تاکید بر لزوم شناخت پدیده افراط گرایی و تکفیر و مبارزه با آن در دیدار سفیر استرالیا در ایران با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی
سفیر استرالیا  در دیدار با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:
افراط گرایی و تکفیر خطر و تهدیدی برای همه ما محسوب می شود
تجربه همزیستی ادیان و مذاهب در ایران الگویی برای دیگر کشورهاست
دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه ای مناسب برای همزیستی مذاهب در برابر افراط گرایی است

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در دیدار با سفیر استرالیا در تهران:
امروزه افراط گرایی در همه جوانب می‌توانند جوامع را به انحلال و انحطاط بکشاند
دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران  تبيين كننده  همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب است

در دیدار سفیر استرالیا در ایران با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی مطرح شد:
تاکید بر  خطرات افراط گرایی و تکفیر و لزوم مبارزه فکری با این پدیده در تمامی کشورها
 
سفیر کشور استرالیا در ایران ضمن حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی و دیدار  با دکتر مختاری رئیس دانشگاه  مدل و تجربه همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب در ایران را نمونه و الگویی برای دیگر کشورها توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی، دانشگاه مذاهب اسلامی  ميزبان سفیر استرالیا در کشورمان بود که این دیدار با استقبال حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه از آقای ایان بیگز آغاز شد و طرفین به تبادل نظر در خصوص مسائل مذهبی  و اجتماعی پرداختند.

 
در ابتدای این دیدار سفیر استرالیا؛ آقای ایان بیگز از ماهیت و شرایط دانشگاه مذاهب اسلامی و نحوه تحصیل دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی در این دانشگاه سوال کرد.

در ادامه دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در خصوص خطر افراط گرایی و تکفیر در دنیا و لزوم مبارزه فکری با این پدیده و فلسفه تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی  توضیحاتی ارائه کرد.

وی بیان داشت: امروزه افراط گرایی در همه جوانب می‌توانند جوامع را به انحلال و انحطاط بکشاند و جمهوری اسلامی ایران سردمدار مبارزه با افرا گرایی است و وجود دانشگاه  همچون دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران نشان دهنده و تبيين كننده  همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب مختلف در نظر و عمل می باشد.

دكتر مختاري با بيان اينكه ممكن است افراط گرايي مذهبي در صورت برداشت نا صحيح از آموزه هاي ديني بروز كند، افزود:  ما معتقدیم وجود چنین دانشگاهی در کشور استرالیا هم که درگیر مسائل افراطی است می‌تواند کارساز بوده و آستانه تحمل و  شناخت‎ ادیان و مذاهب و فرق مختلف از یکدیگر را بالا ببرد و زندگی مسالمت آمیز را که دین اسلام مولفه ها و سازوکارهای آن را نشان داده است تبیین کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین بر استفاده کشورهای مختلف از تجربه و مدل تعامل و همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب در جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

 
ایان بیگز سفير استراليا نيز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاهی که نمونه و الگویی مناسب برای همزیستی ادیان و مذاهب است، گفت: ما در کشور استرالیا جمعیت بزرگی از مسلمانان و ادیان مختلف را داریم و  متاسفانه درگیر فضای افراط گری و تندوری ها نیز هستیم و این خطر و تهدیدی برای همه ما محسوب می شود و باید برای جلوگیری و مقابله با آن همفکری و تعامل داشته و در همایش های مشترک ریشه های آن را بررسی و چاره جویی کنیم.

وی تاکید کرد: استفاده از تجربیات دانشگاه مذاهب اسلامی با شناختی که امروز از آن به دست آوردم می تواند به ما در زمینه مبارزه با افراط گرایی کمک کند و ما آماده استفاده از این ظرفیت هستیم.

سفير استرالیا همچنین با اعلام آمادگی برای همکاری دانشگاه های استرالیا با دانشگاه مذاهب اسلامی ایران، افزود: ما تلاش خود را برای زمینه سازی همکاری دانشگاه های استرالیا و ایران خواهیم کرد و این  بستر فراهم است.

 
در این دیدار زمينه هاي لازم برای تبادل دانشجو، فرصت‌های علمی و پژوهشی بررسی شد تا دو کشور در این زمینه همکاری کنند.

در پایان دیدار تندیس دانشگاه مذاهب اسلامی با شعار"واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا"  از طرف رئیس دانشگاه مذاهب اسلامي به سفير استراليا اهدا شد.