بازدید هیئتی از علمای مسلمان و ائمه جماعت مساجد استان گوانجوی چین از دانشگاه
هیئتی از علمای مسلمان و ائمه جماعت مساجد استان گوانجوی چین با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با دکتر مبلغی ریاست دانشگاه دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز سه­ شنبه 25 آبان ماه، دانشگاه مذاهب اسلامی میزبان 14 تن از علمای مسلمان و ائمه مساجد استان گوانجوی کشور چین بود.

عقیده تعایش جایی برای تطرف و طایفه گری باقی نمی گذارد
 

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری  با خیرمقدم به مهمانان چینی بیان داشت: کشور چین از قدرتهای اقتصادی جهان است و مسلمانان بلند نظری در این کشور زندگی می­ کنند.

وی افزود: دانشگاه مذاهب اسلامی برای امت اسلامی با تمام مذاهب آن تلاش می کند. این دانشگاه از حیث علمی به این نتیجه رسیده که مسلمانان باید با هم تعایش و همزیستی داشته باشند.

دکتر مبلغی گفت: از نظر ما هرگونه تحمیل مذهب مذموم و غیردینی است. از نظر این دانشگاه، بین اهالی مذاهب باید حالت تسامح حاکم باشد. ما معتقدیم عقیده تعایش جایی را برای تطرف و طایفه گری باقی نمی گذارد.

ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی بیان داشت: اگر در جهان اسلام دانشگاه­ هایی مثل دانشگاه مذاهب اسلامی باشد جهان اسلام دارای گرایش امت محور خواهد شد.

اشتراکات بسیارِ امت اسلامی مغفول مانده اما اختصاصات در جهت ایجاد اختلاف فعال شده است
 

وی تاکید کرد: به نظر ما مشترکات بین مذاهب اسلامی بسیار بیشتر از اختلافات است اما عجیب این است که این اشتراکات مغفول مانده و اختصاصات در جهت ایجاد اختلاف فعال شده است.

در ادامه نماینده ائمه جماعات استان گوانجو چین ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: در چین دانشگاه های مختلف علوم دینی داریم و دانشکده­های علوم اسلامی نیز فعال است. ما یک دانشکده علوم دینی داریم که تحصیل کرده های آن در مراکز علوم اسلامی فعالیت  می کنند. همچنین انجمن اسلامی استان ما نیز دارای یک مجله تخصصی علوم اسلامی است. امیدوارم دانشگاه مذاهب اسلامی بتواند با دانشگاه استان گوانجو همکاری داشته باشد.
 

وی در ادامه افزود: برای ما نیز عقیده تعایش بسیار محترم است در قرآن نیز آمده است که مسلمانان برادر هم هستند. رسول الله (ص) هم فرمودند که مسلمانان باید آینه هم باشند. تنها راه رسیدن به این مهم نیز دوری از تفریط و افراط می باشد. لذا ما نیز مثل شما عقیده بر وحدت اسلامی داریم.

   1395/9/1 09:57