jatimprov.go.id/uploads/slot-ovo/https://journals.missouri.edu/slot-deposit-pulsa/https://datadesacenter.dpmd.jatimprov.go.id/uploads/slot-deposit-dana/http://jih.fh.unsoed.ac.id/pages/slot-deposit-pulsa/http://stikeskendal.ac.id/wp-content/slot-deposit-pulsa/http://stikeskendal.ac.id/wp-content/slot-luar-negeri/https://simponie.minselkab.go.id/slot-deposit-pulsa/http://ojs3.bkstm.org/slot-luar-negeri/https://salam.edu.af/css/slot-pulsa/https://simponie.minselkab.go.id/slot-deposit-dana/https://journal.niqs.org.ng/akunprokamboja/https://sicantik.bogorkab.go.id/secure/uploads/tpp/bav/slot-demo/https://sicantik.bogorkab.go.id/secure/uploads/tpp/bav/slot-demo/https://perizinan.jambikota.go.id/slot-demo/https://journals.missouri.edu/slot-deposit-dana/https://stisnu-aceh.ac.id/slot-deposit-gopay-dan-ovo/https://journals.missouri.edu/slot-ovo/https://stisnu-aceh.ac.id/slot-deposit-dana/http://karyailmiah.polnes.ac.id/slot-gacor/http://karyailmiah.polnes.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://pamor.tangerangselatankota.go.id/uploads/akun-pro-kamboja/