جدیدترین اخبار :
  • نشست تخصصی درباره نقش ابوشهید حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی از چهره‌های شاخص عرصه وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی استان گلستان
  • آغاز به‌کار اولین پایگاه تخصصی بسیج طلاب به‌منظور ترویج فرهنگ و تفکر تقریب میان مذاهب اسلامی در واحد گنبد کاووس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • برگزاری کارگاه با موضوع تقریب و دگرپذیری توسط دکتر زرین پور همزمان با سومین همایش ملی نغمه سرایان اهل سنت در گرگان
  • جلسه معارفه نو دانشجویان واحد بندرعباس دانشگاه مذاهب اسلامی
  • دومین مراسم معارفه نودانشجویان دانشگاه مذاهب اسلامی ۱۴۰۰

روایت دانشجویان بین المللی دانشگاه مذاهب اسلامی از آیین «عید فطر»/ همه مسلمانان با نماز عیدفطر فریاد وحدت سر می دهند

دانشگاه | تاریخ خبر : 1399-03-10 | تعداد بازید :1487

دانشجویان بین المللی دانشگاه مذاهب اسلامی در گفتگویی، آیین عید فطر در کشورهای خود را روایت کرده و مراسم وحدت بخش این روز را با کلام خود به تصویر کشیده اند.

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، پایان ماه رمضان و فرا رسیدن عید فطر، فرصتی برای گفت و گو و هم اندیشی شماری از مسلمانان میهمان در دانشگاه مذاهب اسلامی ایران بود. میهمانان دانشجویی که از گستره جغرافیایی از غرب آفریقا تا خاورمیانه به تهران آمده و نه تنها شاهد تدارک ویژه کشور میزبان برای برگزاری یکی از اعیاد ویژه مسلمانان بودند که روایت های خاص خود از کشورهای متبوع‌ را درباره این مهم با یکدیگر در میان گذاشتند. 

کبیر سلیمانی، محمد احمد، عثمان جبرییل بالا، اول محمد و فاطمه محمد بلو از نیجریه، عبدالله مشول شریف از غنا، آصف رضا بلوچی، فاطمه عروج و صالحا بتول از پاکستان، محمد مطهر خان از هند و رقیه اندور از سنگال از جمله دانشجویانی هستند که در یکی از مراکز آموزشی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، یعنی دانشگاه مذاهب اسلامی، جایی که پیروان همه مذاهب دور هم جمع شده اند تا در فضای علمی و محیط کلاس و خوابگاه و... همزیستی مسالمت آمیز را تمرین کنند، تحصیل می کنند. آنها در آستانه فرا رسیدن عید فطر و در روزهایی که سایه بحران ویروس کرونا بر سر جهان سنگینی می کند، فرصت را مغتنم شمرده و با توصیف حال و هوای کشور خود در عید ویژه جهان اسلام از نمایش وحدت مسلمانان سخن به میان آورده اند.

درباره مراسم روز عید فطر در کشورهای مختلف و چگونگی برگزاری نماز عید فطر و آیین های مذهبی این عید بزرگ، از دانشجویان بین المللی دانشگاه مذاهب اسلامی سوالاتی پرسیدیم که پاسخ آنها در ادامه می آید:

- برپایی نماز عید فطر یکی از آیین های مهم مشترک میان مسلمانان شیعه و سنی به شمار می آید که عرصه باشکوهی از نمایش وحدت و انسجام مسلمانان است. کشور شما چه تدابیری برای برگزاری این جشن ویژه دارد؟

کبیر سلیمان از نیجریه می گوید: عید فطر در کشور ما یکی از اعیاد بسیار مهم به شمار می آید. نیجریه کشوری است که فرهنگ های متفاوت و متکثری در آن وجود دارد. از این رو به تناسب این فرهنگ های مختلف، مراسم عید فطر به شیوه های مختلفی برگزار می شود. مسلمانان در چنین روزی لباس مخصوص خود را می پوشند، در مساجد نماز می گذارند، قربانی کرده و غذا پخته و در میان همسایگان خود توزیع می کنند. مسلمانان نیجریه در عید فطر همانند عید نوروز ایران به دید و بازدید یکدیگر می روند و این روز را در کنار یکدیگر جشن می گیرند.

محمد احمد از نیجریه نیز می گوید: من در تکمیل سخنان هم وطن خود باید بگویم که یکی از اتفاقات مهم در برگزاری مراسم عید فطر در نیجریه این است که همه مسلمانان (اعم از شیعیان و اهل تسنن) به صورت منسجم نماز عید فطر را در کنار یکدیگر برگزار می کنند و این نماز در همه شهرهای مسلمان نشین کشور برگزار می شود.  

عبدالله مشول شریف از غنا ادامه می دهد: من معتقدم عید فطر یکی از منحصر به فردترین اعیاد اسلامی است. همه امت اسلامی در این عید مخصوصا آیین وحدت را به یک شکل برگزار می کنند؛ به عنوان مثال ما در غنا مذاهب مختلف اسلامی از جمله احمدیه، تیجانی ها و شیعیان را داریم. همه این مذاهب نماز را برپا میدارند و به پرداخت زکات (فطریه) می پردازند. مفهوم این زکات بسیار زیباست؛ زیرا پول حاصل از آن صرف افراد فقیری می شود که ممکن است حتی در همسایگی ما باشند.

در غنا نماز شیعیان به امامت شیخ ابوبکر کمال الدین و نماز اهل سنت (احمدیه) توسط شیخ عثمان شربتو برگزار می شود و همه مسلمانان با نماز خود فریاد وحدت سر می دهند. اعتقاد به آیه شریفه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» وجه مشترک همه مسلمانان کشور غنا است. در حقیقت این عید از منظر جهانی، به شکل کمال یافته ای، همه مذاهب اسلامی اعم از شیعه و سنی را به وحدت دعوت می کند.

فاطمه عروج از پاکستان می گوید: عید فطر یکی از اعیاد بزرگ پاکستان محسوب می شود. مردم در ابتدای صبح عازم مراسم نماز می شوند. شیعیان در مراکز دینی موسوم به «امام بارگاه» و اهل تسن نیز در مساجد نماز می گزارند. برگزاری جداگانه مراسم نماز شیعیان و اهل تسنن نیز به دلیل تفاوت در نحوه اقامه و اذکار در نماز است؛ اما این موضوع باعث تمایز و تفرق میان مسلمانان نیست و همگی عید را صمیمانه به یکدیگر  تبریک می گویند و جشن می گیرند.

صالحا بتول از پاکستان نیز می افزاید: یکی از برنامه های جالب مراسم عید فطر در پاکستان این است که مادران معمولا در خانه می مانند و برای آن روز غذاهای مختلفی طبخ می کنند. مردم لباس های نو خود را می پوشند، به خانه های بزرگان اقوام سر میزنند و به زیارت اهل قبور می روند. مردم پاکستان به طور معمول در عید قربان، قربانی می دهند؛ اما بزرگان در عید فطر به کوچکترها عیدی می دهند و مردم در این روزهای تعطیل به مسافرت می روند.

رقیه اندور از سنگال می گوید: من از خانواده ای سنی مذهب هستم. شیعیان و اهل سنت در مراکز دینی به اقامه نماز عید فطر می پردازند؛ اما این موضوع باعث جدایی میان مسلمانان نمی شود و همگی روابط مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند. مردم بعد از شرکت در نماز با پوشیدن لباس های نو به دید و بازدید اقوام می روند. اصولا سنت اجتماعی در پاکستان بر نو شدن در عید فطر مبتنی است.
 

نماز عید فطر در پاکستان
نماز عید فطر در پاکستان
 

- استهلال ماه در کشور شما از چه طرقی انجام می شود؟

محمد احمد از نیجریه می گوید: معمولا فرا رسیدن روز عید فطر به طور رسمی از سوی دولت اعلام می شود و مردم بر اساس این اعلام سمی، آن روز را عید فطر بر می شمارند. در نیجریه اغلب مسلمانان، سنی مذهب و از شاخه تیجانی ها هستند.

عبدالله مشول شریف از غنا نیز ادامه می دهد: رهبران مسلمان غنا معمولا از طریق علم نجوم و انطباق آن با تقویم با قطعیت بیشتری ماه را استهلال می کنند.

- چند روز برای عید فطر در کشور شما تعطیل است؟

کبیر سلیمان (نیجریه): 2 روز.
عبدالله مشول شریف (غنا): ۲ روز.
فاطمه عروج (پاکستان): عید فطر در کشور ما حدود ۱ هفته تعطیل است؛ البته بزرگداشت عید در روزهای اول تا چهارم صورت می گیرد.
رقیه اندور (سنگال): کشور ما در عید فطر حدود 2 هفته تعطیل است.

- درباره شرایطی که در اثر اپیدمی کرونا در کشور تجربه کردید بگویید.

عثمان جبرییل بالا از نیجریه می گوید: من همراه با یکی دیگر از دوستان در اوایل اسفند ماه به ایران آمدم که تقریبا مصادف با آغاز تعطیلی دانشگاه ها و آغاز قرنطینه سراسری بود. ما در برخی از روزها در کلاس های آموزشی که به صورت آنلاین برگزار می شد، شرکت می کردیم و گاهی هم وقت خود را با مطالعه و مباحثه سپری می کردیم؛ اما به طور کلی قرنطینه طولانی مدت باعث خستگی می شود. البته دولت نیجریه هم اقدام به قرنطینه کردن شهرها کرده است.

عبدالله مشول شریف از غنا نیز می گوید: من تاکنون قرنطینه را تجربه نکرده بودم و معتقدم که در این رویداد، شرایط ویژه ای برقرار می شود؛ اما از خدا می خواهم که کرونا خیلی زود محو و بیماران سلامتی خود را بازیابند.

صالحا بتول از پاکستان نیز بیان می کند: ما معمولا در کلاس های درس به صورت آنلاین شرکت می کنیم. ماه رمضان فرصت خوبی بود تا به دعا و مناجات نیز بپردازیم.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا