جدیدترین اخبار :
  • برگراری اردوی علمی - فرهنگی واحد زاهدان به مقصد شهرستان میرجاوه
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از کتابخانه عمومی استاد کامبوزیا
  • بازدید دانشجویان واحد زاهدان از موزه منطقه ای جنوب شرق (زاهدان) در گرامیداشت هفته میراث فرهنگی
  • برگزاری دومین نشست با موضوع «اخلاق در قرآن کریم» به همت واحد زاهدان
  • برگزاری اولین نشست با موضوع اخلاق در قرآن کریم به همت واحد زاهدان

مصاحبه خبرگزاری بین المللی کُردپرس با سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی واحد سنندج در خصوص آزمون اختصاصی طلاب

شعبه سنندج | تاریخ خبر : 1399-02-24 | تعداد بازید :1729

در گفت و گو با کردپرس عنوان شد:

دانشگاه مذاهب اسلامی از میان طلاب دانشجو می پذیرد/ دانشگاه مذاهب اسلامی نمایانگر عصاره اندیشه ناب اسلامی

سرویس کردستان- رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی واحد کردستان هدف از این نهاد علمی، دینی و مذهبی را  تقویت اتحاد میان جامعه اسلامی و تربیت نسل دینی و پایبند به اصول تقریب دانست.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، دانشگاه مذاهب اسلامی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است و با هدف آموزش همه مذاهب فقهی اسلامی بنیاد نهاده شده‌ است. اساس‌نامه این دانشگاه در سال 71 در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.

این دانشگاه بر آن است تا با پایبندی بر اصول دین و تقریب، تداوم بخش آموزه های پیامبر اکرم (ص) و کار حوزه های علمیه اسلامی در صدر اسلام باشد. حوزه هایی که به فرد یا گروهی خاص تعلق نداشته است. تاریخ اسلام می تواند قراین و شواهد زیادی در این راستا در اختیار پژوهشگران قرار دهد. حوزه های علمیه شیخ طوسی در کرخ بغداد آنچنان ناظر به جمع کلمه بود که بسیاری از علمای اهل سنت در آن استفاده می کردند و علمای بزرگ شیعی چون علامه حلی، شهید اول و شهید ثانی گذشته از تحصیل در حوزه های شیعه، از حوزه های اهل سنت در بغداد، مصر، مکه، مدینه، الخلیل ، دمشق و قدس استفاده فراوان کرده اند.

اجازات متبادله میان علمای مذاهب اسلامی که در اجازات بحار الانوار و اجازات آیت الله العظمی مرعشی آمده و همچنین بسیاری از کتابهای مشترک در حوزه های شیعه و سنی مانند جامع المقاصد سیوطی، احیاء علوم ، تذکره السامع (آداب تعلیم و تعلم) و منظومه سبزواری و... نشانگر همبستگی فراوان حوزه های علمیه جهان اسلام با یکدیگر است.

امروزه در کشور ایران اسلامی توجه به امر مذاهب اسلامی تا جایی است که تبادل اندیشه در این زمینه صورت می گیرد. یکی از راه های تبادیل اندیشه از همین دانشگاه مذاهب اسلامی می گذرد. بر همین اساس در7 نقطه کشور  شعبه هایی از این دانشگاه دایر شده است.

تأسیس این واحد دانشگاهی در کردستان که از برکات سفر رهبری به کردستان در سال 88 بود نمونه بارزی از اتحاد وحدت میان مذاهب اسلامی است. در همین زمینه رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی واحد کردستان در گفت و گو با خبرنگار کردپرس از اهداف و مجموعه اقدامات لازم در دانشگاه می گوید.

به گفته «عثمان یوسفی» عضو هیئت علمی گروه تاریخ اسلام، طرح مسئله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معناي «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامي با هدف شناخت يکديگر و دستيابي به اخوت ديني بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامي»، در پي ناهمسازگري ها و تفرقه‌هاي موجود ميان جوامع مختلف اسلامي آغاز گرديد.

* ابتدا تاریخچه ای از تاسیس دانشگاه در کردستان را اعلام بفرمایید؟

پس از شکل گیری دارالتقریب مصر با تلاش و پشتکار علمای بزرگی چون مرحوم آیت الله بروجردی، قمی و شیخ مصطفی مراغی، شیخ شلتوت و شیخ محمدمدنی از اندیشمندان ایران و مصر، در ایران اسلامی نیز با پشتوانه اندیشه آرمانی وحدت اسلامی امام راحل(ره) و بر اساس منویات منور مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و رهنمودهای حکیمانه ایشان به منظور ترویج و نهادینه کردن فرهنگ تقریب و همزیستی مسالمت آمیز پیروان مذاهب اسلامی در سال 69 مجمع جهانی تقریب تأسیس شد. سپس، با تدبیر معظم له و پیگیری های دبیرکل فقید و فرزانه مجمع حضرت آیت واعظ زاده خراسانی در سال 1374 دانشگاه مذاهب اسلامی تهران تأسیس و فرآیند جذب دانشجو آغاز گردید.

دانشگاه مذاهب اسلامی واحد کردستان یکی از مهم ترین برکات و دستآوردهای سفر مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی) به استان کردستان در اردیبهشت ماه 1388 بود که با هدف تحقق اهداف والای تقریب و وحدت امّت اسلامی و در راستای تصمیمات شورای توسعه امنیت پایدار شرق و غرب کشور و مصوبه دومین سفر هیأت دولت نهم به این استان تأسیس و در بهمن ماه همان سال رسماً افتتاح و اقدام به جذب دانشجو نمود.

* هدف اصلی دانشگاه بر چه اساسی است؟

دانشگاه مذاهب اسلامی اهداف زیر را در سرلوحه کار خود قرار داده تا از این رهگذر جامعه اسلامی را به سمت امنیت پایدار سیاسی، اجتماعی، فکری و فرهنگی سوق داده و از افراط و تفریط، برخوردهای خصومت آمیز و کینه توزانه مبتنی بر جهل و ناآگاهی در جوامع اسلامی و انسانی جلوگیری نماید.

1. پرورش نسلی از علما و دانشمندان و محققان مسلمان که در عین آگاهی از مذاهب خود، از مبانی دیگر مذاهب اسلامی مطلع و مایه وحدت و ائتلاف مسلمان ها باشد.

2. تربیت مدرس و استاد و نیز پژوهشگران ورزیده در فقه و مبانی حقوق (فقه مقارن)، اصول، علوم قرآن، علوم حدیث، کلام و عرفان برای مدارس، دانشگاهها و مراکز دینی و فرهنگی با برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا.

3.تربیت خطیب و مبلغ دینی برای داخل و خارج از کشور در سطح مذاهب مختلف اسلامی.

* این هدف را تا چه میزان موثر در تقویت اندیشه اسلامی می دانید؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که اهداف و آرمان های دانشگاه خود عصاره اندیشه ناب اسلامی است و بر اساس مبانی قرآنی، روایی و عقلانیت اسلامی طراحی و تدوین شده همان رسالتی که در قرآن برای پیامبران(ع) تعیین شده است.

 - سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۶۴

لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنينَ إِذ بَعَثَ فيهِم رَسولًا مِن أَنفُسِهِم يَتلو عَلَيهِم آياتِهِ وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ وَإِن كانوا مِن قَبلُ لَفي ضَلالٍ مُبينٍ.

- سوره مبارکه الجمعة آیه ۲

هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الأُمِّيّينَ رَسولًا مِنهُم يَتلو عَلَيهِم آياتِهِ وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ وَإِن كانوا مِن قَبلُ لَفي ضَلالٍ مُبينٍ.

- سوره مبارکه البقرة آیه ۱۲۹

رَبَّنا وَابعَث فيهِم رَسولًا مِنهُم يَتلو عَلَيهِم آياتِكَ وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ وَيُزَكّيهِم ۚ إِنَّكَ أَنتَ العَزيزُ الحَكيمُ.

بدون تردید، تقویت دانشگاه مذاهب اسلامی و تحقق اهداف آن همانا تحقق حاکمیت اندیشه ناب اسلامی است.

* در حال حاضر این دانشگاه چه تعداد دانشجو (زن و مرد) دارد؟

دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان از ابتدای تأسیس تاکنون 12 دوره در مقطع مقطع کارشناسی (هر ساله در نوبت اول و در سال های 90 و 92 در هر دو نوبت مهر و بهمن) با ظرفیت سالانه 60 تا 80 نفر دانشجو پذیرفته است.

از سال 1397 با برگزاری آزمون اختصاصی طلاب، تاکنون دو دوره دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته تاریخ اسلام (1397 تعداد 20نفر و 1398 تعداد10نفر) پذیرش شده است که ورودی های 1397 دوره آموزشی را به پایان رسانده و مشغول تدوین پایان نامه هستند. لازم به یادآوری است که90 درصد دانشجویان ارشد ائمه جمعه و جماعت استان کردستان و کرمانشاه هستند. در حال حاضر تعداد دانشجویان و طلاب مشغول به تحصیل در دو رشته فقه و حقوق شافعی و فقه و حقوق امامیه مقطع کارشناسی و رشته تاریخ اسلام کارشناسی ارشد بالغ بر 200 نفر است که 60 درصد دانشجویان دختر و40 درصد دانشجویان پسر هستند.

* چه رشته هایی در این دانشگاه تدریس می شوند و در چه مقاطعی هستند و هم اکنون چه تعداد اساتید در دانشگاه حضور دارند؟

دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان با بهره گیری از ظرفیتهای علمی استان و دعوت از بهترین اساتید حوزه دروس رشته های دایر در دانشگاه فضای مناسب رشد و ارتقاء علمی را برای دانشجویان فراهم نموده است. به طور متناوب و بر اساس دروس ارائه شده در هر نیمسال حدود 30 تا 40 نفر از اساتید برجسته استان در دانشگاه حضور داشته و با دانشگاه همکاری آموزشی دارند. دو نفر عضو هیأت علمی ثابت و تمام دانشگاه بنده عضو علمی گروه تاریخ اسلام و جناب آقای دکتر سامان یوسفی نژاد عضو علمی گروه فقه و حقوق شافعی نیز در خدمتم دانشگاه و دانشجویان هستیم.

* اقداماتی که برای پیشبرد علمی دانشگاه دارید رو عنوان کنید؟

بدون شک یکی از بایسته های رشد و تعالی و ماندگاری در هر عرصه ای داشتن طرح و برنامه برای توسعه و پیشرفت است. دانشگاه مذاهب اسلامی در دوره مدیریت جناب آقای دکتر مختاری جهشی همه جانبه را با هدایت ایشان و تلاش و پشتکار معاونان و همکاران دانشگاه شاهد بوده است؛ افزایش شعب دانشگاه از سه شعبه به هفت شعبه(سنندج، زاهدان، بندرعباس، بوشهر، گنبدکاووس، قم و اورامانات)، برگزاری آزمون های اختصاصی جذب طلاب در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی، فعالیت های پژوهشی در سطح دانشگاه، ملی و بین المللی(برگزاری دو همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله های علوم اسلامی و انسانی)، حضور مستمر ریاست محترم عالی دانشگاه در مجامع علمی و مراکز دانشگاهی کشورهای اسلامی، انتشار مجلات علمی پژوهشی، برگزاری سلسله نشست های علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی و اسلامی و... بخشی از فعالیت های دانشگاه است. در واحد کردستان نیز درو دوره های مدیریتی قبل از بنده اقدامات خوبی انجام شده است که جادارد از هر سرپرست قبلی(جناب آقای دکترسیدکامران فتح الهی و جناب آقای خسروپناه)  تشکر کنم. اما حقیقتا با اهداف و آرمانهای ترسیم شده فاصله داریم. یکی از مهم ترین و جدی ترین دغدغه ها و برنامه های بنده به عنوان رئیس فعلی دانشگاه توسعه فضای فیزیکی مناسب و متناسب با رسالت دانشگاه است. هر نهاد آموزشی برای توسعه و افزایش کدمحل رشته های تحصیلی، تعداد دانشجو و مقاطع تحصیلی، باید زیرساخت های مورد نیاز را فراهم نماید. به عنوان درددل و گلایه عرض می کنم باوجود همه تلاشها و با توجه به اهمیت و جایگاه دانشگاه مذاهب اسلامی به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی): «از ابتدای انقلاب نیاز به چنین دانشگاهی وجود داشته است»، هنوز پس از گذشت ده سال از عمر این نهاد مبارک به جایگاه واقعی خود نایل نشده است. از تمام دلسوزان نظام و مدیران خدوم استان درخواست دارم که با در اختیار قراردادن امکانات مورد نیاز و فضای فیزیکی در شأن دانشگاه به تقویت اندیشه والای تقریبی رهبر معظم انقلاب و تروج آن کمک کنند.

یکی از افقهای نه چندان دور واحد کردستان شروع فعالیت در اقلیم کردستان عراق و جذب دانشجو از آنجاست. با توجه رایزنی های انجام شده و اعلام آمادگی دانشگاه های سلیمانیه و کویسنجق و سفر هیأتی از دانشگاه سلیمانیه به دانشگاه در سنوات گذشته به دنبال تنظیم تفاهم نامه با آن دانشگاه ها هستیم که انشاءالله با حمایت های جناب آقای دکتر مختاری هرچه سریعتر به نتیجه رسد.

یکی از رسالت های دانشگاه، پیوند بین حوزه های علوم دینی و مراکز دانشگاهی است و در این مسیر، الحمدلله تاکنون موفق عمل کرده است.

* در انتها درباره بازه زمانی ثبت نام در این دانشگاه را بفرمایید؟

نکته قابل توجه در پایان عرایضم این است که دانشگاه مذاهب اسلامی برای سال تحصیلی 1400- 1399 با برگزاری آزمون اختصاصی طلاب علوم دینی در سه مقطع قطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی دانشجو می پذیرد و ثبت نام از داوطلبان و واجدین شرایط از شنبه 20 اردیبهشت اغاز شده است. واحد کردستان نیز امسال با افزایش دو کد محل رشته در مقطع کارشناسی در چهار رشته: فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق امامیه، علوم قرآن و حدیث و تاریخ اسلام با ظرفیت هر رشته 30 و یک رشته تاریخ اسلام در مقطع کارشناسی ارشد با ظرفیت 20 نفر دانشجو می پذیرد.

داوطلبان می توانند با مراجعه به آدرس: http://reg.mazaheb.ac.ir و مطالعه دفترچه راهنما نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام نمایند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانند با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایند: 3-08733177160 و 09184606342

http://reg.mazaheb.ac.ir/media/files/notices/Ww/20200510_134835_5eb7c6eb7a6bb5_05032991.pdf

دفترچه راهنمای پذیرش آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی سال 1399

مهلت ثبت نام از 20 اردیبهشت ماه تا 20 تیرماه 99 است.

تاریخ دریافت کارت ورود به جلسه یکم مرداد ماه 99 خواهد بود./

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا