جدیدترین اخبار :
  • اولین نشست دانش افزایی از سلسله نشست‌های مهارت و ظرافت‌های تدریس در دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی ویژه اعضای هیأت علمی و استادان مدعو برگزار می‌شود
  • امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی و مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور
  • مصاحبه دکتر داود زرین پور سرپرست واحد زاهدان با روزنامه بین المللی الوفاق
  • در جلسه نقد کتاب "مذاهب در ایران" مطرح شد؛ جای خالی تفسیری شفاف و بدون زاویه از مذاهب اسلامی
  • دوره آشنایی با جریان های فکری و فرهنگی کشور عراق برگزار می‎گردد

27- سومین پیش نشست علمی همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم اسلامی انسانی به همت دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس برگزار شد.

شعبه گنبد کاووس | تاریخ خبر : 1399-03-10 | تعداد بازید :1420

دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبدکاووس، سومین پیش نشست علمی همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم اسلامی انسانی را در روز چهارشنبه ( 16بهمن ماه 1398) برگزار کرد. در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر عالم زاده نوری عضو محترم هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفته اند: پایان نامه و رساله ها فرصت خوبی برای دانشجویان در راستای تولید علم است. عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کشور گفت: پایان نامه نویسی در دوره دانشجویی هم برای نهادهای آموزشی و هم دانشجویان فرصت مغتنمی است تا به عنوان یک نیرو خلاق در عرصه تولید علم گام بردارند. وی افزود: نوشتن پایان نامه و رساله امتداد آموزش در دانشگاه ها و حوزه های علمیه بوده و این آموزش را تکمیل نموده به طوریکه تجربه خوبی برای دنیای جدید پیش رو جوان خواهد بود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه دانشجویان نباید نوشتن پایان نامه را به بازی گرفته و به آن اهمیت ندهند ادامه داد: دانشجویان نباید در نوشتن پایان نامه بی اهمیت باشند بلکه باید از استعدادها و نیروی خلاق خود کمک گرفته و به مسائل و مشکلات واقعی جامعه پرداخته و آن را حل کنند تا سبب رشد خود و پیشرفت جامعه شوند.
وی با اشاره به اینکه دولت اسلامی یکی از محورهای بیانیه رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب است خاطر نشان کرد: در دولت اسلامی باید مهمترین مشکلات جامعه ،حاکمیت و خرده نظامات اجتماعی بر مدار دین بازسازی و بازآفرینی شود. حجت الاسلام عالم زاده نوری گفت: آموزش و پرورش اسلامی،حوزه قضایی و حقوقی اسلامی، روابط بین الملل اسلامی و غیره از جمله خرده نظامات اجتماعی هستند که به وضع مطلوب در جامعه اسلامی نرسیدند. وی اضافه کرد: این خرده نظامات در حوزه علوم انسانی بر مبنای اسلامی شکل خواهند گرفت و باید علوم انسانی بر مدار دین و مبتنی بر مبنای اسلامی رو به سوی آیات اسلامی و ملتزم اصول اسلامی پدید آید. عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطر نشان کرد: علوم انسانی با ارزش های بنیادی اسلامی تناسب دارد و اگر این علوم به سمت اسلامی شدن حرکت کند می توانیم نرم افزار حکومت اسلامی را طی کرده و با شکل گیری دولت اسلتمی به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم.
وی وحدت حوزه و دانشگاه را کانون اصلی در حوزه علوم انسانی برشمرد و اظهار کرد: دانشگاه و یا حوزه به تنهایی نمی تواند برای اسلامی شدن علوم انسانی حرکت کند و وحدت این دو نهاد بیش از گذشته ضروری و الزامی است باید این دو نهاد آموزشی یکدیگر را درک کرده و نرم افزار کلان نظام خرده اجتماعی را تدوین و طراحی کنند تا دانشجویان رشته های علوم انسانی بر روی آن فعالیت و پژوهش کنند.
حجت الاسلام عالم زاده نوری نقش اساتید را در این راستا مهم دانست و افزود: نهادهای متولی باید مسائل و مشکلات واقعی جامعه را درک کرده و تبدیل به خرده مسائل نموده و در اختیار اساتید قرار دهند و اساتید نیز با دغدغه مندی این سوالات را به صورت پازل بندی در اختیار دانشجویان قرار داده تا آنها بر روی سوالات کار کرده و اثری جدید پدید آورند تا مسائل و مشکلات جامعه حل شود.
در ادامه این جلسه آقای دکتر عبدالله فرّهی عضو محترم هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفته اند: تشکیل تمدن اسلامی با وجود جوانان دارای شور انقلابی امکان پذیر است.
عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی کشور گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب تمدن اسلامی باید شکل گیرد و اما مقدور نیست مگر با وجود جوانان با شور انقلابی که در مساجد پرورش یافته باشند. وی افزود: برای تشکیل و احیا تمدن نوین اسلامی همچون شکل گیری انقلاب اسلامی نیازمند جوانان با شور انقلابی هستیم که در مساجد پرورش یافته و به دانشگاه ها و حوزه های علمیه راه پیدا کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی کشور انقلاب علمی را از ضروریات در گام دوم برشمرد و ادامه داد: همانطور که ایران اسلامی انقلاب سیاسی را تغییر داد در گام دوم نیز انقلاب علمی و ایجاد تحول عمیق علمی در کشور از ضروریات است.
وی عدم زبان مشترک در علوم انسانی در جهان را از ضعف های جوامع علمی اسلامی دانست و خاطر نشان کرد: در جهان کشورهای غرب در زمینه علمی سه زبان انگلیسی ،فرانسوی و آلمانی را زبان مشترک علمی خود انتخاب کرده و بر اساس آن پژوهش های خود را انجام می دهند اما متاسفانه جوامع اسلامی هنوز نتوانستند سه زبان فارسی،عربی و ترکی را به عنوان محور فعالیت های علمی خود به شکل ملی ایجاد کنند.
فرهی با بیان اینکه نظام سیاسی ایران تغییر کرده اما نظام اجتماعی و علمی ما چندان تغییری نکرده اظهار کرد: با تشکیل انقلاب اسلامی نظام سیاسی ایران تغییر کرد اما هنوز سبک زندگی ما مبتنی بر اندیشه سکولار بوده و متاسفانه نتوانستیم سبک زندگی اسلامی را در کشور ترویج داده و الگوهای مورد نیاز در این حوزه را احصا کنیم. وی درباره رفع آسیب های پایان نامه ها و رساله های حوزه علوم انسانی بیان کرد: برای رفع آسیب در این حوزه ها باید نخست بدانیم در چه وضعیتی قرار داریم و قرار است به چه وضعیت مطلوبی برسیم و راهکارهای رسیدن به این وضعیت مطلوب را تعیین کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی تعلیم در کنار تربیت را از الزامات فعالیت های دانشگاه ها و حوزه های علمیه برشمرد و گفت: در دانشگاه های ما وضع چندان خوبی نسبت به اهتمام تربیت در کنار تعلیم وجود ندارد و باید حوزه و دانشگاه با پیوند عمیق درصدد احصا شیوه های تعلیم و تربیت موفق برای دانشجویان و حوزویان پیدا کنند.

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا