جدیدترین اخبار :
  • شرایط و امتیازات پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دانشگاه مذاهب اسلامی
  • بازنگری تأثیر اراده در وقوع طلاق در فقه تطبیقی/نویسنده: دکتر عبدالصمد مرتضوی دانش آموخته دانشگاه مذاهب اسلامی / ناشر: دانشگاه مذاهب / چاپ اول/ سال چاپ: تابستان و پاییز ۱۴۰۱
  • همگرایی و واگرایی در متون تاریخ و جغرافیای اسلامی (از ابتدا تا پایان قرن چهارم هجری) /نویسنده: دکتر مهدی خزائی/ ناشر: دانشگاه مذاهب اسلامی / چاپ اول/ سال چاپ: تابستان ۱۴۰۱
  • درآمـدی بر علم عـرفـان نظـری/نویسنده: دکتر سید محمدتقی شاکری/ ناشر: دانشگاه مذاهب اسلامی / چاپ اول/ سال چاپ: تابستان ۱۴۰۱
  • برگراری اردوی علمی - فرهنگی واحد زاهدان به مقصد شهرستان میرجاوه

آیت‎الله نوری همدانی در دیدار با مهمانان هندی دانشگاه: امروز روز وحدت و اتحاد امت اسلامی است-اسلام سرچشمه بسیاری از علوم است

دانشگاه | تاریخ خبر : 1396-11-29 | تعداد بازید :3653
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی تقلید با بیان این که امروز، روز وحدت میان مسلمانان جهان است گفت: اگر مسلمانان در برابر دشمنان و مستکبران با هم متحد نباشد همانگونه که قدس را از ما گرفتند، فردا تمام فلسطین را از ما می گیرند. امروز، روزی نیست که علما در برابر هجمه های دشمنان ساکت بنشینند.

به گزارش  روابط عمومی دانشگاه، هیئتی متشکل از جناب آقای دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، «پروفسورعبید الله فهد» از دانشگاه اسلامی علیگر دهلی و «پروفسور محمد اسحق» از دانشگاه ملی اسلامیه دهلی که جهت شرکت در سمینار « وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی»  به دعوت دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده اند، امروز شنبه 28 بهمن ماه با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفت وگو کردند.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر این که اتحاد میان مسلمانان دستوری اسلامی و آرزوی نظام اسلامی است، گفت:: همه باید متحد بوده، به مظلومان و مستضعفان کمک کنیم و در برابر ظالمان متحد باشیم. زیرا امروز دشمن با ابزار و روش اختلاف افکنی به میدان آمده است.

این مرجع تقلید با انتقاد از تمایل برخی سیاستمداران و سران کشورهای اسلامی به آمریکا، انگلیس و صهیونیست ها، گفت: در ایران، امام خمینی(ره) و رهبرمعظم انقلاب مردم را متحد و بیدار و با حرکت مردم استبداد و استکبار را در داخل و خارج قلع و قمع کردند و باید این حرکت و بیداری مردمی در تمام کشورهای اسلامی الگو شود.

وی جمهوری اسلامی را مردمی ترین حکومت جهان دانست و افزود: هیچ حکومتی مانند ایران از پشتیبانی مردمی برخوردار نیست و این باعث قدرت جمهوی اسلامی در منطه و جهان شده است.

تاکید بر الگوگیری کشورهای اسلامی از انقلاب و بیداری مردم ایران در برابر استکبار

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر الگوگیری کشورهای اسلامی از انقلاب و بیداری مردم ایران در برابر استکبار و استبداد، گفت: باید با گرفتن قدس عظمت اسلام را در دنیا تجدید و احیاء کنیم.

ایشان بیان داشت: امروز فرصت ها و تهدیدها عوض شده است و کل دنیا در برابر اسلام قد علم کرده و امروز وضع جهان اسلام را می بینیم بنابراین امروز، روزی نیست که علما در برابر این هجمه ها ساکت بنشینند. همه ما یک وظیفه خاص در برابر تحولات جهان اسلام داریم و باید مدافع مظلومان بوده و در برابر ظالمان بایستیم.

این مرجع تقلید در ادامه با تاکید بر این که اسلام سرچشمه بسیاری از علوم است، اظهار داشت: بسیاری از اصطلاحات علوم ریاضی، پزشکی، نجوم، تاریخ، فلسفه، جغرافیا و بسیاری از علوم دیگر ریشه عربی و قرآنی دارد و با توجه به این که عربی، زبان اسلام و قرآن است این امر نشان می دهد که سرچشمه علم اسلام و قرآن است.

تلاش غرب برای سکولار کردن علوم، مصیبت پیش آمده برای مراکز علمی است/ اسلام سرچشمه بسیاری از علوم 

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر این که همواره علوم اسلامی با توحید همراه بوده است، گفت: در گذشته همه علوم از آیات و قدرت حکمت خدا سرچشمه گرفته و ریشه توحیدی داشته ولی در قرن های اخیر تلاش هایی برای سکولار و بی خدا کردن علوم انجام داده اند که این یکی از مصیبت هایی است که برای علوم و دانشگاه ها پیش آمده است.

وی تاریخ را شاهدی بر دستاوردها و جایگاه والای علمی اسلام دانست و افزتتود: در زمانی که در هیچ جای دنیا کتابخانه، دانشگاه و دانشمندی وجود نداشت، عالمان برجسته و دانشگاه های بزرگ در شهرهای اسلامی وجود داشت که این نشان می دهد که بنیان گذار همه این علوم، اسلام است.

این مرجع تقلید با بیان این که در اسلام علم با عمل توام و همراه است  تصریح کرد: بر ما لازم است تا مجد و عظمت اسلام را دوباره زنده، احیا و عملی کنیم.

 

لازم است تا مجد و عظمت اسلام را دوباره زنده، احیا و عملی کنیم/ امروز، روزی نیست که علما در برابر هجمه های دشمنان ساکت بنشینند.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه ادامه داد: خداوند این پیمان را از علما گرفته که هرگز در برابر ظلم ظالمان و مظلومیت مظلومان ساکت ننشینند.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر این که امروز، روزی نیست که علما آرام بنشیننند و نسبت به نقشه های دشمنان علیه اسلام ساکت بمانند، به وضعیت کشورهای مختلف اسلامی از جمله بحرین، عراق، افغانستان، سوریه و یمن اشاره کرد و گفت: امروز روز وحدت و اتحاد مسلمانان جهان است، باید با اتحاد بر دشمنان اسلام غالب شویم.

وی در ادامه با اشاره به سفر خود به هندوستان در زمان بعد از انقلاب اسلامی گفت: در اوایل انقلاب به نمایندگی از امام خمینی(ره) به هندوستان و کشورهای منطقه سفر کردم. در این مسافرت که 2 ماه به طول انجامید از دهلی نور، حیدرآباد و شهرهای مختلف هندوستان بازدید و از نزدیک نسبت به فرهنگ این کشور آشنا هستم.

این مرجع تقلید، هند را دارای دانشمندان بزرگ، فرهنگ عالیه و مردمانی باصفا و میهمان نواز دانست و تاکید کرد: زمانی که به شهرهای هندوستان مراجعه می کردیم، استقبال مردم خارج از وصف بود و این نشان از مهمان نوازی، صفا و صمیمت مردم این کشور دارد.

همچنین در این دیدار، آیت الله دکتر مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی در عرصه بین المللی و در راستای وحدت اسلامی از برگزاری سمینار عملی و بین المللی وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی» در 29 بهمن ماه با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه و هیئت هندی خبر داد.

** پروفشور محمد اسحاق؛ رئیس بخش مطالعات اسلامی دانشگاه جامع اسلامی دهلی نو نیز در این دیدار با معرفی اجمالی این دانشگاه گفت: دانشگاه ملی اسلامی دهلی نو با 93 سال سابقه، مورد توجه پارلمان این کشور است که از ابتدا دارای رشته مطالعات اسلامی و الهیات اسلامی بوده است.

وی تمرکز دانشگاه جامع اسلامی دهلی را بر مسائل تاریخی دانست و گفت: در این دانشگاه به یک فرقه خاص تمرکز نشده و تمام فرق و مذاهب اسلامی مورد مطالعه قرار می گیرد و به فرهنگ و تمدن اسلامی توجه ویژه ای شده است.

پروفشور محمد اسحاق افزود: توسعه علوم اسلامی، فلسفه اسلامی، اسلام در هند و ایران در دوره صفویه، از جمله رشته ها و سرفصل های مطالعاتی دانشگاه جامع اسلامی دهلی در هند است.

گفتنی است این هیات هندی در سفر یک روزه خود به قم علاوه بر دیدار با آیت الله نوری همدانی، از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور نیز بازدید کرده و در ادامه به زیارت حرم حضرت معصومه(س) مشرف شدند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا