جدیدترین اخبار :
  • فراخوان همکاری علمی_ پژوهشی اعضای محترم هیات علمی
  • برگزاری کارگاه حقوقی در واحد بندرعباس
  • فراخوان ارسال طرح‎نامه به "کارگروه ملی مذاهب اسلامی" دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره
  • آغاز ثبت‌نام داوطلبان آزمون اختصاصی دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی
  • اکران فیلم غریب در شعبه بندرعباس
در دست انتشار

کتاب فقه حکومت / نوشته‌ی جمعی از پژوهشگران / ناشر: دانشگاه مذاهب اسلامی / چاپ اول/ سال چاپ: پاییز ۱۴۰۱

دانشگاه | تاریخ خبر : 1401-06-19 | تعداد بازید :542

 

 جهان خلقت بر اساس سنت‌ها و نظام‌هایی اداره می‌شود. انسان از میان همه موجودات، بر اساس اختیار، علم و بهره‌مندی از قوانین منطبق بر فطرت قواعدی تأسیس می‌کند که می‌تواند یک نظام همراه سلامت و پیش برنده ترسیم کند. حکومت ضمانت اجرایی این نظام پیش برنده و حاکمان متصدیان حفظ آن و حاکم بر انسان‌ها و عقاید و افکار متفاوت انسان‌ها هستند.

در کنار دیگر نظام‌ها، نظام اسلامی می‌کوشد برطبیعت انسان «بما هو الانسان» به‌صرف انسان بودن بر نظام مسلمان زیستن ما حاکم باشد. حاکمان و حکومت اسلامی ضمانت اجرای حفظ نظام و حاکم بر بعد انسانی و اسلامی زندگی مسلمانان‌اند. به این حفظ مبانی، اصول و قوانین و مسلمات پذیرفته‌شده کنار هم «فقه حکومت اسلامی» می‌گویند.

در این کتاب: یک) ضرورت حرکت به سمت قانون‌گذاری برخاسته از عقل و شریعت یا به سخن دیگر، پذیرش تقنین از مسلمات انسانی و اسلامی بخش مهمی از فقه تنظیم زندگی مسلمانان در فقه حکومت اسلامی است. دوم) حکومت اسلامی با برخورد قاطعانه با کسانی که با رفتارهای نابهنجار و قانون‌شکنانه خود، به‌ضرورت فطری، عقلی و شرعی تعرض می‌کنند و عهده‌دار مجازات قانون‌شکنان و متخلفان هستند.

حکومت اسلامی فقط عهده‌دار تربیت و تأمین معاش زندگی دنیوی امت نیست بلکه تعیین‌کننده خط‌مشی سعادت و معاد آن‌ها هم می ‌باشد. بخشی از مباحث با عنوان جامعه توسعه‌یافته منطبق بر عقل، فطرت و شریعت دارد. از این رو در این کتاب درباره تعیین مبانی و شاخصه‌های بنیادینی بحث شده که در سایه آن یک مجتمع مترقی، پیشرو و سالم حاصل می‌شود. فقه در کنار ضرورت داشتن قرآن و قانون، مبارزه حتمی با حرمت‌شکنان این قوانین را با عنوان تعیین مجازات در نظر داشته است و اصل آن است که جامعه «فی حدذاته» و به‌خودی‌خود ابتدا مترقی و با فرهنگ تکامل‌آفرین را در نظر دارد. حرکت اول تکامل از درون و تربیت‌یافتگی بر اساس قوانین فطری، عملی، شرعی و عقلی است و حرکت دوم توجه به قانون‌گذاری و افراد متعرض به قانون است.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا

https://perizinan.jambikota.go.id/slot-deposit-pulsa/https://aar-healthcare.com/slot/https://dek.chula.ac.th/uploads/truewallet-slot/https://covid19.dairikab.go.id/slot-server-luar/http://datadesacenter.dpmd.jatimprov.go.id/uploads/akun-pro-kamboja/https://pppi.sulselprov.go.id/assets/-/slot-gacor/https://altamash.edu.pk/akun-pro-kamboja/http://evisit.humbanghasundutankab.go.id/data-hk/https://pppi.sulselprov.go.id/-/slot-deposit-pulsa/http://lexsportiva.in.ua/akun-pro-thailand/https://datadesacenter.dpmd.jatimprov.go.id/uploads/slot-ovo/https://journals.missouri.edu/slot-deposit-pulsa/https://datadesacenter.dpmd.jatimprov.go.id/uploads/slot-deposit-dana/http://jih.fh.unsoed.ac.id/pages/slot-deposit-pulsa/http://stikeskendal.ac.id/wp-content/slot-deposit-pulsa/http://stikeskendal.ac.id/wp-content/slot-luar-negeri/https://simponie.minselkab.go.id/slot-deposit-pulsa/http://ojs3.bkstm.org/slot-luar-negeri/https://salam.edu.af/css/slot-pulsa/https://simponie.minselkab.go.id/slot-deposit-dana/https://journal.niqs.org.ng/akunprokamboja/https://sicantik.bogorkab.go.id/secure/uploads/tpp/bav/slot-demo/https://sicantik.bogorkab.go.id/secure/uploads/tpp/bav/slot-demo/https://perizinan.jambikota.go.id/slot-demo/https://journals.missouri.edu/slot-deposit-dana/https://stisnu-aceh.ac.id/slot-deposit-gopay-dan-ovo/https://journals.missouri.edu/slot-ovo/https://stisnu-aceh.ac.id/slot-deposit-dana/http://karyailmiah.polnes.ac.id/slot-gacor/http://karyailmiah.polnes.ac.id/slot-deposit-pulsa/https://pamor.tangerangselatankota.go.id/uploads/akun-pro-kamboja/