جدیدترین اخبار :
  • فراخوان دعوت از پژوهشگران و محققان
  • دکتر حسن بیارجمندی سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی واحد گنبد کاووس: پیشرفت های علمی اهل سنت مرهون راهبرد تقریب است.
  • تقویت رویکرد حسابرسی عملکرد در نظام مسائل استان گلستان و حل آنها از جمله در حوزه فرهنگ تقریب مذاهب اسلامی در جلسه سرپرست دانشگاه مذاهب اسلامی گلستان با مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان مطرح شد.
  • در آیین تکریم استادان دانشگاه چه گذشت
  • شورای بسیج اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی اعضای جدیدش را شناخت

از منظر اساتید شیعه و اهل سنت؛ "راهکارهای تقویت ارتباط حوزه‌های علمیه شیعه و سنی" بررسی شد

دانشگاه | تاریخ خبر : 1399-09-29 | تعداد بازید :521

به مناسبت ۲۷ آذرماه (سالروز وحدت حوزه و دانشگاه) نشست مجازی «راه‌کارهای تقویت ارتباطات حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت» با حضور اندیشمندان و علمای شیعه و سنی از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در این نشست با اجرا و کارشناسی دکتر مجید قربانعلی دولابی؛ عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی بصورت مجازی و وبیناری برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی -عضو مجلس خبرگان رهبری و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم- با ارائه راه‌کارهایی در عرصه تقویت ارتباط علمای شیعه و سنی اظهار کرد: در زمان حاضر علمای شیعه و سنی دانش‌های خود را به مثابه دانش‌های یکدیگر و نه به عنوان دانش‌ مجزا معرفی کنند زیرا ما یک فقه اسلامی داریم و در این فقه شاید چند مدرسه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: باید از جدا انگاری مطالعات، ایده‌ها و اندیشه‌های فقهی پرهیز و به سمت فقه واحد اسلامی حرکت و آن را ارتقا بدهیم. همواره در طول تاریخ ما در رابطه با فقه تعامل داشته‌ایم زیرا شریعت یکی است، اگر بخواهیم به علوم دینی نگاه متفاوتی داشته باشیم در این صورت شیعه و سنی از یکدیگر جدا می‌شوند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: دومین راه‌کار در این مسیر توسعه علوم اسلامی به حوزه‌های مشترک معاصر است که مورد ابتلا طرفین قرار دارد و این علوم مساله‌ی جوامع بزرگ اسلامی است، باید با هم حرکت کرده و به این علوم توسعه دهیم تا این توسعه مشترک سرنوشت مشترک را نیز برای ما رقم بزند.

مبلغی یادآور شد: سومین راه بنای نظام حقوقی اسلامی و چهارمین راه‌کار تدوین مکتب‌های حوزه‌های مختلف از حیث اسلامی بودن آن است زیرا این تدوین‌ها به تمام امت اسلامی و نه فقط شیعی و سنی باز می‌گردد، نهاد روحانیت شیعه و سنی از حیث اجتماعی باید با یکدیگر تعامل هم‌افزا داشته باشند و نباید نسبت به اصول اولیه بی‌اعتنا باشیم.

در ادامه استاد مولوی محمد اسحاق مدنی -نائب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و استاد دانشگاه مذاهب اسلامی- با بیان این موضوع که در مسائل فقهی اختلاف چندانی بین شیعه و سنی وجود ندارد، عنوان کرد: شاید در یک سری از موارد اختلافاتی وجود داشته باشد که همین اختلافات در طول تاریخ خسارت‌های زیادی به امت اسلامی وارد کرده است و همین مسائل بهانه‌ای شده است که بیگانگان همواره از آن سوء استفاده کنند در حالی که باید بدانیم زمان این اختلافات گذشته است.

وی افزود: ما نمی‌گویم که هرکسی به هرآنچه اعتقاد دارد از آن دست بکشد بلکه اعتقاد داریم که برخی از مسائل را نباید به رخ کسی کشید زیرا این مسائل سبب درگیری می‌شود، برخی از مسائل نه تنها نفعی برای شیعه و سنی ندارد بلکه اختلافات را بیشتر می‌کند، ما حتی اگر می‌خواهیم برخی از مسائل را هم مطرح کنیم باید محترمانه مطرح کنیم زیرا گاهی به خاطر برخی از این موضوعات اعتماد لازم را به یکدیگر نداریم.

نائب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: بهترین راه در دنیای امروز این است که آنچه برای شیعه و سنی اهمیت بیشتری دارد آن را بیان و اختلاف نظرها را کنار بگذاریم، علما باید در این رابطه اجتهاد کنند، دشمنان اسلام دست از سر اسلام بر نمی‌دارند، هر روز شاهد هستیم برای ایجاد اختلافات کار جدیدی را انجام می‌دهند که نمونه آن کاریکاتور حضرت رسول اکرم(ص) بود.

اسحاق مدنی خاطرنشان کرد: مسیحیان و یهودیان نیز با یکدیگر اختلافات بسیاری دارند، حتی مسیحیان در داخل خود اختلاف‌نظر دارند اما با آن کنار آمده و شاهد هستیم در مورد این اختلافات مشکل اساسی با هم ندارند، باتوجه به موانعی که دشمنان برای مسلمانان ایجاد می‌کنند باید از ظرفیت فضای مجازی و دنیای ارتباطات امروز بیشتر استفاده کنیم، دنیای امروز راه‌های ارتباطی را آسان‌تر کرده و به راحتی می‌توان با یکدیگر در ارتباط بود، همچنین می‌توان از طریق فضای مجازی به کتب یکدیگر و منابع مختلف دسترسی آسان پیدا کرد.

دکتر عثمان یوسفی -عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی- نیز در ادامه این مراسم با بیان این موضوع که تدوین در حوزه امت اسلامی و فرا مذهبی بسیار مهم است، گفت: تقریب یک برنامه استراتژیک و نه یک ابزار و تاکتیک است، وقتی می‌خواهیم در این عرصه راه‌کاری ارائه بدهیم اولین کار آسیب‌شناسی و پیشینه آن جریان است.

وی تصریح کرد: تمدن اسلامی تک بعدی نیست، امت‌محوری و تدوین‌محوری در عقلانیت اسلامی ملاک و معیار است و شاکله حوزه‌ی علمیه ما کاربردی و چندوجهی بودن آن است، اما متاسفانه یکی از نقص‌های تمدن اسلامی معاصر تک‌بعدی بودن آن است و ما قرائت‌های تاریخی را به سمت خوانش‌های تاریخ‌نگار می‌بریم.

این عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید کرد: یکی از ارکان‌ حوزه علمیه اساتید آن هستند که نباید سیاست‌زده شوند، طبق قوانین اسلامی کسی خارج از امت اسلامی است که اصول دین را قبول ندارد اما شیعه و سنی هر دو اصول دین را قبول داشته و برخی اختلافات در فروع دین است که باید براساس الگوهای پیشرفته و تمدن‌ساز گذشته خود را در این عرصه فعال‌تر کنند تا فرهنگ و هویت اسلامی دوباره شکل بگیرد زیرا تمدن نوین اسلامی بسیار غنی است و تمام مدارس اروپایی براین پایه شکل گرفتند.

یوسفی اضافه کرد: اخلاق‌محوری نیز در تمدن اسلامی بسیار مهم است و تمام ابعاد زندگی اسلامی باید در اندیشه امت‌محوری تعریف شود، دشمنان با ابزارهای فرقه‌ای می‌خواهند امت اسلامی را تضعیف کنند، بحث مطالعات تقریبی نیز در عرصه وحدت بسیار مهم و کارآمد است، در حوزه نیز علما بحث اخلاقی علمی و پژوهشی را باید ارزشمند بدانند.

وی در پایان گفت: افکار عمومی تحت نظر علما و اندیشمندان است و اگر آنها از مسائل اصلی جدا شوند به تمدن اسلامی نمی‌رسیم، امیدواریم دست‌اندرکاران امت اسلامی یک بازنگری در این عرصه داشته و کار را به کاردان‌های امور واگذار کنند تا از این طریق بیشتر از گذشته به تمدن نوین اسلامی برسیم.

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا