جدیدترین اخبار :
  • برگراری اردوی علمی - فرهنگی واحد زاهدان به مقصد شهرستان میرجاوه
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از موزه منطقه ای جنوب شرق (زاهدان) در گرامیداشت هفته میراث فرهنگی
  • برگزاری دومین نشست با موضوع «اخلاق در قرآن کریم» به همت واحد زاهدان
  • برگزاری اولین نشست با موضوع اخلاق در قرآن کریم به همت واحد زاهدان

نشست هم‌اندیشی مدیریت اختلافات مذهبی و چالش‌های جهان اسلام در نشست دانشگاه مذاهب اسلامی با دوازده تن از اساتید دانشگاه های ترکیه

دانشگاه | تاریخ خبر : 1401-03-03 | تعداد بازید :448
نشست هم‌اندیشی نقش دانشگاه‌های الهیاتی در مدیریت اختلافات مذهبی در جهان اسلام با حضور ۱۲ تن از اساتید دانشگاه‌های ترکیه و دانشگاه مذاهب اسلامی امروز سه‌شنبه سوم خرداد ۱۴۰۱ در سالن همایش شهید ماموستا شیخ‌الاسلام با سخنرانی ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر صالحی برگزار شد

 

دکتر صالحی ضمن خوشامدگویی به اساتید کشور دوست و همسایه ) ترکیه) بیان داشت: جهان اسلام با چالش‌ها و مسائل عمده‌ای روبرو است که طبق گفته دکتر حسن حنفی فیلسوف فرهیخته مصری چالش‌های جهان اسلام را در هفت گروه دسته‌بندی کرده است. 1- چالش عدالت ۲ - چالش آزادی ۳ - چالش قومیت ۴- چالش درون‌زا (حرکت با توجه به منابع داخلی) ۵ -چالش بسیج توده‌ها و فعال‌سازی ظرفیت منابع انسانی، 6- چالش آزادی سرزمین، 7- چالش وحدت.

 از تصویری که حسن حنفی ارائه می‌دهد جهان اسلام با این هفت چالش مواجه است و مسئله کاهش دغدغه‌ها و تقریب مذاهب اسلامی یکی از هفت چالش جهان اسلام است. متفکر دیگر علامه بدیع‌الزمان نورسی از منظر نگاه اخلاقی و عرفانی مسائل و چالش‌های عمده جهان اسلام را چنین بیان کرده است: 1- یأس و ناامیدی در جهان اسلام،2- چالش راستی و درست رفتاری، 3- چالش سریان و غلبه استبداد، 4- چالش اهتمام و اتکا به منافع شخصی و غفلت از منافع عمومی، 5- عشق به دشمنی و عداوت (حب العداوة) ۶- ناآگاهی به روابط نورانی که مسلمانان را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

 در اندیشه نورسی یکی از مسائل و چالش‌ها به روابط میان مسلمانان اشاره دارد؛ یکی اینکه قرار بود ما یک رابطه محبت‌آمیز داشته باشیم اما یک رابطه دشمنان دیده می‌شود؛ دوم، شاخه‌های متعدد در روابط نورانی میان مسلمانان وجود دارد که ما به آن‌ها ناآگاه و بی‌توجه هستیم. با الهام از نگاه این دو بزرگوار متفکر از دسته‌بندی مشکلات جهان اسلام، مسئله وحدت و همزیستی جامعه اسلامی یکی از مسائل اصلی و محوری است. دانشگاه مذاهب اسلامی دانشگاه است در ایران که هدف‌گذاری شده تا بتواند به مسئله تقریب، وحدت و همزیستی میان مسلمانان توجه کند. ما معتقدیم که دانش همان رابطه نورانی است که می‌تواند مسلمانان را به هم مرتبط کند؛ زیرا علم نور اکبر الهی است و ما می‌توانیم در محور علم که نور اکبر الهی است کنار هم قرار بگیریم. دانشگاه مذاهب اسلامی دو مسیر را برای این موضوع در نظر گرفته و دنبال می‌کند؛ مسیر نخست: دانش‌های اسلامی که در طول چهارده قرن مذاهب اسلامی تولید کرده‌اند هم علوم عقلی، هم علوم نقلی و هم علوم اخلاقی و عرفانی بتواند کنار هم قرار گیرد. مسلمانان از مذاهب مختلف میراث بزرگ دانشی دارند و اگر این میراث وسیع را کنار هم قرار دهیم یک اتفاق بزرگی رخ خواهد داد. دانشگاه مذاهب اسلامی به دانش‌های تطبیقی و مقارن مانند فقه مقارن ، تفسیر مقارن،  حدیث مقارن و تطبیقی توجه دارد. مسیر دوم: در این دانشگاه دنبال می شود اینکه بتوانیم به پشتوانه ظرفیت فکری مذاهب اسلامی با چالش‌های امت اسلام مواجه برقرار کنیم.

 در چالش‌های هفتگانه حسن حنفی و چالش‌های شش‌گانه علامه نورسی و دیگر چالش‌هایی که متفکران فرا راه امت اسلامی قرار داده‌اند ظرفیت قابل‌توجهی در متفکران جریان‌های فکری اسلامی در مواجه با آن‌ها وجود دارد.

دانشگاه مذاهب اسلامی که مرکز آن در شهر تهران و چهار شعبه دیگر آن در استان‌های ایران قرار دارد، در کنار فضای خدمت به این دو هدف محوری و اصلی است.

در حال سه دانشکده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه وجود دارد. دانشکده قرآن و حدیث که دارای گروه علوم قرآن و حدیث، تاریخ اسلام و زبان عربی است. دانشکده فقه و حقوق اسلامی که گروه فقه و حقوق حنفی، گروه فقه و حقوق شافعی و گروه فقه و حقوق امامیه و فقه مقارن دارد. دانشکده ادیان و مذاهب اسلامی که دارای گروه‌های ادیان و مذاهب، عرفان اسلامی و فلسفه است.

بدون تردید اندیشمندان فعال جهان اسلام برای همگرایی جهان اسلام فرصت سازی می‌کنند و ما با نگاه به آن از آن استفاده کرده می‌کنیم؛ و طبعاً نگاه‌هایی را که بخواهد از نگاه به همگرایی به‌طرف تفرقه داخلی و یا تفرقه میان مذاهب اسلامی باشد مورد توجه و همگرایی نخواهد بود.

امیدوارم این جلسه آغازی باشد برای همکاری‌های گسترده در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه‌های کشور ترکیه.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا