جدیدترین اخبار :
  • برگراری اردوی علمی - فرهنگی واحد زاهدان به مقصد شهرستان میرجاوه
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از موزه منطقه ای جنوب شرق (زاهدان) در گرامیداشت هفته میراث فرهنگی
  • برگزاری دومین نشست با موضوع «اخلاق در قرآن کریم» به همت واحد زاهدان
  • برگزاری اولین نشست با موضوع اخلاق در قرآن کریم به همت واحد زاهدان
نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری»/2

معاون بین الملل موسسه انقلاب اسلامی: وحدت از ملزومات تمدن نوین اسلامی است/ دانشگاه مذاهب اسلامی یکی از متولیان دیپلماسی عمومی است

دانشگاه | تاریخ خبر : 1398-04-01 | تعداد بازید :2667

به گزارش روابط عمومی، نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آیین تقریب با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری» صبح روز (چهارشنبه، 29 خرداد ماه) در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

در این نشست، «محسن پاک آیین»معاون بین الملل موسسه انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری)طی سخنانی اظهار کرد: اگر بخواهیم تمدن نوین اسلامی داشته باشیم باید حتما وحدت محقق شده باشد یا به میزان حداکثری از تقریب مذاهب اسلامی رسیده باشیم. از ملزومات تمدن نوین اسلامی ایجاد وحدت است.

وی ادامه داد: گفتمان دیپلماسی وحدت اسلامی دو بخش دارد که شامل دیپلماسی و وحدت اسلامی می شود اما پرسش آن است که دیپلماسی یعنی چه؟

رایزن سابق فرهنگی کشورمان افزود: دیپلم در زبان یونانی به معنای نامه بود؛ این نامه ها معمولا برای دعوت به دوستی و رفع اختلافات ارسال می شد لذا کسی که چاپار بود، هدف اش کاهش اختلاف و تقویت دوستی ها میان طرفین بود. در صدر اسلام هم ده ها نامه به سران کشورها و قبایل ارسال شد که در آنها پیامبر(ص) آنان را به سلم و اسلام دعوت کرده بود. پیامبر(ص) هرگز جنگ طلب نبود. وقتی به دیپلماسی نبوی(ص) نگاه می کنیم، عمده کار در راستای زدودن اختلافات و تلاش برای وحدت بود.

پاک آیین تاکید کرد: به هر حال کشورها طی سال ها متوجه شدند که باید برای تعامل و دوستی، سفیر مقیم به کشورها بفرستند و بحث دیپلماسی به عنوان عامل بازدارنده از جنگ مورد توجه قرار گرفت. امروز هم این مسئله مطرح است و اگر دو کشور با هم جنگیدند حتما دیپلمات ها به خوبی عمل نکرده اند. اگر امروز در جهان اسلام می بینیم که هنوز اختلاف وجود دارد به دلیل آن است که دیپلماسی وحدت اسلامی محقق نشده است.

وی ادامه داد: علمای منصف شیعه و سنی معتقدند که وجوه اشتراک بیش از اختلافات است و اگر اختلافی هم وجود دارد، ساخته و پرداخته دشمنان اسلام است. در نتیجه دیپلماسی به این مفهوم است که تمامی توان و ظرفیت کشور و نهادهای تقریبی به کار گرفته شود تا در سایه مذاکره و رفت و آمد اختلافات کاهش یابد. دیپلماسی وحدت اسلامی بخشی از دیپلماسی عمومی است.

دانشگاه مذاهب اسلامی یکی از متولیان دیپلماسی عمومی است

پاک آیین خاطرنشان کرد: امروزه دیپلماسی عمومی اهمیت کمتری از دیپلماسی رسمی ندارد، ‌این دیپلماسی ابزارهایی همانند رسانه، دانشگاه، فضای مجازی و سایر ابزارها را در اختیار دارد که دیپلماسی را در این چارچوب باید قرار داد و دانشگاه مذاهب اسلامی یکی از متولیان این دیپلماسی است. دیپلماسی عمومی افکار عمومی را توجیح می‌کنند، با این مثال که آمریکایی‌ها برای حمله به افغانستان توانستند به‌واسطه ماجرای ۱۱ سپتامبر افکار عمومی را متقاعد کنند.

معاون بین الملل موسسه انقلاب اسلامی در پایان با تاکید بر این که اگر بخواهیم وحدت اسلامی داشته باشیم باید افکار عمومی جهان را متقاعد کنیم، گفت: بحث من در مورد کاربرد دیپلماسی وحدت است که زمانی کاربرد داشت از جمله در زمان آیت الله العظمی بروجردی که وی از پیشگامان وحدت بود. کار دیپلماسی وحدت اسلامی امروز اهمیتی مضاعف دارد چون این ظرفیت را داراست که روابط را تقویت کند.

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا